Bağırsak Şikayetlerin İçin Yeni Bir Akım: Fodmap

Yediklerimiz sağlığımızı, hislerimizi, duygularımızı ve daha birçok şeyi etkiliyor. Eminim ‘vücudumuzun ikinci beyni, bağırsaklardır’ cümlesini sen de duymuşsundur. Yani iki beynimiz sürekli olarak birbiri ile konuşuyor 🙂
Bu nedenle sağlıklı bağırsak, mutlu insan demek oluyor.

Son zamanlarda sindirim sorunlarına oldukça sık rastlıyoruz. Eminim sen de gaz, şişkinlik, karın ağrısı, ishal veya kabızlık şikayetlerini zaman zaman yaşıyorsundur. Peki bu belirtilerin ‘irritabl bağırsak sendromu (IBS)’ olarak adlandırılan bir hastalığı çağrıştırdığını hiç düşünmüş müydün?

Bilim adamları bağırsak mikrobiyotası üzerine çok sayıda çalışma yürütmekte ve birçok hastalık üzerinde etkisinin olduğunu savunmaktadırlar. Bağırsaklarınızın sağlıklı olması için en önemli araç ‘sağlıklı beslenme’ dir. Yani yeterli, dengeli ve çeşitli beslenerek; bağırsağındaki yararlı bakterileri daha baskın hale getirmek senin elinde!

Bu diyeti uygulamak için bağırsak sendromu (IBS) yaşamana gerek yok. Bu belirtileri yaşayıp doğal çözüm arıyorsanız bu diyeti denemende fayda var. Bu diyet, belli bir süre uygulanacak bir eliminasyon diyetidir. Bu eliminasyon ile testlere ihtiyaç duymadan kendinize iyi gelmeyen gıdaları saptamış olacaksınız. Ancak doğru sonuçları alabilmek için bir uzman ile yapmanı tavsiye ediyorum.

Irritabl Bağırsak Sendromu (IBS), kalın bağırsağı etkileyen yaygın bir hastalıktır. Belirtiler ve semptomlar arasında kramp, karın ağrısı, şişkinlik, gaz ve diyare veya kabızlık veya her ikisi de bulunur. IBS uzun vadede yönetmen gereken kronik bir durumdur.

FODMAP DİYETİ NEDİR?

FODMAP Diyeti bağırsak sendromu yaşayan bireylerde “Fermente Edilebilen Oligo-, Di-, Mono-sakkaritler ve Polioller”i kısıtlayan diyettir. Bunlar, bazı insanların sindiremeyeceği kısa zincirli karbonhidratlardır. Bu karbonhidratların, emilimleri yavaştır; bağırsakların hareketliliğini artırırlar. Bağırsak bakterileri bu karbonhidratları yakıt olarak kullanıp, gaz ve şişkinlik semptomlarını artıran sindirim ürünleri açığa çıkmasına neden olabilirler. Tabi ki herkes bu karbonhidratlar tükettiğinde sindirim problemi yasamaz; fakat irritabl bağırsak sendromu (IBS) olan hastalarda bu karbonhidratlara duyarlılık çok daha fazla olabilir. Bu nedenle FODMAP olarak bilinen ve fermente olabilen karbonhidratlardan düşük bir diyet, irritabl bağırsak sendromunun (IBS) tedavisi için klinik olarak önerilebilmektedir.

FODMAP HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

Çeşitli gıdalarda bulunur. 4 FODMAP grubunun ana besin kaynakları şöyledir;

  • Oligosakkaritler; buğday, çavdar, baklagiller, sarımsak, soğan ve çeşitli meyve sebzeler
  • Disakkaritler; süt, yoğurt ve yumuşak peynirler. Laktoz ana karbonhidrattır.
  • Monosakkaritler; bal, incir ve mango gibi çeşitli meyveler. Fruktoz ana karbonhidrattır.
  • Polioller; böğürtlen gibi bazı meyve ve sebzeler ile bazı tatlandırıcılar.

DÜŞÜK FODMAP DİYETİNİN FAYDALARI

Düşük FODMAP diyeti ile ilgili çoğunlukla irritabl bağırsak sendromu (IBS) olan hastalar üzerinde çalışma yapılmıştır. 2014 yılında ‘Gastroenterology’ dergisinde yayımlanan çalışmada da IBS hastalarında FODMAP diyetinin kullanımının olumlu sonuçlar verdiği saptanmıştır. Hatta 2012 yılında ‘Molecular Medicine Reports’ da yayımlanan bir çalışmada probiyotik kullanımı ile düşük FODMAP diyetinin sendrom belirtilerini azalttığı yönündedir. Düşük FODMAP diyetinin daha az gaz, şişkinlik, ishal, kabızlık ve mide ağrısı gibi yararları olabilir. Bu diyet tarzı, Irritabl bağırsak sendromu olan hastaların çoğunda iyileşmelere yol açabildiği gibi diğer sindirim sistemi bozukluklarında da (Chrohn’s; Ülseratif kolit gibi) semptomları azaltmaya yardımcı olabilir.

