Beyin Gücünü Arttıran ve Ruha İyi Gelen Gıdalar

Karar vermekte zorlanıyor, beyniniz mantığınız en önemli anlarda sizi yarı yolda bırakıyorsa hiç düşünmeden aşağıdaki besinlerle tanışın. Beyninizi doğru besleyerek %200 daha verimli olabilirsiniz.

Yaşınız, yaşam şartlarınız ne olursa olsun bu besinler beyin gücünüzü artırabilir, hafızanızı kuvvetlendirir, performansınızı yükseltir, `kendini iyi hissetmene yardımcı` hormonların yüksek kalmasına yardımcı olur.

Kahve

Taze demlenmiş 1 fincan kahve dikkat toplama, problem çözme gibi sorunları, kısa süreli hafıza gücünü artırıp yaşlanma sürecinin önüne geçmekte faydalıdır.Ancak yüklü kafein içeriğine sahip enerji içeceklerinden uzak durmalısınız.

Yabanmersini

Yaban mersini içerdiği yüksek antioksidanlarla hücrelerin hasar görmesini engelleyip uzun süreli hafıza gücünü artırır, Alzheimer ve Parkinsonla savaşta başı çeker. Özellikle taze ve sezonunda olanlarını bulursanız çok şanslısınız.

Mevsimi dışında satılan yaban mersinlerinden uzak durun, aşırı pahalı olmaları dışında yararları da olmayacaktır. Uzun süre bekleyen meyvelerin besleyiciliği kalmayacaktır.

Somon veya Uskumru

Beynin düşünme ve hafıza becerisi üzerinde en etkili yapı taşı olan omega 3 yağlarının en iyi kaynağı olan balık alışveriş listesinden eksik edilmemesi gereken besinlerin başında gelir. Somon omega 3 zenginliği dışında niasinden de zengindir ki bu bilişsel yeteneğin azalması ve Alzheimer hastalığı gelişimini engeller.

Öte yandan doymuş ve trans yağlardan zengin abur cuburlar kalp damarlarını tıkayıp, besinler ve kanın beyne akışını yavaşlatarak beynin beslenmesini engellediği gibi zamanla yaşlanmasına da neden olabilir.

Sirkeli ve zeytinyağlı salatalar

Salatanın içeriğindeki yağ, sirke, kan portakalı suyu protein ve karbonhidratların yavaş sindirilip kan şekerinin dengelenmesine dolayısyla çabuk acıkmamanıza yardımcı olur.

Daha fazla yarar sağlamak için salatanıza koyu yeşil yapraklı sebzeler özellikle ıspanak eklemelisiniz. Tabii enerji yükseltmek için yumurta, hindi, tavuk gibi sağlıklı bir protein kaynağı ilave etmelisiniz.

Düşük yağlı yoğurt, süt ve yağlı tohumlar

Sakinlik kazanmak isteyenler 3 gram lizin ve arjinin birebirdir. Yani rahatlamak istiyorsanız düzenli olarak düşük yağlı tercihen evde mayalanmış yoğurt ve porsiyon kontrolü yapmak şartıyla yağlı tohumlardan badem, fındık, ceviz tüketebilirsiniz.

Öte yandan gazlı içeceklerin yavru vatanı Amerika’da yapılan çalışmaya göre günde 2,5 kutu gazlı içecek tüketenlerin tüketmeyenlere oranla 3 kat daha stresli, depresif ve heyecanlı olduğu gözlenmiştir.

Nane çayı

Nane mideyi sakinleştiren bir çay olarak bilinse de aroması konsantrasyon güvü ve hafıza performansı üzerine de çok başarılıdır. Özellikle uzun yol giden şoförler ve beyin yorgunluğu yaşayanlar için hem sakinlik hem de uyku hali basmasının önüne geçmektedir.

Sınava giren öğrencilere konsantrasyon için şekerleme takviyesi yapılsa da bunun bilimsel bir geçerliliği yoktur, boş kalori almak ve anlık mutluluklar yaşamaktan öteye geçmez.

Roka, ıspanak ve hindi

Mutluluk hormonları salgılanmasında yardımcı B vitaminleirnden zengin yeşil yapraklı sebzeler roka, tere,ıspanak kendinizi iyi hissetirecek mutluluk veren besinlerdir.

B6 vitaminlerinin eksikliğinde heyecan, rahatsızlık, depresyona eğilimin arttığını unutmayın. Yine bayanlar için harika bir haber mutlu olmak için bitter çikolata tüketin. Hindi eti, içeriğindeki mutluluk hormonlarını artırma gücüne sahip düşük yağlı protein ile ruhunuza ve midenize iyi gelecektir.

Keten tohumu 

ALA denen sağlıklı yağlardan zengin keten tohumu duyusal faaliyetlerin şekillenmesinde etkin içeriği ile kişilerin kendilerini daha iyi hissetmeleri, tatmin duygusu için önemlidir. Yeterli alım sağlayabilmek için salata, yoğurt, sütlerinize ekleyebilirsiniz.

Hatta keten tohumu yağı da kullanabilirsiniz. Yalnız hijyenik şartlarda saklandığından emin olmalısınız. Alkol özellikle yüksek dozda duyusal faaliyetlerinizi yavaşlatır, uzak durmalısınız.