Biberiye ile gelen sağlık ve güzellik

Asırlardır şifa kaynağı olarak tedavilerde kullanılan biberiye, mükemmel kokusuyla aromaterapide yaygın olarak yer alıyor.

Biberiye,astım karaciğer ve kalp rahatsızlıklarının başını çeken enflasmasyonun azalmasına yardımcı olabilen bir bitki.

Bitkilere şifa veren flavonoidler, E Vitamini rozmarinik, kafeik asit ve uçucu yağlardan zengin olan biberiyenin faydaları, araştırmalarla da ispatlanmış durumda. Hoş bir kokusu olan bu bitkinin karaciğeri koruyucu etkisi, tümör oluşumunu azaltıcı gücüyle kanser türlerinin (özellikle kolon,deri ve göğüs) önlenmesimde yardımcı olabiliyor. Faydalı uçucu yağların antiviral ve antib,iyotik özellikleri, mikroplarla savaşta ve mide hastalıklarından korunmada etkili.

Biberiye, Alzheimer tedavisinde kullanılan bir ilaca benzer etki gösterdiğinden, hafıza sorunlarında da kullanılabiliyor. Taze olarak yemeklere eklenebildiği gibi, demlenerek içilebilir ya da kurutularak yemeklerde , baharat karışımlarında kullanılabilir.

Yemek sonrasında içilen biberiye çayı, mide rahatsızlıkları, kabızlık, depresyon, eklem ağrıları, romatizmal ağrılar, migren, halsizlik, konsantrasyon kaybı gibi sorunlara iyi gelir.

GÜZELLİK İKSİRİ

Biberiye, hoş kokusu sayesinde vücut ve masaj yağlarında, sabunlarda da kullanılan bitkilerden biri. Ödem veya selülit problemin varsa, biberiye yağını banyo sonrasında kullanarak vücudundan ödem atmanı sağlıyabilir ve kan dolaşımını hızlandırabilirsin.

MUTFAĞINDA NASIL KULLANIRSIN?

• Et yemekleri, omlet, çorba ve sebze yemeklerine ( özellikle patates, kabak, domates soslu yemekler) çok yakışır.

• Zeytinyağı, limon ve biberiye karışımı güzel bi rsalata sosu olur.

• Somonun tadını ağır bulanlar için, balsamik sirke, limon, sarımsak ve karabiber ile harmanlanmış biberiye sosu harika bir çözüm olacaktır.

• Soğuk çaylarda, ödem selülit giderici tariflerde kullanılabilir.