Womens Health Ocak: Şifalı yudumlar

Dünya kirlendikçe, besinler erozyona uğradıkça şifayı doğada arar olduk. Son yıllarda daha çok değer kazanan alternatif beslenmede, en güçlü doğal kaynaklardan biri de bağışıklık dostu ekinezya...

Gribal enfeksiyonlarla savaşta ve bağışıklık sistemini güçlendirmede kullanılan, son yılların moda bitkisi ekinezya (koni çiçeği),aslında kökeni çok eskilere dayanan şifalı bir bitki. Keşfedildiği ilk yıllarda böcek ve yılan sokmalarını tedavide, diş ve boğaz ağrılarını iyileştirmede kullanılırken, giderek vücudu güçlendirmedeki etkisiyle dikkat çekmeye başlamış.Günümüzde ise daha çok ‘’kış çayı’’ olarak biliniyor.

Amerika’da son yıllarda yaygınlaşan ekinezya kullanımı, bu bitkiden elde edilen çayı tüm dünyanın daha çabuk tanımasına neden oldu. 400’ü aşkın senedir enfeksiyonlarla savaşta ve yara iyileştirici gücüyle alternatif tıpta kullanılan ekinezya, günümüzde özellikle grip ve soğuk algınlıklarından korunmak ve hastalık süresini kısaltmak için kullanılıyor. Bu hastalıklarla birlikte, ateş, boğaz ağrısı, öksürük gibi belirtileri iyileştirmek için başvuruluyor.

Connecticut Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde yapılan laboratuar çalışmalarında, ekinezyadaki etken maddelerin bağışıklık sistemi aktivitesini güçlendirmede, ağrıları kesmede ve enflamasyonu azaltmada başarılı olduğu görülmüş. Ayrıca antiviral ve antioksidan etkisiyle fayda sağladığı da belirtilmiş. Bu yönleriyle, uzmanlar idrar yolu enfeksiyonları, vajinal enfeksiyonlar(özellikle kandida), sinüzit ve geç iyileşen yaralar gibi problemlerde de ekinezyadan destek alıyor.Egzama, akne gibi deri hastalıklarında da faydalı olduğu biliniyor.

Nasıl Kullanmalısın?

Koni çiçeği bitkisinin kök veya yapraklarından elde edilen üç farklı çeşidi olan ekinezya, şurup, çay veya kapsül formunda bulunabilir. Almanya’da yapılan çalışmalar, yaprak kısmının kullanılmasını öneriyor. Ben kış aylarında daha etkili ve risksiz olan çay formunu öneririm. Dikkat edilmesi gereken noktalar ise şunlar: Ekinezya 10 günden daha uzun süreyle kullanılmamalı. Düzenli olarak ilaç kullananlar (özellikle bağışıklık baskılayıcı ve karaciğer hastalıkları için olan ilaçlar), ekinezya tedavisinden önce doktoruna başvurmalı.Bu çayın antioksidan etkisi, kanseri önleme gücüne bile sahiptir; ancak yine de kullanacak kişilerin muhakkak doktor tavsiyesi alması gerekir.Bağışıklık sistemi veya kalp hastalığı olanlar, çocuklar, bebekler, emziren anneler ve hamileler ekinezyadan uzak durmalıdır.

KUVVET ÇAYI:

Malzemeler
1 adet çubuk tarçın
1 tutam ıhlamur
1 parça kök veya taze zencefil
1 yemek kaşığı kuşburnu
1 tatlı kaşığı Ekinezya
1 tatlı kaşığı Mürver çiçeği
Çeyrek portakal (İyice yıkayıp kabuklu dilimleyin)
Çeyrek ayva Yarım litre sıcak su Tüm karışımı 5-6 dakika ağzı kapalı olarak sıcak suda demleyin

Tüm karışımı 5-6 dakika ağzı kapalı olarak sıcak suda demleyin

Yarım litre sıcak su

Tüm karışımı 5-6 dakika ağzı kapalı olarak sıcak suda demleyin