Womens Health bağışıklığı güçlendiren 15 süper besin

Mevsim geçişlerinde, gece gündüz ısı farkları arttıkça hastalıklara yatkınlığımız artmaktadır.Bu süreçte yediklerimize dikkat ederek bağışıklık sistemini güçlendirmemiz gerekir. Yeterli miktarlarda, düzenli olarak aşağıda saydığımız 15 süper besini beslenmenize sokun hastalıklardan korunun.

1. Böğürtlengiller en çok antioksidan içeriğe sahip olup iyi bir bağışıklık güçlendiricidir.

2. Selenyum, antioksidanlar, B vitaminlerinden zengin mantar antiviral, antibakteriyel ve tümör önleyici etkileriyle dikkat çekmektedir.

3. Açai meyvesi son yılların süper besini olarak öne çıkmaktadır. Zayıflamada da etkili olduğu düşünülen açainin bağışıklık güçlendiren etkisi daha kuvvetlidir.

4. Glutatyon adı verilen bağışıklığı güçlendiren antioksidanca zengin karpuz yaz aylarında vücudu kışa hazırlar. Bitmek üzere olan bu lezzetli, sulu meyveyi tüketin, güçlenin.

5. Kış aylarının müjdecisi, ucuz ve bereketli lahana glutamin içeriğiyle bağışıklığı güçlendirir. Her rengi, çeşidi tüketilmelidir. Özellikle karışık mevsim sebzeleriyle hazırlanmış bol kara biber, limon sıkıp yenen lahana bazlı çorbalar zayıflatıcı, dolaşımı hızlandırıcı ve bağışıklık güçlendiricidir.

6. E vitamini bağışıklık kalelerinin önemli yapı taşlarındandır. Yine B vitamini de stres düşürücü etkisiyle, kriz yönetimi için elzemdir. Bu iki vitamini bir arada toplayan bademi hergün yarım avuç tüketin.

7. Greyfurt başta olmak üzere portakal, mandalina da C vitamini desteğiyle bağışıklığı güçlendirir.

8. Buğday ruşeymi çinko, B vitaminleri ve antioksidan içeriğiyle sağlıklı tahıl alternatiflerindendir.

9. D vitamini, Ca kaynağı yoğurdu her öğünde tüketin.

10. İster pişirin ister çiğ halde tüketin ama sarımsağı bolca yemeklerde kullanın.

11. Yeni hücre yapımı, DNA’nın onarımı için etkili folat, lif, antioksidan ve C vitamini kaynağı ıspanak da süper besinlerdendir.

12. Yeşil ve siyah çayı hergün için. Kafeinli ve kafeinsizi eşit şekilde etkilidir.

13. En güçlü koruma kalkanı brokoliyi iklim geçişlerinde bolca tüketin. Buharda pişirebilir, zeytinyağlısını yapabilir, limonlu salata gibi tüketebilir, sıcak yemeğini veya mücver olarak ya da çorba şeklinde lezzetli alternatifler hazırlayabilirsiniz.

14. Kefir bağırsaklarda çok güçlü savunma bariyeri kurar, günde 1-2 bardak içilmelidir. Ev yapımı veya hazır olanları fark etmez yeter ki düzenli tüketin.

15. Zencefil ve zerdeçal ile metabolizmayı temizleyin ve koruyun. Toz veya tazelerini rendeleyerek kullanın.