Womens Health kimyon

Yemeklere gizli lezzetler katan, sağlığa fayda sağlayan baharatlardan biri de kimyondur. İştah açıcı, barsak gazını çözen, sinirleri yatıştıran, sindirim dostu, alerjik reaksiyonları azaltan kimyon bu yönleriyle alternatif tıp için de çok değerlidir. Kimyon tohumları, vücudun yaşamsal faaliyetlerinde elzem olan demir zenginidir. Enerji tüketimi, sağlıklı metabolizma, oksijen taşınmasında etken hemoglobinin yapıtaşı olarak demir yeterli ve düzenli olarak kanda bulunmalıdır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de etkilidir. Özellikle büyüme çağındaki çocuklar, gebeler, emzikliler ve adet kanaması olan kadınlarda önemlidir. Kimyon tohumlarının iyi bir sindirim sistemi içinde yardımcı olduğunu biliyoruz. Özellikle Meksika, Hint ve Ortadoğu mutfaklarında sık kullanılan kimyon yemeklere kattığı lezzet kadar sindirim dostu olmasıyla da tercih edilir. Gaz giderici özelliğiyle şişlik yaşayan, barsak tembelliklerinde de kullanılabilir.

Mide ekşimesini de azaltabilen kimyon, hazmı rahatlatan çaylar olarak yemek sonrası içilmelidir.

Kansere karşı savaşan içerikleriyle kimyon tohumları, başta mide ve karaciğer tümörleri olmak üzere pek çok kansere karşı önleyicidir. Serbest radikalleri yok edebilme gücü ve karaciğerin detoksifikasyon enzimlerini artıran etkisiyle fark yaratmaktadır.

Tohumlarından elde edilen yağ antimikrobiyal özelliktedir, ayrıca alerjik semptomların azaltılmasında da yardımcıdır.

KULLANIMI

1) 1 tatlı kaşığı kimyon tohumunun 8 dakika kadar demlenmesi hazma yardımcı, lezzetli bir çaydır.

2) Baklagillere (özellikle yeşil mercimek, nohut ) çok yakışan kimyon ayrıca gaz giderici etkisiyle de faydalıdır. Yemeklerinde veya baklagil içeren çorbalarda mutlaka kullanılmalıdır.

3) Kimyon, badem ve kuru kayısı ile pilavlara da değişik bir aroma kazandırır.

4) Sote sebzelere pul biber eşliğinde katılacak kimyon çok leziz olacaktır.

5) Eski çalışmalar kimyonu, karabiber ve ballı karıştırıldığında afrodizyak etkili olduğunu göstermektedir.

6) Yemeklerde kontrollü miktarlarda kullanılmazsa tadını mahvedebilir.

7) İşlenmemiş tohumları yanmaz tavada azıcık çevirerek tadını güçlendirebilirsiniz.

8) Köfteye yakışan kimyonu, körili tavuk sotelere de ekleyebilirisiniz.

9) Sirke ve su ile kaynatılıp içilirse nefes darlığına ve solunum sorunlarına karşı faydalı olabilir. Ancak midenizi rahatsız eder ya da herhangi bir yan etki görülürse kesilmelidir.