Kaçamaklar Diyeti Bozar Mı? Diyet Casusu anlatıyor…

Beslenmenizde ki gizli kalorileri açığa çıkartmaya kararlıyım, diyet casusunu dinlemeye cesaretiniz var mı?

‘Fazla yemiyorum aslında niye kilo alıyorum ki?’ diyorsanız işte size bir günde hiç farkında olmadan alabileceğiniz kalori fazlaları…

GÜNAYDIN

8:30 ayılma kahvesiyle gelen 400 kalori

Uyandınız işe gitmek üzere yola çıktınız, hala ayılmadınız karnınız aç nasıl olsa kahvaltı da yapmadınız bu soğuk kış gününde içinizi ısıtacak keyifli bir şeyler içebilirsiniz. Şanslıysanız evde kendinize tarçınlı, zencefilli bir kupa light süt hazırlar, kakao tozu ile su ve tatlandırıcı eşliğinde bir sıcak çikolata yapar, şekersiz aromalar, vanilya tozları veya aromalı kahve ile harika  bir kahve yaparsınız. Ama eğer caddede yürürken kahve mağazasından yayılan kokular damarınıza girdiyse elinizde bol kalorili aromalı, kremalı bir kahve bulmanız an meselesi işte bu durum minimum 400 kaloriye hazırlıklı olun.

11,30 Pazar veya market alışverişi yapıyoruz

Pazar veya markette alışveriştesiniz, özellikle şarküteri reyonunda daha çok vakit geçiriyorsunuz çünkü alacağınız peynir çeşitlerinden tutun da zeytine kadar, hatta belki kuru meyveleri bile tadıyorsunuz. Belki de ürün tanıtımı yapılan reyonlarda da şirin sunuşlara hayır diyemediniz, ızgarada sucuk, çikolata, çorba gibi neredeyse bir öğününüzü çıkardınız. Sanki bu tadımlardan gelen kaloriler sayılmazmış gibi de rahatsınız, oysa ki fark etmeden, yağdan gelen enerjisi yüksek 90-100 kalori aldınız bile…

Tadım tepsileri, ikramlara hayır demeyi öğrenin, sadece ucuz diye gereksiz bir şey satın almayacağınız gibi ikram olduğu için de şuursuzca tadım yapmayın. Eğer bu konuda kendinize henüz güvenemiyorsanız, bu tarz etkinliklerin henüz başlamadığı erken saatleri ya da geç saatleri tercih edin. Alışverişe çıkarken de hafif tok olmaya özen gösterin.

12:30 Günlük koşturmacalar devam ediyor

Günlük işleri takip ederken, midenizin gönderdiği açlık sinyallerini umursamıyor öğle yemeğini erteliyorsunuz ama bir yandan da birşeyler atıştırmak lazım o zaman yine ilk önünüze gelen pratik opsiyona yöneliyorsunuz. Şanslıysanız bu çantadan çıkan bir paket diyet bisküvi olabilir ve bu tuzağı 100 kaloriyle atlatabilirsiniz. Kötü senaryo ise 1 paket çikolata, poğaça, kek gibi hamur işleri ya da fast food da olabilir yani 250-500 kalori gibi bir kalori saldırısına hazır olun.

15:00 Eve dönüş ve bilgisayar, televizyon karşısında hareketsiz zaman geçirme

Can sıkıntısından, internetteki iştah açıcı görsellerin kışkırtmasıyla, ya da yarı aç yarı tok olduğunuzdan, öğle yemeğinde doyurucu bişeyler yemediğiniz için küçük hacimlerde yüksek kalori veren abur cuburlara yönelme riskinin en yoğun olduğu saatlerdir. Özellike kan şekerinin düşmeye başlamasıyla iştahınız ve tatlıya yöneliminiz artabilir, ideal olan kepekli ekmeğe bir tost tüketmenizdir. Yoksa bir iki avuç yemiş, belki biraz kurabiye derken doymadan 400 kalori alabilirsiniz.

18:00 Akşam yemeği için hazırlık aşamasında çatal hırsızlıkları , ya da çocuğu olanların yemek yedirme anında kaçırdıkları ya da arta kalanların yenmesi  

Yemek nasıl olmuş derken bir iki kaşık tadına bakmalar, çocuk yemedi atılmasin diye arta kalanların yenmesi, aile fertlerinin eve dönmesini beklerken acıkıp küçük atıştırmalar hiç yoktan 100 kalori almanıza neden olabilir.

21:00 Gece yemeleri, aile için hazırlanan büyük meyve tabaklarından tatmalar

Geç saatlerde düşen enerjiyi geri kazandırmak için ya da televizyon karşısında otururken el oyalanması için eğlencelik atıştırmalıklar yapılabilir bunlar genelde çok, orta veya az kalorili olabilir. Cipsler, tatlılar çekiyorsa canınız kalori hesaplamasına hiç girmiyorum sadece yandınız demekle yetiniyorum, hafif sütlü tatlılar, meyveli dondurma kapları ise hala bir şansınız var ya da makul miktarlarda meyve, bir kaç kuru meyve badem ise günü kurtardınız. En masumu yine bir 100-150 kalori eklediniz listeye.

23-24… Yatmadan önce mutfak fareliği ????

Yok, yok bunu saymıyorum sanırım o kadar da kaçamak yapmıyorsunuz!!! Tam da yatmadan önce alınan fuzuli kalorilerin karın kalça olarak geri döndüğünden eminsiniz değil mi?

İşte tüm bunları toplarsak ulaştığımız rakam hiç fark etmeden neredeyse her yıl bir beden büyümenize neden olabilir, bir an önce kontrolü ele almalısınız. Hemen herkes bir gününü değerlendirmeli, kendi kendininin kalori casusu olarak hesapları ortaya dökmeli. Küçük kısıtlamalarla işleri kolaylaştırabilmek elinizde…

DİYET CASUSU İLE GÜNLÜK BESLENMEDEKİ KALORİLERDEN TASARRUF ETMEYİ ÖĞRENİYORUZ…

%2 yağlı sütten yağsız süte geçerek 110 kalori,

Ranch sosundan balzamik veya elma sirkeli sosa geçeerek 120 kalori,

Tam yağlı krem peynir sürülmüş poğaçadan, light labne peynir sürülmüş kepekli ekmeğe geçerek 300 kalori

Meyveli, ballı mısır gevrekleri veya barlarında kuru meyveye geçerek 80 kalori

Büyük patates kızartmasından küçük boya geçerek 270 kalori,

Kuru meyve kokteyllerinden, kuru kayısı veya kuru eriğe geçerek 60 kalori tasarruf edebilirsiniz.

İşte bu tarz minik değişimlerle siz de günlük kalori alımlarınızı kontrol edebilirsiniz. Size tavsiyem özellikle en sık tükettiğiniz besinlerin listesini çıkarıp bunlar arasından yüksek kalorili gördüklerinizi limitleyebilir, ya da daha düşük kalorilere nasıl çevirebilirim diye düşünebilirsiniz. Öte yandan diyet listenizi incelemeye aldıkça aslında yok saydığınız pek çok gizli kalori de gözünüze çarpacak. Şimdiden başarılar.