DÜŞÜK FODMAP DİYETİ NASIL YAPILIR

Bu diyetin diyetisyen gözetiminde uygulanması önerilir. 6-8 hafta süresince uygulanır; daha sonra yasaklanan yiyecek ve içecekler diyete kademeli olarak eklenir.

FODMAP içeriği yüksek olan besinlerden kaynaklanan bir sorun yaşıyorsan birkaç gün içinde rahatlamayı hissedersin. Peki hangi besinleri sınırlayıp hangilerini serbest tüketebiliriz? Serbest olan gıdaları porsiyon kontrolü olarak diyetisyeninizin listenize eklemesini isteyin. Hadi inceleyelim!

Besin grubu Sınırlaması Gereken Besinler Serbest Besinler

Meyve

Elma, kayısı, kiraz, böğürtlen, mango, nektarin, şeftali, armut, hurma, erik, karpuz Muz, yaban mersini, kavun, greyfurt, üzüm, limon, ıhlamur, mandalina, portakal, ahududu, çilek

Sebzeler

Enginar, kuşkonmaz, karnabahar, sarımsak, mantar, kuru soğan, arpacık soğanı, bezelye,
taze soğan
Havuç, patates, biber, frenk soğanı, salatalık, patlıcan, zencefil, taze fasulye, marul, zeytin, ıspanak, domates, kabak, taze nane, taze roka, taze dere otu, maydanoz, pazı, semizotu

Protein kaynakları

Baklagiller, kaju Dana, tavuk, kuzu eti, fıstık, ceviz ve çam fıstığı, yumurta, tempeh, tofu

Ekmek ve tahıllar

Buğday, çavdar, arpa Sert (esmer) buğday, mısır, yulaf, mısır irmiği, kinoa, pirinç, glutensiz ekmek ve glutensiz tahıl ürünleri

Süt ve süt ürünleri

Yoğun/ koyulaştırılmış süt,
süzme peynir/ ev yapımı peynir, krema, süt, dondurma, yoğurt
Tereyağı, laktozsuz yoğurt, laktozsuz süt, diğer peynirler, pirinç sütü, cheddar, parmesan, mozeralla tip peynirler

Diğerleri

Bal, sorbitol ve mannitol, yüksek fruktozlu mısır şurubu, früktoz Akçaağaç şurubu, sükroz, glukoz

FODMAP DİYETİNİN OLUMSUZ BİR YÖNÜ VAR MI?

Öncelikle FODMAP içeren besinlerin kötü olmadığını belirtmem gerek! FODMAP içeren çoğu gıda oldukça sağlıklıdır. Çoğumuz için güvenilir bir enerji kaynağıdır ve bağırsaklardaki dost bakterileri desteklemeye yardımcıdır. Eğer bir şikâyetiniz yoksa bu diyet çeşidini uygulamanıza gerek yoktur. Ancak, gerçekten FODMAP içeren besinleri sindiremeyenlerde, bazı semptomlara neden olurlar.

Diyet kısıtlayıcılığı düşünüldüğünde, yapılması zor olabilir. Hatta FODMAP’in düşük miktarda tüketimi lif alımını azaltacağı için; kabızlık şikâyeti olan hastalarda kullanımı uygun olmayabilir. Bununla ilgili yapılan bazı araştırmalarda 4 hafta FODMAP diyeti uygulamasının; bağırsaklarda yararlı bakteriler olan ‘bifidobakter’ sayısını azalttığını ve bağırsak florasını olumsuz etkilediği saptanmıştır. Bu nedenle mutlaka bir uzman ile birlikte yapmanız gerekir.

PEKİ SONUÇ OLARAK NE YAPMALIYIZ?

Araştırmaların büyük çoğunluğu; düşük FODMAP diyetinin, irritabl bağırsak semptomları olan hastalarda karın ağrısı, gaz gibi şikayetlerin önlenmesinde yararlı olabileceğini savunmaktadır. Ancak uzun vadede bu diyetin etkinliğini saptayabilmek için, pek çok yeni akım diyette de olduğu gibi daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Bu nedenle bireysel farklılıkları göz önüne alarak; düşük FODMAP diyeti bazı hastalar için, diyetisyen gözetimi ile uygulanabilir.