Women’s Health Haziran 2014: Mutfağındaki sağlık sırları

Giriş:

Zayıflamak, güzelleşmek, hastalıklarla savaşmak ya da zevk almak gibi pek çok farklı sebeple yemek yeriz. Ancak beslenmek, karın doyurmaktan öte temel ihtiyacımız! Vücudumuz hazır ürünlerle kolayca doyurulmaya alıştırılmazsa, doğanın sunduğu saf hâlleriyle besinlerden fayda sağlar. Herkesin kendi ihtiyacına yönelik gıdaları ve sıvıyı alması hâlinde, içten temizlik ve beslenme sağlanmış demektir. Ancak o zaman dışarıdan gelen temizliğe de cevap verebilir. Unutma; ne yersen, ne içersen O’sun! Güzellik ve sağlığına yatırım yaptığında uzun vadede kazanır ve karşılığını alırsın. Düzenli uyguladığında faydasını mutlaka göreceğin bu doğal tarifleri denedikçe hem ekonomi yapacak, hem de çok keyif alacaksın.


İncir şurubu:

Bağırsakların tembelleştiyse, kabızlık için birebir olan bu şurubu hazırla. İhtiyaç duyduğunda bir tatlı kaşığı yutup üzerine ılık limon dilimli su iç. Hipokratın dediği gibi ilacın besinin, besinin ilacın olsun. 1/3 kâse kuru inciri, eşit oranda kuru erikle 2 kâse suda 8 saat beklet. Daha sonra bir tencereye aktarıp ocağa al ve kaynat. Kaynama noktasına gelince ateşi kısıp, meyveler yumuşacık olana ve fazla su kalmayana dek pişir. 1 çorba kaşığı pekmez ekle. Soğuduktan sonra blender ile püre hâline getir.


Temizleyici tonik:

Bu karışımı düzenli olarak haftada bir kez hazırlayıp içtiğinde sağlıklı bir beden temizliği yapmış olacaksın. 10 adet kırmızı üzüm (çekirdeksiz), 3 adet kereviz sapı, 1 avuç dolusu semizotu ve 1 enginarı katı meyve sıkacağında sıkarak iç.

İpucu:
Bu tonik, aynı zamanda ödem atıcı ve karaciğer dostu bir içecek.


Öksürük çayı:

İnatçı öksürük için de çare mutfağında gizli… Üstelik bu çayın tadını da seveceksin! 2 çorba kaşığı doğranmış yaban mersini yaprağını 250 ml sıcak su dolu kupada 5 dakika demle. Süzüp 1 çay kaşığı doğal bal ekle ve iç. Her dört saatte bir tekrarlayabilirsin.


İltihap azaltıcı formül:

Bu formül için mutlaka sızma zeytinyağı kullanmalısın. Bedenin sana teşekkür edecek. 2 çorba kaşığı sızma zeytinyağını yarım limonun suyu ile karıştır. Her sabah aç karnına içip yarım saat hiçbir şey yeme. Bu tedavinin sonuç verebilmesi için en az üç hafta aynı rutinde uygumalısın.


Baş ve kulak ağırısı için kompres:

Bir dahaki sefere ağrı çektiğinde, hemen ilaç almak yerine bu doğal yöntemi uygulamaya ne dersin? 4 adet soğanı ince doğrayıp hafifçe buharda pişir. Tülbent ile sarıp sıkıntılı bölgelere uygula. Kompres soğuyunca yenisini yapıp aynı şekilde en az dört kez tekrarla.


Sarımsak şurubu:

Soğuk algınlığı için ideal olan bu şurubu hazırlayıp, buzdolabında iki, üç hafta kadar saklayabilirsin. 1 baş sarımsağı diş diş ayırıp soy ve ez. 1 kâse suyla birlikte ufak bir sos tenceresinde kaynat. Kaynayınca ateşi kısıp 10 dakika daha pişir. Yarım limonun suyunu sıkıp tencereye ilave et. 2 çorba kaşığı da bal ekle, 2-3 dakika daha ağır ateşte kaynatıp ocaktan al. Soğuduktan sonra koyu renk bir şişeye doldur. Günde 3 kez, 2-3 çorba kaşığı iç.


Multivitamin kürü:

1 adet enginarı haşla, yapraklarının etli kısımlarını çıkar. 1 çorba kaşığı zeytinyağıyla karıştır. 2 hafta süreyle her gün tüket. Sana nasıl enerji verdiğini hissedeceksin. Bu kür mükemmel bir vitamin deposu ve karaciğer dostu.


Soğuk algınlığına gargara:

3 poşet veya 3 tatlı kaşığı adaçayını 1 kupa kaynar suda ağzı kapalı olarak demle. Su soğuyunca poşetleri süz. Formülümüz hazır. 3-4 saatte bir bununla gargara yap.

İpucu:
Ülkemizde çok çeşit adaçayı olduğundan, yanlış kullanıma maruz kalmamak için poşet olanları tercih et.


Sindirim problemlerine karşı çay:

1 tatlı kaşığı anason ve 1 tatlı kaşığı naneyi 1 kupa kaynar suda 5 dakika demle. Her yemekten sonra sıcak-ılık arası bir kıvamda içtiğinde gaz şikâyetlerin azalacak.


Rahatlama çayı:

Şehir hayatının stresini yok denecek kadar azaltacak, seni sakinleştirecek ve sinirlerini yatıştıracak bu çay için ayva çekirdeklerini parçalamadan saklaman gerekiyor. Yarım litre sıcak suda 6 adet parçalanmamış ayva çekirdeğini 1 tatlı kaşığı yasemin, 1 tatlı kaşığı ıhlamur çiçeği, 1 çubuk tarçın, 2 dilim ayva ile 10 dakika demle. Bu çay sakinleştirici özelliği dışında boğazı da yumuşatır.


Enerji çayı:

Bağışıklığını güçlendirmek için yediklerin kadar içtiklerine de dikkat etmelisin. Her gün üç bardak kadar yeşil çay içmeye çalış. Ancak bir dahaki sefere 1 tatlı kaşığı yeşil çaya 1 tatlı kaşığı kekik ekleyerek demle. Ağzı kapalı kapta 10 dakikayı aşma. Bu çay sana enerji verecek!


Metabolizma hızlandıran çay:

Kilonu korumak veya daha hızlı kilo vermek için her gün içtiğin 2 litre suyu yarım litre daha arttır. Bol bol hareket edin ve bir de bu özel tarifi içmeye başla: 1 kupa kaynar suya 1 tatlı kaşığı beyaz çay, 2 parmak kalınlığında portakal dilimi (kabuklu), 2 adet kırmızı kuru cin biber ekle. 10 dakika demleyip yudumla. Bunu günde üç, dört kez tekrarla. Bu çayı sıcak ve yemeklerden önce ya da sonra içmeni tavsiye ederim.