Kış mevsimine özel beslenme

Metabolizma soğuk havadan nasıl etkilenir?

Mevsim geçişleri metabolizma üzerinde farklı etkiler yaratmaktadır. Örneğin kış aylarında metabolizmanın ana görevi kalorifer görevi görüp vücudu ısıtmaktır, bunun için aldığı kalorileri daha iptidai kullanır ve çalışma hızı düşer. Bu durumda soğuk havalarla birlikte, besin tüketiminde değişiklik olmadığı takdirde kilo artışı oluşur. Metabolizmanın canlanma eğilimi gösterdiği bahar ve yaz aylarında ise metabolik hız artış gösterir, günlerin uzaması ile daha aktif olmak durumunda olan metabolizma hem daha hızlı çalışır hem de ruhsal anlamda kişilere daha pozitif bir ruh hali hakim olur. Bu da iştah kaybına neden olarak yaz aylarında daha rahat kilo kaybına yol açar.

Metabolizmanın normal düzeyde çalışabilmesi için soğuk havalarda nasıl beslenmek gerekir?

Kış aylarında ısınmak için giydiğimiz kalın giysiler kadar, içten ısınmayı sağlayacak besinlerin içeriği de çok önemlidir. Metabolizmayı hızlandırarak, vücudu ısıtan bazı besin gruplarını diyetimize ekleyerek kış aylarında yavaşlayan vücut çalışma hızını artırabilmek mümkündür. Kırmızı et, balık ve deniz ürünleri, kuru baklagiller (kuru fasulye, nohut), kuru kayısı, kuru üzüm, yumurta ve yeşil yapraklı besinler (ıspanak, maydanoz), pırasa, lahana, yağlı tohumlar (badem, fındık, kabak çekirdeği), limon, baharatlar (pul biber, karabiber, zencefil) gibi besinlerin ve aroma vericilerin termik anlamda yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Kışın hareket azlığı nedeniyle kilo alımından şikayet edilir. Diyet yapılması da vücut direncini düşüreceğinden tercih edilmez. Bu görüşlere katılıyor musunuz, kışın hem vücut dierncini yüksek tutup ham da formda kalmak mümkün mü, bunun için nasıl bir diyet önerirsiniz?

Zayıflama diyetleri her dönemde ve sezonda kişinin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik, dengeli ve yeterli besin içerikleri ile hazırlanmalı, asla kişileri halsizliğe, açlığa terk etmemelidir. Bu anlamda kışın da dahil olmak üzere, kilo kaybetmek isteyen bireyler bir diyet uzmanından destek almalıdırlar. Özellikle kış aylarına özel beslenme tavsiyelerine gelince doğaya kulak vermelisiniz çünkü doğa zaten insanoğlunun ihtiyaçlarına yanıt verecek besinleri bizlere sunmaktadır. Mevsiminde meyve ve sebze içeriklerine baktığımızda antioksidanlardan zengin koruyucu bitkisel içeriklerle dolu olduklarını görmekteyiz. Bunun için kışın meyvelerden nar, kivi, turunçgilleri, sebzelerden kereviz, balkabağı, havuç, kırmızı biber, mor lahana, soğan, ıspanak, pazı, kırmızı turp, brokoli, karnıbaharı, sarımsak beslenmenizde sıkça tüketmenizi, bağışıklık sistemini destekleyen kefiri mutlaka ara öğünlerde almanızı, tam tahıl ürünlerinden faydalanmanızı öneririz. Ayrıca vücudu ısıtıcak bitki çayları karışımlarını ve baharatları diyetinize eklemelisiniz. Limon, pul biber ve bolca karabiber ile hazırlanan yağsız tavuk suyuna çorbanın etkisini artık herkes bilmektedir. Metabolizmayı ısıtabilecek son derece faydalı bir bitki çayı karışımı örneğini de sizlerle paylaşmak isterim dağ kekiği, rezene, biberiye, ısırgan yaprağı ve enginar. Ekinezya da mutlaka tüketilmesi gereken bir diğer kış çayıdır.

Kışın mutlaka alınması gereken vitaminler ve miktarlarından bahseder misiniz ve günlük tüketilmesi gereken su miktarı ne kadar olmalıdır?

Su tüketimi özellikle kış aylarında aniden bir düşüş grafiği çizmektedir. Oysaki vücudun her daim suya ihtiyacı vardır, günde en az 8-10 bardak su içilmesi önerilmektedir. Bu suyun bir miktarının limon dilimli veya ılık içilmesi metabolizma üzerine olumludur. Dilerseniz tüketimi daha keyiflendirmek için 1-2 yemek kaşığı meyve suyu veya meyveli soda da ekleyebilirsiniz. Hayatın her döneminde vücudun vitamin ve minerallerden zengin beslenmesi gerekir. Özellikle kış aylarında A ve C vitamininden zengin beslenmekte fayda vardır.

Soğuk havalarda açlık hissini bastırıp kan ?ekerimizi dengede tutmak için neler önerirsiniz?

Bunun için öncelikle vücudunuzda metabolik bir sorun var mı kontrol ettirmelisiniz. Karbonhidarat metabolizmanız veya vücudun vitamin mineral depolarında yetersizlik söz konusu değilse beslenmenin az az sık sık beslenme kuralına sadık kalması, kan şekerini hızlı yükselten işlenmiş besinlerin fazlaca tüketilmemesi, spor yapılması yardımcı olacaktır. Ayrıca sabah saatlerinde aç karna içilecek limon dilimli ıhlamur çayının, çubuk tarçın, tane karanfil, zencefil ile demlenecek elma çayının kan şekeri dengesine yardımı olacaktır.