Womens Health Mart: Açıl susam açıl

Farklı dünya mutfaklarında yemekleri süsleyen leziz olduğu kadar sağlıklı bileşikler içeren susamı mercek altına aldım. Susam; yağından , tahine kadar farklı türleriyle mutfaklarımıza giren vitamin,mineral, sağlıklı yağların deposudur.

Tohumları lignan adında faydalı özleri barındırarak başta kalp damar , sağlığı olmak üzere tansiyon, lipid profillerini de düzene sokar.

Harika bir E vitamini kaynağıdır ki bu özellikle cilt sağlığı için vazgeçilmezdir. Yine damar sağlığını iyileştirerek genel iyilik halini artırır.

Kilo sorunu olanlar dikkat , susamdaki lignanlar karaciğerin ‘ yağ yakma faaliyetlerini ‘ hızlandıran enzimleri arttırır. Bu, vücudun daha etkili ve yüksek hızla yağ yakma ve kilo verme becerisini arttırır.

Journal of lipid Research araştırmasına göre susamın hem serum hem de karaciğer kolesterolünü de düşürdüğü gözlenmiştir.

Kolesterol düşürmede etkili bu bitkisel özlerin ise aynı zamanda anti-agining menapoz sonrası duygusal sıkıntıların düzenlenmesi , prostat sağlığı üzerine olumlu etkileri de vardır.

Susam tohumları , lif , protein, kalsiyum , bakır , demir, magnezyum fosfor ,potasyum manganezden de çok zengindir.

Tadı , çoğu kişinin beğenisini kazanmıştır.

Özellikle hafifçe teflon tavada kavrulup salatalara , çorbalara eklenebilir.

Farklı renkte çeşitleri vardır . Özellikle ‘ ölümden başka her şeye deva ‘ olarak bildiğiniz doğal şifa kaynağı çörekotu ( siyah susam) sofralarınızda olmazsa olmaz gıdalardandır. Tadı susama göre daha acımtırak, keskindir. Peynirlere, çorbalara ve salatalara eklenebilir.

Susam yağı özellikle sebze sotelerinde harika lezzet keşfidir . Tahin dış kabuğu soyulmuş susamdan elde edilen sağlıklı ama kalorili bir lezzet şölenidir, pekmez ile Türk mutfağının kış tatlısıyken ayrıca humusunda vazgeçilmezidir. Yine bazı salata soslarına da değişik lezzet katabilir.

Dikkat : Wilson hastaları , bakır içeriği yüksek olan susamı kontrollü tüketmelilerdir.

Mutfakta ipucu : Susam , keten tohumu ile karıştırılarak ekmek , hamur işi yapımında , salata soslarında baharat karışımlarında farklı aroma için kullanılabilir.

Susam yağlı tohum olduğu için buzdolabında saklanmasında fayda vardır.

SUSAMLI TAVUK

Malzemeler;

1 Yemek kaşığı zeytin yağ
2 Yemek kaşığı susam
1 çay kaşığı köri
1 çay kaşığı kimyon
Yarım çay kaşığı pul biber
Yarım çay kaşığı karabiber
3 Yemek kaşığı yoğurt suyu
Hindi göğüs
Renkli biberler
Hazırlanışı ;

Köri . kimyon, pul biber , karabiber, susam yoğurt suyu ve zeytinyağı ile harç hazırlanır. Jülyen kesilmiş hindi göğüslere bulanır , beklemeye bırakılır ( buz dolabında 4 saat )

Az suda renkli biberler ( jülyen kesilmiş ) kavrulur , yumuşayınca soslu hindilerle pişirilir. Sıcak servis edilir.