Vücudun Vazgeçilmezi Su, İyi Hissetmenin Altın Anahtarıdır

Vücudumuzun ortalama olarak %70’ini su oluşturur ve yaşam için olmazsa olmazdır. Yıllar boyunca değişmeyecek, bilim dünyasının da her zaman onayladığı zamansız gerçek vücudun suya olan ihtiyacıdır. Hayati faaliyetlerin sürdürülmesindeki öneminin yanı sıra ruh halimiz üzerine de etkisi yadsınamaz. Dolayısıyla daha iyi hissetmek ve sağlıklı yaşamak isteyen herkesin su içmesi bir gerekliliktir. Sağlığımız üzerine direk etkisi olan suyu, derinlemesine masaya yatıralım.

Su ve ödem; Vücudumuz sürekli işleyen bir fabrika gibidir bu nedenle sürekli atıklar ve toksinler oluşmaktadır. Vücudun kendi doğal fonksiyonları ile bu atıkların atılabilmesi için sağlıklı bir dolaşım sistemi gereklidir ve bu da yeterli seviyede su ile mümkündür. Özellikle düzenli beslenmeyenler, çok fazla ilaç kullananlar, hareketsiz ve stres yüklü olanlar bu hataların yanı sıra su içmediğinde vücutlarında daha fazla ödem sorunu olması maalesef kaçınılmazdır.

Vücut terleme, idrara çıkma ve dışkılama yoluyla vücuttan atıkları uzaklaştırdığından, ödemlerimizden kurtulabilmek için su bir numaralı yardımcıdır. Detoks organlarının ideal şekilde çalışabilmesi için kilo başına 0,03 litre su tüketilmesi gerekir.

Su ve bağırsak sağlığı; Bağırsakların düzenli çalışabilmesi için yeterli lif alımı, hareket ve su olmazsa olmaz 3 altın kuraldır. Bunlardan birisinin bile eksikliği bağırsakların etkili çalışmasını bozar. Dolayısıyla bağırsak sorunun var ise sabah aç karnına başlayarak ve gün içine yayarak suyunu ihmal etmemelisin.

Bağırsak hareketlenmeleriniz için Sabah Kürü;

 • Sabah aç karnına 2 adet üryani eriği yiyerek üzerine 1 bardak limon dilimli ılık su içebilirsin.
 • 1 bardak suyun içine 1 tatlı kaşığı chia tohumu ve limon ekleyerek jelleştirip  sabah aç karnına veya gün içinde acıkınca minik bir ara olarak  içebilirsin.

Su ve kilo yönetimi; Suyun belki de en kritik olduğu nokta kilo yönetimi, metabolizma canlandırması,  iştah kontrolü ve doygunluk hissi üzerinedir. Kilo sorunu olan bireyler mutlaka diyetlerine dikkat ettikleri kadar su takibini de yapmalıdır. Vücudun dolaşımını hızlandırıp kalorileri ve toksinleri atmasına yardımcı olur; diyetimize daha sadık kalmamıza destektir. Güncel çalışmalar metabolizmayı 1-1,5 saatlik bir sürede %24-30 oranında artırabildiğini ve kalori yakmana destek olduğunu saptamıştır.

Suyun zayıflamadaki etkileri; Su içen bireylerin ruhsal olarak daha rahat diyet yaptıklarını da biliyoruz. Su aynı zamanda diyette tokluk hissi sağlar. Hatta çalışmalarda yemeklerden 1,5 saat önce yarım litre kadar su içmenin, diyet yapan bireylerin daha az kalori almasına ve %44 daha fazla kilo vermesine yardımcı olduğu görülmüştür.

Su ve besin emilimi; Her zaman iyi ve sağlıklı gıdaları tüketmeye odaklanıyoruz peki bu gıdaların ne kadarı vücudumuz tarafından kullanılıyor? Besinlerin verimli bir şekilde emilebilmesi için sağlıklı bir sistemin işleyişi çok önemlidir. Bu noktada da sıvı oranının ideal seviyelerde olması elzemdir. Besinlerin sindirilmesine yardımcı olmasının yanı sıra vitaminlerin, minerallerin ve diğer besin ögelerinin emilimine yardımcı olur.

Sudan alınan verimi arttırmak adına canlandırılmış yani içine taze sebze meyveler katılan sular bu noktada da işe yarar.

Cildin en temel besini Su’dur. Cildin elastikiyetinden parlaklığına kadar su çok etkilidir. Düzenli olarak su tüketen kişilerde ince kırışıklıkların dahi gözle görülür bir şekilde azaldığı saptanmıştır. Çünkü su, içimizi temizlediği gibi cildimizi de nemlendirerek canlı tutar.

