Yeni yıla özel beslenme tiyoları

“Bembeyaz boş sayfalarla dolu kitabımızı araladık, yazmaya başlıyoruz. Kitabımızın adı ‘fırsatlar’ ilk konumuz ‘yeni yıl ’ 

 Edith Lovejoy Pierce’ın bu sözleriyle yeni yılı karşılıyor, önümüze güzel fırsatlar çıkmasını umuyor ve bu olanakları en doğru şekilde değerlendirmenizi diliyorum. İdeal kiloya ulaşmak için çıkacağınız parkuru doğru beslenme ve diyet alışkanlıkları donatabilmeniz için size bazı tavsiyelerde bulunmak istedim. Bu yolu ne çok hızlı koşalım ve çabuk yorulalım, ne de ağırdan alalım ki aniden sıkılmışlık olmasın doğru hedeflerle yeni yılda yeni adımlarımızı tanıyalım.

Yemek yemekten aldığınız haz mı, sağlıklı ve formda kilonuzda olmak mı sizi daha mutlu ediyor? Bu karar zayıflama diyetleri ve doğru beslenmenin alışkanlık haline gelebilmesi adına yapılacak yaşam şekli değişikliklerinde yardımcı olacak kritik bir sorudur. Elinizi her attığınız besini yemeden önce kendinize bu soruyu sorsanız porsiyon kontrolünüz çok daha kolay olacaktır.

Aynaya baktığınızda görmek istediğinizden farklı bir imajla mı karşılaşıyorsunuz? Yeni yıl ve yeni başlangıçlar bu konuda iyi bir adım atma fırsatıdır. Ancak yapılabilir amaçların olması ve sadece o anki iradenize güvenerek bu işe girişilmemesi önemlidir. İrademiz bazen bizi yarı yolda bırakabilir ve mutsuz olabiliriz bunu başka rahatlatıcı faktörlerle desteklemek gerekir. Sürekli ölüm korkusu ile yaşamanın depresif hali yerine yaşama sevinciyle mutlu olmanın vereceği haz gibi olaylara hep pozitif açılardan bakmasını öğrenmelisiniz. Bu sadece diyet değil hayatın her alanında yardımcı olacaktır. Tek başına irade yeterli değil, sonunda ulaşacağınız güzel sonuçları da düşünmelisiniz, uzun süreli ve aşırı kalori kısıtlı diyetler başarı getirmeyebilir, kısa süreli ve dengeli diyetler yapmalısınız.

Doğru veya yanlışlara kapılmayın. Yapılan hatalar kişilerin kendileri ile küsmelerine ve tekrarlayan hatalar yapmalarına neden olabilir. 1 kase dondurma yiyen biri ben hata yaptım diye kendine kızarsa akabinde 1 kutu dondurmayı bitirebilir. Bu tarz okazyonlarla baş etmek için kendinize kızmayın, telafi edici yollar arayın.

Suçluluk duygusu, kısıtlanmışlık, sürekli muhakeme gerektiren bir diyet sürecine girmeyin. Diyete başladığınız ilk gün acaba ne zaman bitecek diye düşünüyorsanız bilin ki aslında hiç başlamadınız. Sürekli on off tuşuna basılan bir cihazın bir süre sonra kısa devre yapma tehlikesi olabileceği gibi metabolizmanız da sizi bir gün yarı yolda bırakabilir. Ruhsal anlamda en hazır olduğunuz gün diyete başlayın ve çok uzun sürecek, istediğim hiçbir şeyi yiyemeyeceğim, sosyal hayatım sıfırlanacak, lezzetsiz yemekler yemek zorunda kalıcam, bir kaçamak yapsam herşey mahvolucak tarzı moral bozucu düşüncelerinizi belleğinizde silin.

Yılbaşı kutlamalarının vazgeçilmezlerinden alkol hakkında bilinen en yaygın gerçeklerden biri karın ve bel bölgesindeki yağlandırıcı etkisidir. Alkolün kilo kontrolü üzerindeki zararlarının başında yağın enerji olarak kullanılmasını yavaşlatması ve iştahı artırması gelmektedir. Öte yandan özellikle bira, şarap ve cinin büyük miktarlarda ve sıklıkla tüketilmesinin, daha az porsiyon ve sıklıkta alınmasından karında daha fazla yağlanmaya yol açtığı bilinmektedir. Bunun için özel günlerde içeceğiniz bir iki kadeh alkol değil ama düzene oturmuş bir alkol alımınız varsa karın bölgenizdeki yağlardan şikayetçi olmaya hakkınız yok demektir. Çözümü biliyorsunuz, alkolü azaltıp, biraz daha hareketli olma zamanı geldi. Yeni yıl hedeflerinden biri de belki bu olabilir, ne dersiniz?

Beslenme bilginizi artırın. Doğru yanlış besin yoktur, yanlış yeme alışkanlıkları vardır. Beslenmenize katkısı olacak besinleri almaya ve yeme şeklinizi idealleştirmeye dikkat edin.  İşte bazı öneriler:

Çöplük besinlerden uzak durun : Cips, yağ yüklü kurabiyeler, renkli-katkılı sudan öteye geçemeyen içecekler özetle besleyiciliği olmayan boş kalori tuzaklarından uzaklaşın.

Doğal besleyiciliği zengin gıdaları hayatınıza katın. Besinlerin tabiatından gelen bitkisel kimyasallar diyebileceğimiz antioksidanlar, vitamin ve mineraller sağlık adına vücuda destek verir. Belli besinlerin superstar seçilip ön plana çıktığı beslenme dünyasında çok çeşitlilik yapmaya gayret etmelisiniz. Nar, yaban mersini, böğürtlengiller, brokoli, brüksel lahanası gibi artan trendlere hergün yenisi eklenmektedir. Acai berry bunlardan bir yenisi, 2008de dünyada popüleritesini artıracağı beklenmektedir.

Besinlerin vücutta daha iyi kullanılabilmesi için çeşitliliğe dikkat edin: Ekolojik dengelerin değişmesi, tarımda kullanılan yeni teknolojiler, organik tarıma artan rağbet,küresel ısınmanın yarattığı farklar besinlerin erozyana uğramasına neden oldu. Bu doğrultuda mutlaka dengeli beslenmek adına çok çeşitli beslenerek aldığımız gıdalardan daha iyi yararlanmamıza yardımcı olacak sebze ve meyveleri bolca, her öğün tüketmeye gayret edin.

Akıllı besinleri ihmal etmeyin. Özellikle omega 3’den zengin besinler (örneğin: balık, zenginleştirilmiş ürünler, yeşil yapraklı sebzeler), kakaoda yer alan flavonoidler, ideal miktarlarda yağlı tohumlar konsantrasyonu artırabilen akıllı besinlerdendir.

Sindirim sistemine destek verin. Bunun için mide barsak florasına katkı veren pre ve probiyotikleri tüketin.

Uykusuzluk iştahınızı artırabilir çünkü vücudun yeterince dinlenmemesi iştah sistemi üzerinde etkili olan kortizol salınımını etkiler. Hergün 8 saat uyumaya gayret edin. Alarm çalmadan, enerjik uyanıyorsanız doğru noktadasınız.