Womens Health Şubat: Cennetten bir meyve Trabzon hurması

Müthiş tadıyla tatlıdan farksız olan Trabzon hurması şifasıyla da cennet meyvesi olarak adlandırılır. Hak ettiği değeri görmeyen önemli süper gıdalardan biri olarak gördüğüm Trabzon hurmasını daha sık tüketmelisiniz. Bu yazıyı okuduktan sonra haklı sebepleriniz olacak sanırım. Önce meyvemizi tanıyalım, Amerikalıların ‘’enerji çubuğu’’ olarak adlandırdığı bu meyvenin Trabzon hurması, Cennet elması veya Cennet hurması olarak farklı isimleri vardır. Tadını ya çok sever ya da asla sevmezsiniz. Çünkü muhtemelen yanlış seçim yapmışsınız, olgunlaşmadan tüketmişsinizdir ve o burukluktan sonra bir daha yemek istemezseniz. Taze olarak tüketildiğini hepimizi biliyoruz ama aslında kurusu da vardır ayrıca gıda sanayi tatlı, dondurma, marmelat, krema, muhallebi yapımında da kullanır.

Trabzon hurmasına buruk tadı veren tanindir. Tanin kırmızı şarap, çayda da olan bir maddedir. Meyve olgunlaşıp yumuşadığında tanin kaybolur ve meyvenin tadı artık lokum gibidir. Önerim satın alırken birkaç tanesini olgun birkaçını ham alarak bir gece buzdolabında beklerken olgunlaşmasını sağlamaktır bu sayede sırayla hepsini taze ve lezzetiyle yersiniz.

TRABZON HURMASI KAN YAĞLARINI AZALTABİLİR

Hebrew Üniversitesi araştırmasına göre kolesterolden yüksek ve düşük diyetle beslenen iki fare grubu incelendi. Bu gruplardan biri aynı zamanda Trabzon hurmasıyla da beslendi. Normalde kan yağlarının yükselmesi beklenirken Tarbzon hurması yiyen gruptakilerin kan yağları beklenenin çok altına indi. Özellikle "kötü" (LDL) kolesterol ve trigliserid seviyelerinin düştüğü gözlendi. Ayrıca güçlü bir antioksidan deposu olan Trabzon hurması serbest radikallere karşı koruma becerisiyle kan damarlarını da koruduğu tespit edildi.

TURUNCU MEYVELERDEN GELEN SAĞLIK

Hem posası hem de kabuğu iyi lif kaynağıdır. Trabzon hurması kabuğundaki pigmentlerin tümör önleyici etkisinden dolayı tedavi için potansiyel görülmüştür.

Ayrıca sağlık açısından faydaları kanıtlanan bir dizi karotenoid ve polifenol içeriği ile yaşlanma karşıtı, bağışıklık güçlendirici, kansere karşı koruyucu, cilt, saç ve göz sağlığı için desteği vardır. Güney Kore’de yapılan bir araştırmada yaprağından elde edilen polifenollerin kırışıklık önleyebileceği görülmüştür.

Aynı zamanda potasyum, magnezyum, manganez ve demir de içermektedir. Kansızlık, zayıflık, iştahsızlık ve halsizlik durumlarında kullanılmalıdır. Lif yapısı bağırsak florasını düzenler yani iyi bakteriler çoğalır bu da sağlıklı bir şekilde kabızlık sorunun giderilmesine iyi gelir.

NOT: Bu meyvenin ham olanlarını derin dondurucuda saklayın.Tatlı krizlerinde sorbe olarak tüketin. Yazın dondurmaya alternatifte olur.

TAZE HURMA TATLISI:

Olgun Trabzon hurmasını kaşıkla ezin üzerine dövülmüş ceviz, ince muz dilimleri, tarçın serpin 1 top dondurma ile afiyetle yiyin. Kilo probleminiz varsa kalorisi yüksek ama çok sağlıklı ve leziz bu tatlıyı küçük bir kase tüketin.