Womens Health Aralık: Protein diyetleri

Son yıllarda zayıflama çılgınlığının mucizesi olarak gösterilen ‘’protein diyetleri’’ gerçekten de bu kadar etkileyici mi?
Verilen kilolar gerçekten kas kaybının önüne mi geçiyor?


Kilo verirken sağlığınızdan olmamak için size özel hazırlanmış programlar uygulamalısınız. Aksi taktirde ne kilo kaybınız başarılı sonuçlar verir ne de siz kendinizi iyi hissedersiniz. Protein diyetleri uzun süre tokluk sağlayıp kolay uygulanır olduğundan son yıllarda popülerleşti ancak özelikle ekmek,pilav tüketimi yüksek olan ülkemizde uzun vadeli beslenme modeline dönüşebilir mi tartışılır. Kısıtlama , yasaklar kısa sürelidir. Bu nedenle tek tip diyetlerin sonu genellikle tamamlanmamış işler gibi yarım kalır.

Vücudun yapıtaşı proteinlere derin bakış

Vücudun hayati faaliyetlerinde işlev görüp, büyüme, gelişme, yıpranan hücrelerin onarımı ve yenilenmesi için gereklidirler. Ayrıca proteinler, besin öğelerinin vücutta kullanılmasında da görevli olan enzimlerin, hormonların yapısını oluştururlar, bağışıklık sistemi kontrolünde gereklidirler. Bu nedenle kişinin yaş, cinsiyet, boy, kilo, fiziksel aktivite ve sağlık durumuna göre ihtiyaçları farklıdır. Ağır antrenman yapanlar, hamileler, emzikliler ve büyüme gelişme çağı dışındaki bireyler hariç gereksinimler arasında uçurumlar yoktur. Bu nedenle vücudun kas kitlesini artırır, zayıflatır, ne kadar çok o kadar sağlıklıdır diye fazla yemek gerekmez. Hatta yüksek protein kaynaklı gıdalar çoğu zaman doymuş yağlardan da zengin olabileceği için damar sağlığı için risklidir. Tereyağ, tam yağlı peynir, süt, krema, yağlı etler günlük alınması önerilen sature yağ limitlerini aşmaktadırlar. Bu nedenle yağsız süt ürünleri, balık, yağsız et, baklagiller, yağlı tohumlar, yumurta akı , genetiği ile oynanmamış soya ürünleri daha sağlıklı alternatiflerdir.

Uzun süreli protein diyeti uygulamanın uygulamanın riskleri

Protein diyetleri kısa vadede kişilerde halsizlik, mutsuzluk, uyku hali, konsantrasyon kaybı, uzun vadede böbreklerde ekstra yük, karaciğerde yağlanma, tansiyon problemleri, osteoporoz, kolesterol yüksekliği kalp damar sağlığını tehdit eden tablolar yaratabilir.
Ayrıca, ruh halinde iniş çıkışlar karbonhidrat aşerme krizleri de yaşayabilirsiniz. Özetle aldığınız risk alacağınız faydaya değmeyecektir.
Zayıflama süreci iniş çıkışlı , sabır gerektiren bir yolculuktur. Zaman zaman duraklama noktalarında özel kürler uygulanabilir. Bunlardan biri de protein diyetleri olabilir ama hiçbir zaman hayat boyunca beslenme alışkanlığınız olmaz , olmamalıdır. Protein diyetleri sadece 1 -2 haftalık kısa ataklarda size hız kazandırabilir. Sürekli yüksek proteinle beslenmek kilo kaybını hızlandırmaz.

Yiyeceklerle alınan proteinler vücutta kullanımlarına göre 3’e ayrılır.

1) İyi Kaliteli Proteinler: et, balık, kümes hayvanları, süt ve ürünleri
2) Düşük Kaliteli Proteinler: tahıl ve kuru baklagiller
3) Örnek Kaliteli Proteinler: yumurta ve anne sütü


Bazı yiyeceklerin 100 gram gramlarındaki protein miktarları

Kuzu eti 17.0
Dana eti 18.7
Tavuk eti 19.0
Balık 19.0
Süt 3.5
B. peynir 16.8
Yumurta 12.8
Nohut 19.2
Mercimek 23.7
Soya fasulyesi 20.0
Ceviz 15.0
Buğday 11.5
Pirinç 7.1
Mısır 9.4
Ekmek 7.8

 
Son sözler:

Proteinden zengin diyetler tok tutar, gün içinde daha az kalori almanıza destekçidir. Bunun için her sabah bir tam yumurta veya 2 yumurta akıyla az yağlı omlet tüketmelisiniz.

Ara öğünlerde 1 avuç çiğ badem, fındık, ceviz gibi yağlı tohumlar tercih etmelisiniz.

Hergün mutlaka 2 kase yağsız süt, kefir, ayran, yoğurt tüketmelisiniz. Gün içinde açlık krizlerini bastırmak için kolay bulunan, lezzetli kurtarıcılardır.

Izgara yağsız et, tavuk, hindi, balık etlerini ana yemeklerde tabağın yarısını oluşturacak kadar alıp bol sebze eşliğinde tüketmelisiniz.

Her hafta en az 2 öğünde baklagillerden faydalanmalısınız.

Karabuğday, kinoa gibi tahıl görünümlü proteinden zengin bu tohumları salatalarda, çorba ve yemeklerde daha sık kullanın.

Sütle haşlanmış karabuğday, taze meyve parçaları ve yağlı tohumlarla kahvaltıya, tatlı krizlerine bir alternatif olabilir.