Yemeğin tadına bakmadan tuz ekenlerden misiniz?

Yaz aylarına geçişle birlikte bayanların artan ödem şikayetlerini törpülemek için önce tuz tüketimini kontrol altına almaları gerekir.
Üç beyazdan uzak dur, şeker, un, tuz çok sık duyduğunuz bu öneriye kulak verip tuzu kısıtlamaya çalışıyorsunuz. Bunun için ufacık bir tutam patatese, bir tutam yumurtaya serpiyorsunuz da asla tuzlukdan bol bol ekmiyorsunuz. Peki ya bilmeden aldığınız sodium? Amerikalılar üzerinde yapılan çalışmalarda kişilerin günlük tuz alımlarının %5’ini yemek pişirirken, %6 yemek esnasında, %12 doğal yollardan, %77’sini ise hazır gıdalardan aldıkları gözlenmiştir.
Buna göre küçük bir tutam olarak adlandırdığınız tuzu da kesmenizin tam sırası, günlük alım zaten fazlasıyla karşılanmakta. Hele bir de daha yemeğin tadına bakmadan tuz serpenlerdenseniz lütfen bu yazıyı dikkatle okuyun.
Sodyum: Elzem ama küçük miktarlarda
Vücudun düzgün işleyişini sürdürebilmesi için küçük miktarlarda sodyuma da ihtiyaç duyulur. Sodyum:
·         Vücut su dengesini sağlamaya
·         Sinir iletilerinin aktarılmasına
·         Kas kasılma ve gevşeme etkilerinin devamlılığına yardımcıdır.
Böbrekler bir terazi gibi vücudun sodium seviyelerini ayarlamaya çalışır. Azalma eğilimine gittiğinde sodium tutumu, yükseldiğinde ise atım işlemlerine başlayarak seviyeleri kontrol altında tutar. Çünkü bu dengeler vücudumuzdan önemli organların ve sistemlerin işleyişinde önemlidir.
Bazı kişilerin sık sık el ayak şişmelerinden şikayetçi olduğunu duyarız bu kişiler sodyumun değişen seviyelerine karşı çok duyarlıdır. Sodyuma karşı hassas olanlarda daha çabuk sodium tutumu, ödeme meyil ve artmış kan basıncı görülebilmektedir. Eğer siz de bu gruptaysanız tuzdan zengin diyet sizin kalp veya böbrek hastalıklarına meyli artırabilecek yüksek kan basıncı seviyelerine sahip olmanıza neden olabilir.
Ne kadar sodyum yeter?
Kişisel ihtiyaçlara ve sağlık durumuna göre değişmekle birlikte, yetişkinler için genel öneri günde ortalama 1,500-2,400 miligram alınmasıdır.  
50 yaşın üzerinde, yüksek tansiyon, kronik böbrek hastalığı veya diyabetiniz varsa sodyuma bağlı kan basıncındaki yükselmelerden faha fazla etkilenebilirsiniz bu durumları da göz önünde bulundurmalısınız.
Sonuç olarak sodyum alımı konusunda, önerilen alt sınırlarda kalmanızı tavsiye ederim, doktorunuzla durumunuzu görüşmeniz doğru olacaktır.  
Sodyumun en zengin 3 kaynağı
·         İşlenmiş hazır gıdalar. Gıdaların raf ömrünü uzatmak ya da tat, aroma vermek adına kullanılan katkılarda fazlaca sodyum yer almaktadır.
·         Soslar veya çeşni vericiler. Buna en doğru örneklerden biri de soya sosudur. 1 çay kaşığı sofra tuzunda  2,325 mg sodyum varken, 1 yemek kaşığı soya sosunda 1,005 mg sodyum bulunur.
·         Doğal sodyum kaynakları. Kırmızı eti tavuk, süt ürünleri ve sebzelerde de doğal olarak sodyum vardır. Örneğin 1 bardak az yağlı suttee yaklaşık 110 mg sodyum bulunur.
 
Bilinçli alışveriş yapın
Bir besini tadarak ne kadar tuzlu olup olmadığını her zaman anlayamabilirsiniz. Bunun için etiket üzerinde aşağıda yazan katkıların bulunmamasına dikkat etmelisiniz:
·         Monosodyum glutamat (MSG)
·         Kabartma tozu
·         Disodyum fosfat
·         Sodyum alginat
·         Sodyum nitrat veya nitrit
Sodyum alımını nasıl kısıtlayabiliriz:
Öncelikle bilin ki tuz alımı öğrenilmiş bir güdüdür, kimse tuzlu yemeye alışık olarak doğmamıştır ancak beslenme alışkanlıklarımızda tuz alımı arttıkça kişiler her geçen gün daha tuzlu yemeye alışırlar. Bu nedenle tuz eşiğinizi düşürmek için bir süre limitlerinizi düşürmelisiniz.
·         Taze ve doğal beslenmeye gayret edin.  Taze sebze ve meyveler doğru seçimdir, yine işlenmiş et yerine taze et kullanın. Özellikle şarküteriden uzak durun.
·         Düşük sodyumlu ürünleri tercih edin.
·         Tariflerdeki tuz miktarını azaltın ya da mümkünse sıfırlayın.
·         Lezzet vericiler, çeşni veya salata soslarının hazır olanlarını almayın, kendiniz özel karışımlar hazırlayın.
·         Limon, baharatlar tuzu çok iyi replike edebilir, yemeklere limon sıkın.

·         Light veya tuz yerine geçen olarak satılan ürünleri kullanırken de bilinçli olun. Piyasadaki bazı ürünler potasyumdan çok zengin olabilir bu özellikle bazı ilaçlar ve böbrek hastalıkları olanlar için riskli olabilir.