İçinizden bir ses `ye` diyorsa

HAYATI ISKALAMAK YA DA 12’DEN VURMAK

Mutlu, kaliteli ve keyifli yaşamak, hayatı ıskalamadan tam onikiden vurup hedefe odaklı bir ömür sürmek herkesin peşinden koştuğu emeldir. Yaşamın bize sunduğu tüm güzellikleri anlamıyla tatmak, kendimize ve sevdiklerimize hak ettiğimiz ve hak ettikleri mutluluğu vermek için sağlıklı ruh ve beden sağlığı vazgeçilmezdir. Zaman zaman fazla planlı olabilir uyanacağımız saati kurar, hava durumuna göre giyinir, bizi saran duvarları aşamadan yaşarız hayatı. Ancak her zaman herşey bu planlar dahilinde gitmez süprizlerle karşılaşırız acı tatlı. Bir sonraki adımı bilemez bize sunulacak fırsat veya durumların farkına varmadan içinde buluruz olayların.

Beslenme perspektifinden bakarsak bu duruma, her zaman ne yiyeceğimizi de bilemeyiz ama eğer planlı gidebilirsek önümüze kurulacak tuzaklara aldanmadan programlayabiliriz yediklerimizi. Bu nedenle, kişilerin kendi ihtiyaçlarıyla paralel hazırlanmış mönülere sahip olmaları gereklidir. Sabah kahvaltı yapmadan sokağa çıkmamak, yanımızda acil durumlar için sağlıklı atıştırmalıklar taşımak, öğle yemeği için zaman ayırmak, ikindi saatlerinde küçük aperatifler almak, akşamın yemeğini önceden hazır etmek önemli yardımcılardır. Fakat bizi diyet rutinimizden çıkaracak bazı çevresel faktörler vardır bunların farkında olmak ve çözüm yolları türetmek de faydalı olacaktır. İşte içimizden ‘ye’ sinyallerini gönderen, kontolümüz dışında gelişen bu tuzaklardan bazıları:

Gürültü kontrolü:  Penn State Universitesi bilim adamlarının 34 bayan üzerinde yaptıkları bir çalışma, fondan gelen seslerin hakim olduğu ortamda yemek yiyen deneklerin daha sessiz bir ortamda yemek yiyenlere kıyasla 2 kat daha fazla yediklerini göstermiştir. Restoranlar, barlar veya kafeteryalarda yemek yiyenlerin doygunluk hislerinin geç geliştiği düşünülmektedir. Hipoteze göre kişilerin gürültülü ortamlarda yediklerinden bir şey anlamadıkları ve bu nedenle falza besin tüketip, geç doygunluk kazandıkları varsayılmaktadır.

Bu duruma karşı geliştirilecek en doğru strateji yemek esnasında bu gürültüyü bertaraf etmek adına kulakların tıkanması veya müzik çalarlardan sakin müziklerin dinlenmesi önerilmiştir. Tabii, daha huzurlu ortamlarda yemek yiyebilme lüksünüz yoksa.

Televizyon, bilgisayar ekranlarına bakılan sürenin kontrolü: Yetişkin ve çocukların televizyon veya bilgisayar ekranlarına bakarak yemek yediklerinde çok daha geç doygunluk kazandıkları ve yüksek kalori aldıkları gözlenmiştir. Eğlence programları veya oynanan oyunlar yemek yeme eyleminden kişileri uzaklaştırdığı için durma noktası fark edilmemektedir.  Öte yandan ekran karşısında geçen aktif zaman fiziksel performans anlamında geçen pasifliğe eşdeğer olduğundan harcanan kalori miktarları da düşmektedir. Harcanandan çok alınan kaloriler de kilo artışına neden olmaktadır. Bir diğer durumda televizyon veya bilgisayar reklamlarında kişilere abur cubur tüketimi, fast food alımı empoze edildiğinden kişiler yemeği hiç düşünmedikleri yüksek kalorili besinleri de gerekenden fazlaca almaktadır.  

Bu durum için alınacak en önemli tedbir yemek ortamını televizyon ve bilgisayardan uzaklaştırmak, sadece yemek eylemine odaklanmaktır.

Yeme hızı kontrolü: Hızlı yemek, doygunluk hissinin gecikmesine ve fazla kalorilerle buluşmanıza neden olmaktadır. Bunun için yeme hızınızı her lokma akabinde çatalı sofraya bırakmak, iyice çiğneyip diğer lokmaya geçişte beklemek ve bunu alışkanlık haline getirmek yardımcı olacaktır. Yeme hızınızı kontrol etmek için, beraber yediğiniz kişilerle kendinizi kıyaslayabilirsiniz, örneğin arkadaşınız ilk köftesini yerken siz üçüncüye geçtiyseniz küçük bir molanın tam zamanıdır. Yapılan bir çalışmaya göre yemeğini 29 dakikada bitiren bayanların 9 dakikada bitirenlere göre 67 kalori daha az aldıkları ve doygunluk hissini daha iyi geliştirdikleri gözlenmiştir.

Sağlıklı seçim kontrolü: Sağlıklı seçim yaptığınızdan emin olun, Amerikan obezite paradoksu olarak bilinen sağlıklı olduğunu düşünerek yapılan diyet hatalarına kapılmayın, kendinizi kandırmayın kaloriler en sağlıklı sandığınız salatanın ardına da gizlenebilir.  Buna bir örnek sağlıklı ve hafif bir yemek olarak düşünülen bol soslu, kızarmış tavuklu salata yemek ya da çikolata soslu browni yiyebilmek için haşlanmış sebze tabağı sipariş etmek gibi yanlışlara kapılmayın.