Womens Health Temmuz: Yaz meyveleri

KAYISI:

Turuncu rengini veren fitosteroller sayesinde sağlık deposudur, lif kaynağıdır. Kansere karşı savaşta vazgeçilmezlerdendir. Düşük kalorilidir, doyurucudur. Kurusu daha yoğun şeker hissi verir, ara öğünlerde iyi bir alternatiftir. Yaz aylarında tazesini ezip süzme yoğurtla dondurup dondurma yapabilirsiniz.
 

KİRAZ:

Yüksek oranda kanser karşıtı bitkisel özler içerir, idrar söktürücü, ödem atıcı, iltihap gidericidir. Gut ağrılarını gideren özelliği, ürik asit seviyelerini düşürme etkisi vardır. Kiraza kırmızı rengini veren pigmentler kalp krizi ve felç riskini azaltabilir. Özellikle sıklıkla şişlikten yakınanlar kiraz yiyip üzerine kiraz saplı su içmelidir. Bunun için yarım litre suya 10 kiraz sapı atıp 15 dakika bekletip süzüp içilebilir. Kirazı dondurup tatlı gibi de yiyebilirsiniz, ya da üzerine buzluyken yoğurt karıştırıp da tüketilebilir, suyunu sıkıp içebilirsiniz de.
 

İNCİR:

En yüksek kalorili meyvelerden biridir. Harika bir lif kaynağıdır ancak çok da şekerlidir. Tazesi de kurusu da çok lezzetlidir. Kalsiyum, magnezyum ve potasyum zenginidir. Şeker hastalarının tercih etmemesi gereken bir meyvedir. Tatlı ihtiyacını kesmek için alternatif olabilir ama 1 porsiyonu 1 adet olduğundan doyurucu değildir. Mutlaka tarçınlı bitki çayı, ceviz veya sütle tüketilmelidir.
 

ÜZÜM:

Şekeri yüksek olsa da suyu da fazladır, resrevatrol içeren kırmızı üzüm ise antiaging şifacısıdır adeta. Bitkinin kendini korumak için ürettiği bu bitkisel özler kansere karşı koruma sağlar. C ve E vitaminlerinden zengin olması da kalp damar sağlığı üzerinde olumlu güce sahiptir. İyi kolesterolün yükselmesi kötü kolesterolün düşürülmesinde etkilidir. Ayrıca alerjik semptomlarla savaşta da yardımcı özellikleri vardır.

Kontrollü ölçülerde yendiği takdirde sorun yoktur.

Üzümün çekirdeği de mutlaka öğütülerek kullanılmalıdır, yoğurt, salatalara eklenebilir, yağı da çıkarılarak kullanılmaktadır. Özellikle masaj yağlarında cilt sağlığı için vazgeçilmezlerindir.
 

ŞEFTALİ:

Düşük kalori, iyi bir lif kaynağı ortalama seviyede A,C,K vitaminleri potasyum kaynağıdır. Kan şekerini hızlı yükseltmez, tokluk sağlar. Rendeleyip süzme yoğurtla dondurulur ya da püre haliyle meyveli buz kalıpları hazırlanabilir. Meyve salatalarına, keklere çok yakışır. Şeftali yaz aylarında dondurma ile tatlı olarak sunulabilir.
 

ÇİLEK:

Koruyucu bitki bileşenlerinden ve C vitamininden zengin çilek düşük kalorili ve çok lezzetlidir. Antioksidan gücü yüksek, kansere karşı önleyicidir. Damar sağlığı ve bağışıklık için koruyucudur.

Kısa vadeli hafızaya iyi gelir. Ferahlatıcı, yenileyici gücü vardır. Motor becerileri geliştirir.1 kase çilek yaklaşık 50 kaloridir yine kalsiyum, magnezyum, fosfor ve potasyum da içerir.

Meyve salataları, dondurma kupları, kahvaltılık gevrek, yulaf karışımlarına yakışır. Koyu yeşil yapraklı salatalar ve semizotuna da doğranarak lezzetinden faydalanabilirsiniz.
 

AHUDUDU:

Yüksek lif içeriği, mükemmel koruyucu özleri, vitamin deposu olmasıyla süper besin grubundandır. 1 kasesi 60-70 kalori civarındadır. İçeriğinde çok değerli elajik asit kanserle savaşta doğal takviyedir. Kötü huylu hücrelerin ölümüne yol açan mekanizması tedavi süresince dahi önemlidir. Antioksidanlardan zenginliği de romatizmal hastalıklar, damar sağlığı ve tansiyon için faydalıdır. Tazesi daha makbulken, dondurulmuş olanlar daha kolay temin edilebilir. Az az alıp bekletmeden tüketin, meyve suyu karışımlarına da katabilirseniz.
 

KARPUZ:

Su içeriği yüksek, likopen, karotenoid zengini ve lif kaynağı muhteşem bir meyvedir. Kalorisi düşük ve doyurucudur ancak yine de öğün yerine tek başına büyük porsiyonlarda tüketilmesi iştah açıp, kilo da aldırabilir. Ara öğünlerde mümkünse peynir veya cevizle yenmelidir.3 parmak kalınlığında 1 ay dilimi ideal 1 porsiyon ölçüsü olduğuna göre ve günde 2- 3 porsiyon meyve hakkınız olduğunu düşünürsek oldukça yeterli miktardır.

Suyu içinde barındıran meyveler, yemekler gibi (örneğin çorba) çok doyurucudur. Karpuz da bunlardan biridir. Ayrıca likopen sayesinde prostat kanserine karşı koruyucudur. Özellikle beyaz sert kısmını da tüketmeye çalışmanızı öneririm.
 

KAVUN:

Yüksek oranda su, lif içerir. Farklı türlerinde şeker oranı da değişiktir. Misk veya kokulu kavun olarak bilinen türünde iştah kontrolüne destek glisemik yüktedir. C vitamini, potasyumdan zengindir. Yazın meyve porsiyon değişimlerini kullanmaktan en keyif aldığımız meyvelerden biliyorum. Önerim alkol ile birlikte tüketmemenizdir.

Gazlı içecek yerine kavun veya karpuz suyunu soda ile karıştırabilirsiniz. Bunu biraz nane, limon ile de süsleyebilirsiniz.
 

DİKKAT: Meyveleri tek başına tüketmeyin süt, peynir, yoğurt veya yağlı tohumlarla birlikte yiyin.