Zayıflamak İstiyorum Ama Nasıl?

‘Ah bir zayıf olsam, şöyle manken gibi incecik her şey ne de farklı olacak. Kendime güvenim gelecek, herkesin ilgi dolu bakışları arasında salınırken caddelerde mutluluğumu tarif etmek ne mümkün. Giydiğim her şey yakışacak, daha sevilen biri, ortamların gözbebeği olacağım adeta, yazın sahilde bikinimi giyerken tereddüt etmeyeceğim, erkek arkadaşım için de vazgeçilmez olacağım kuşkusuz’….

Bu ve daha bitmeyecek ne çok umudumuz var beden imajına bağlı olarak şekillenen, adeta farklı bir benlik yaratıyoruz fiziksel formdalığa bağlı olarak. Zayıflık neye göre, kimin için, ne için, nereye kadar hiç değerlendirmiyoruz. Zayıf olmanın tarifi nedir, mankenler midir benchmarkınız, kimin için incelme arzusundasınız sadece erkek arkadaşınızı mu mutlu edeceksiniz yoksa temel nedeni sadece başkalarının imrenmiş bakışlarını mı toplamak ? Nereye kadar işte en önemli sorulardan biri de bu sınırınız nedir? Obezlik kadar aşırı zayıf olmanın da sağlık sorunlarına yol açtığını, ruhsal çarpıklıklara neden olduğunu biliyoruz o zaman durma noktanız nedir? Sadece sağlıklı olmak ve hastalıklardan korunmak için doğru beslenmeyi önemsiyor musunuz yoksa daha da zayıf olmak için belki de boşuna çaba mı  harcıyorsunuz. Bunun için her soru bizi tek adrese götürüyor ‘size özel diyet’. Beden tipiniz, yaşam şekliniz, sağlık ve diyet durumunuz, biyokimyasal bulgularınız ve metabolizmanız deşifre edildikten sonra hedefe yönelik planlı bir beslenme planı ile kendinizi yormadan, ideal kilonuza inebilirsiniz. Kulağa hiç fena gelmiyor değil mi? Yeter ki iç sesinize doğru kulak verin, vücudunuzu dinleyin kendinize doğru rehberler bulun.

1. Hayaller.  ‘İnsan hayal ettikçe yaşar’. Başarı hayalperest insanları sever, hem de bazılarının kızdığı abartılı hayaller kuran insanlara karşı daha büyük sempatisi vardır. Çünkü bu hayal onları elbet başarıya götürecektir, gözleri korkmayan, sonuca ulaşmak için engelleri aşan hırslı kişilikler diyet serüveninde her zaman başarılı olacaklar, mezuniyet karnelerini tam planladıkları dönemde alacaklardır.

2. Heyecan/ Coşku Başarılı insanlar yaptıkları her iş için heyecanlıdır, her adımda coşkuludurlar. İşte bu hırs onları her zaman ayakta tutan, hedeflerine ulaşmak için aktif tutan tetikleyicidir. Başarı ve heyecan iç içe kenetlenmiş, birinin artışı ile doğru orantılı olarak diğeri de artan bir ivme ile hızlanmaktadır, kişileri pozitif etkilemektedircoşkunuzu kaybetmeyin.

3. Hedefler Hedefler sınırı olan hayaller olarak tanımlanabilir, kişilere doğru yolda ilerlemeleri için bir yol gösterici gibidir. Hedefsiz hiçbir şey olmaz, olamaz. Nereye gideceğini bilmeyen bir araba gibi sağa sola savrulur, asla varış noktasına ulaşamazsınız. Mutlaka ulaşabileceğiniz ama sınır tanımayan hedefler belirleyin, kendinize inanın, sığınacak limanınız olsun.
4. Karar Verin. Başarı için karar vermek ilk şarttır. Önce karar vermeye karar vermeli, bu adımdan sonra kararınızın arkasında durmalı ve karar verdiklerinizi hazmetmeli, akabinde öğrendiklerinizi hayata geçirmelisiniz.  Kararsızlık, ‘öyle mi yapsam böyle mi’ tutumu kişilerin zaman kaybetmesine neden olur. İnanın verilen yanlış karar bile hiç karar vermemekten iyidir.

5. Harekete Geçme Zamanı. Kendinize 10 dakika ayırın ve daha önce vermiş olduğunuz kararları ve kaçını hayata geçirdiğinizi bir kağıda not alın lütfen. Eğer bu yazdıklarınızdan çoğunu gerçekleştirememiş olduğunuzu görüyorsanız, alınacak ders işe en basit olanlarla başlamak olmalıdır. Bazen insanlar olayları olduklarından daha karmaşıklaştırarak maalesef gözleri önündeki kısa yolları veya imkanları göremez veya değerlendiremezler. Buna mahal vermemek adına fazla vakit kaybetmeden, risk almaktan korkmadan, cesaretle ilk adımı atın.
6. Amacınızı tanımlayın. Ne istediğinizi bilin. Başarılı insanlar kendi iradeleri ve güvendikleri danışmanları eşliğinde verilen kararlarına yönelik amaçlar belirler, hırslı yapıları ile sonuca ulaşırlar.

7. Sebat. Hayat her zaman süt liman gitmez, herkes zaman zaman sıkıntı yaşar, güçlüklerle karşılaşabilir, çevresindekilerle kutuplaşabilir. Ancak yaşanan bu zorluklardan ders alabilmek, sıkıntıları pratik çözümler üretip avantaja çevirebilmeyi öğrenmek gerekir ve bu başarılara başarı katar. Yolunuza çıkan bu taşlara takılıp yuvarlanmaktansa, üstüne basıp atlayıp yol kat etmek üzere kullanmak faydalı olacaktır.

8. Çevrenizi Başarılı İnsanlarla Çevreleyin. Başarılı insanlar çevrelerinde başarılı hatta kendinden daha başarılı insanlarla olmayı tercih ederler. Düşüncelerinize vizyon katabilecek, destek verebilecek, pozitif geri dönüş sağlayacak kişiler en iyi diyet partnerleriniz olacaktır. Sizi ‘battı balık yan gider’ ya da ‘bir kereden bir şey olmaz’ moduna sokmayacak kişilerle ortak hareket etmekten korkmayın.
9. Kader Başarıya odaklandığınız takdirde başarı gelecektir. Kendine güvenen bir yaklaşımla yapabileceklerinizi ve fikirlerinizi yönlendirebilirsiniz, bu sayede korku ve engelleri kaldırmış olacaksınız. Düşüncelerinize inandığınız her aşamada hedefinize ve başarıya daha da yaklaşacaksınız.
10. Dürüstlük. Her başarının altında yatan dürüstlük ilkesi tabii ki diyet serüveninde de en önemli kriterlerdendir. Dürüstlük ve doğruluktan yana olmayan karaktere sahip bireyler gelir geçer başarı elde ederler ancak önemli olan hayat boyu başarıdır. Bu yüzden başta kendinizi sonra çevrenizi kandırmayın, başardığınız anki o hazza odaklanın böylece güçlükleri daha kolay göğüsleyeceksiniz.