Su ruhun besinidir. Doğru miktarda su içmek fiziksel ve bilişsel olarak formda kalmanı sağlar. Araştırmalar, yeterince su içmemenin odağını, zihnini ve kısa süreli hafızanı olumsuz etkilediği yönünde! Aynı zamanda yeterli su içmemek ruh halini de etkiliyor. Endişe ve stresin yanı sıra yorgunluk, kaygılı ruh hali, enerji düşüklüğü ve kafa karışıklığına da neden olarak zihinsel sağlığını olumsuz etkiliyor.

Susuzluğun konsantrasyon ve bellek üzerine etkileri; İçilen suyun %75-80 kadarı beyin tarafından kullanılır, eğer yetersiz su tüketirsen unutkanlık, konsantrasyon kayıpları, depresyona eğilim artar ve sık sık baş ağrıları yaşayabilirsin. Bunu bir örnek ile açıklayacak olursam, alkol sonrası yaşadığımız ‘hangover’ durumunda vücut ciddi anlamda susuz kaldığı için baş ağrısı, uyku hali ve yorgunluk yaşar. Bu sadece yorgunluk değildir, vücudun senden su istediğinin çağrısıdır. Veya oruç tutmaya başlayanlarda ilk hafta yetersiz su içimi söz konusu olursa sık sık baş ağrıları görülür.

Hastalıklarla savaşmana yardımcı olur. Yeterli su içmek böbrek taşı, idrar yolu enfeksiyonu, hipertansiyon gibi sorunların önlenmesine destek verir. Özellikle belli bir hastalığı olan ve her öğünde avuç avuç ilaç içen kişilerin suya biraz daha özen göstermeleri şarttır. Olası diğer hastalıkları da önlemek adına su tüketimi çok kıymetlidir. İlaçların ‘bir yeri yaparken bir yeri yıkabildiğini’ biliyoruz maalesef. Dolayısıyla olası pek çok hastalığa da yatkınlığı azaltmaya destek olarak vücudun iç yapısını dengeler. Ağır kortizonlu ilaç kullananlarda, ameliyat geçirenler de süreçlerin kontrolünü sağlamaları amacıyla su tüketimi şarttır.

Eklem ve sırt ağrılarınızın sebebi susuzluk olabilir. Yeteri kadar zengin besleniyor, spor yapıyor vücut postürünüzü sağlam tutmak adına esneme hareketlerini eksik etmiyorsun ancak hala eklem ağrılarından şikayetçiysen, bunun bir sebebi de su alımının yetersizliği olabilir.  Öte yandan sık aralıklarla spor yapanlarda kas içi biriken laktik asidin dağılmasına da yardımcı olabilen su, adale ağrılarının rahatlamasına destek olabilir.

Ne Kadar Su İçmelisin?

Günlük içilen su miktarına dikkat etmek optimum sağlık için önemlidir. Bu nedenle günlük en az 2 litre su içmeli ve bu suyu bitki çayları ile desteklemeliyiz. Suyunu daha keyifle içmek ve detoks ile suyun arındırıcı ve yenileyici özelliğinden faydalanmak için “Her Güne Özel Detoks Suları” tarifimi mutlaka dene.

NOT: Limon, zencefil, maydanoz gibi sebze-meyveleri sularımıza eklemek, suyun alkalizan hale gelmesini sağlar . O nedenle günlük içtiğin suyun hepsine veya en azından yarısına bu tarz içerikler eklemek daha iyi bir arınma sağlar. Ancak tarım ilaçlarından dolayı, yeşillikleri sirkeli suda bekletmelisin limonların kabuklarını biraz tıraş etmelisin.

HER GÜNE ÖZEL DETOKS SUYU

1 veya 2 litre su içine;

1. Gün;

 • Ananas dilimleri
 • Taze zerdeçal
 • Top karabiber

2. Gün;

 • Salatalık
 • Nane
 • Ayva dilimleri

3. Gün;

 • Taze biberiye veya taze kekik
 • Portakal dilimleri

4. Gün;

 • Yeşil limon
 • Nane
 • Greyfurt dilimleri

5. Gün;

 • Taze Zencefil
 • Limon
 • Maydanoz
 • Elma

6. Gün;

 • Soda
 • Su
 • Nar

7. Gün;

 • Yeşil elma
 • Tarçın
 • Limon

Yapılışı;

 • Suyunuzun içerisine her güne özel içerikleri ekleyin ve 1 saat bekletin.
 • Gün içine yayarak tüketin.
 • Afiyet olsun

GURME NOT: Günlük su ihtiyacının yarısını veya tamamını bu şekilde tüketebilirsin.