Dünya mutfaklarına lezzet, sağlığımıza sağlık katan

Zencefil ailesi üyelerinden kakule özellikle Hint yemeklerinde bolca kullanılan aromatik bir baharattır. Baharatlar yemeklere lezzet, katmaları yanında eski zamanlarda kozmetik yapımından, şurup hazırlanmasına kadar farklı amaçlarda kullanılırdı. Tohumları çiğnendiğinde nefesi tazeleyen, sindirimi kolaylaştıran kakulenin yemek sonrası ağzı tatlandırmanın dışında çok sayıda faydası vardır. Aromatik bir baharattır. İnce kabuğun ardında 10-12 ufak tanenin toplandığı aromatik esans taşıyan, siyahımsı oval- yuvarlak tohumlardır. Bilinen en eski baharatlardan biridir ve çok değerlidir.

Hazma yardımcı, mide kramplarını giderici özelliğiyle yemek sonrası çaylarında kullanılmalı, kahveye kattığı ayrıcalıklı aromasıyla değişik lezzet arayanlara alternatiftir. Mide, bağırsak gaz sorunlarıyla savaşta eski çağlardan beri şifa kaynağı olarak görülmüştür. Sindirim sistemi ve karaciğer sağlığı için en ideali çay olarak içilmesidir. Önerilen doz 1 tatlı kaşığı tohumun sıcak suda 5 dakika demlenmesi, yemeklerden sonra tüketilmesidir.

Kakule, içeriğindeki antioksidanlar sayesinde vücudu arındıran enzim sistemlerini canlandırıcıdır. Hafızayı güçlendirici özelliğiyle de dikkat çeken kakule iştah artırabilir kontrollü kullanımında fayda vardır. İdrar söktürücüdür, ödemli hissettiğiniz günlerde, uzun süren yolculuklarda yavaşlayan metabolizmayı hızlandırmakta faydalıdır.

Mide ekşimesi olanlarda nane, dereotu, rezene, biberiye, kimyon, tarçın , zencefil etkiliyken başı çeken kakuledir. Çorbalara, yemeklere, baklagillere çok yakışan kakuleyi, yemeğe piştikten sonra atmalısınız. Kakule sütlü tatlılara, hoşafa da yakışır yeter ki doğru miktar ve zamanda ekleyin. Garam marsala ve köriye özel aroma verenlerden biridir, yine Orta Doğu ülkelerinin esrarengiz kahvelerinin sihrini kakule verir, sadece kakule çayı da sıkça kullanılır. Bazı Avrupa, İskandinav ülkelerinde de likör yapımında kullanılır.

Çok değerli olan kakulenin fiyatı da yüksektir.

DİKKAT:

Safra kesesi taşı olanlar, gastrit, mide ve onikiparmak barsağı ülseri olanlar kullanmamalıdır.

Yine hamileler kullanmamalıdır.

Kakuleli kahve

1 fincan su, 1 çay kaşığı şekerle bir taşım kaynatılıp hafif ezilmiş 1-2 adet kakule kabuğu katılır. Kaynağında kakule kabuğu ve 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi eklenir, piştiğinde köpüğü kaçırmadan bardağa servis edilir.

Meyve Salatası Sosu

1 büyük barsak su, limon kabuğu rendesi, 4 karabiber tanesi, 5 kakule, 1 çubuk tarçın , 2 yıldız anason 1 yemek kaşığı esmer şekerle kaynatılır. Kısık ateşte 10 dakika pişen karışıma limon suyunu sıkıp soğumaya bırakın. En son, baharatları süzüp meyve salatanıza dökün.