Bağışıklık Güçlendiren Gıdalarla Soğuk Havalara Hazırlanın

Bağışıklık sistemi, hastalığa neden olan mikroorganizmalara karşı vücudu savunur. Bazen de bir mikrop gelir vücudu işgal eder ve bağışıklık sistemi başarısız olur. Peki bu sürece müdahale edip bağışıklık sistemini güçlendirmek mümkün mü? Beslenmenizi nasıl değiştirmeniz gerekir? Hangi besinler soframda baş köşeye yerleşsin? Tüm bu cevaplar için okumaya devam edin.

Bağışıklık Sistemini Nasıl Güçlendirebilirsiniz?

İlk savunma hattınız, sağlıklı bir yaşamı seçmektir. Çünkü sağlıklı bağışıklık sistemi savaşçılarının dengeli ve düzenli beslenmeye ihtiyaçları vardır. Bilim adamları, yetersiz beslenen insanların bulaşıcı hastalıklara karşı daha savunmasız olduklarını kanıtlamıştır.

 • Bağışıklığın kalesi olan bağırsakların sağlığını koruyun.

Sağlıklı sindirim sistemi için düzenli bağırsak hareketleri ve sağlıklı flora çok kıymetlidir. Öğünlerimizde çeşitli sebze meyvelere, tam buğday ürünlerine, kuru baklagillere ve kefire yer vermek altın kuraldır.

 • Dost bakterileri düzenli tüketin.

Dost bakteriler olan probiyotikler, bağışıklık sisteminin en iyi koruyucularındadır. Özellikle yaşlılar, çocuklar, bebekler, hamileler ve emziren anneler, fazla ve sık ilaç kullananlar düzenli olarak fermente gıdaları tüketmelidir.

Turşu, kefir, ev yapımı yoğurt, tarhana, şalgam suyu, kombu çayı, boza en güzel probiyotik alternatiflerindendir.

 • Mevsiminde rengarenk beslenin.

Sebze ve meyvelere rengini veren özel kimyasallar, lenfositlerin çoğalarak virüs ve bakterilere karşı koruyuculuğun artmasına yardımcı olur. Bunun için günde 5-9 porsiyon sebze ve meyve tüketilmesi gerekir.

Basit bir yöntem olarak tabağınızın yarısına sebze/ salata ile doldurun. Geri kalan yarısını da ikiye bölerek bir kısmına tam tahıllar veya kuru baklagilleri; kalanını da yağsız et ürünlerini alarak dengeli tabaklar yapabilirsiniz.

 • Protein kaynaklarını ihmal etmeyin ama mutlaka yağsız olanları tercih edin.

Proteinlerin yapı taşı olan amino asitler hücrelerin temel sağlığını dolayısıyla bağışıklık sisteminin de gücünü oluşturmaktadır. Protein yetersizliğinde antijenlere karşı savaşacak beyaz kan hücre üretimi azalabilir. Bunun için her gün kontrollü miktarlarda protein kaynağına yer verilmelidir. Balık için uygun miktar 2 el, kırmızı et ve tavuk için 1 el kadardır. Öte yandan miktar kadar protein kaynağının kalitesi de önemlidir. Mutlaka doymuş yağlardan elimine edilmiş beyaz et, balık, kümes hayvanları, yumurta, kuru baklagiller ve soya kaynağı ürünler tercih edilmelidir.

Yemeklerinizi her zaman az yağda hatta protein kaynaklarını kendi yağında pişirmeye çalışın. Izgara, buharda, haşlama, pişirme kağıdında hafif ateşte pişirme en sağlıklı alternatiflerdendir.

 • Sağlıklı yağlara odaklanın

Yüksek yağlı diyetler, genel bağışıklığımızdan sorumlu görevlilerin (T-lenfosit) vücudumuzdaki miktarını azaltarak immün sistemi zayıflatabilir. Bunun için doğru yağ çeşitlerini ve miktarda yağ tüketmelisiniz. Özellikle kızartmalar, margarinler, fast food yiyecekler veya cipslerle vücudumuza aldığımız trans yağlardan uzak durmalısınız. Çünkü bu yağlar doku ve hücre hasarı ile bağışıklık sistemini zedelenmesine neden olabilmektedir.

En önemli yağ içeriği de vücudun üretemediği Omega-3 kaynağından zengin besinler (balık, yumurta, ceviz, koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi) ve yağlardır. Bunun yanı sıra sebze yemeklerinizde ve salatalarınızda zeytinyağı kullanabilirsiniz.

 • Yeşil veya beyaz çay içmeyi ihmal etmeyin.

Yeşil veya beyaz çay içeriğinde bulunan antioksidanlarla antijenlere karşı savaşabilen özellik gösterir. Bunun için her gün düzenli olarak yeşil çay tüketmeli, içeriğindeki antioksidanların etkisi için en az 3 dakika demlemeniz gerekmektedir.

 • Günlük enerji dengenizi sağlayın, azı karar çoğu zarar diyelim.

Günlük enerji harcaması ve alımı dengede olmalıdır. Sağlıklı gıdaları da ölçülü miktarlarda tüketin. Sağlıklı demek çok yemek değildir. Her zaman yeterli ve dengeli diyet uygulamalısınız; kalori kısıtlı diyetler, anoreksiya tarzı beslenme bozuklukları kişilerin enfeksiyonlara daha yatkın hale gelmesine neden olabilir. Öte yandan aşırı kalori alımı da bağışıklık sistemini güçlendiren hücre üretimini negatif etkilemektedir. Dolayısıyla ‘denge’ her zaman kıymetlidir.

 • Fiziksel olarak aktif olun.

Toksinlerden ve stresten arınmış güçlü bir bağışıklık için günde 30-60 dakika arasında fiziksel aktivite önerilmektedir. Buna göre düzenli egzersiz yapanların enfeksiyonlara yakalanma riski yapmayanlara kıyasla %25 daha az görülmektedir. Bu nedenle gününüzü hareketlendirmeyi ihmal etmeyin.

BAĞIŞIKLIK DOSTU BESİNLERİ SOFRANIZDAN EKSİK ETMEYİN:

 • ÇÖREKOTU
 • KEFİR veya EV YAPIMI YOGURT
 • BALKABAĞI
 • TURUNÇGİLLER, KİVİ, YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER
 • MOR SEBZE-MEYVELER (PANCAR, MOR HAVUÇ, MOR LAHANA, BÖĞÜRTLENGİLLER GİBİ)
 • YEŞİL VE BEYAZ ÇAY
 • YULAF EZMESİ
 • SARIMSAK
 • ZENCEFİL
 • ZERDEÇAL
 • DOĞAL BAL