Fitness mitleri

Kendinizi bir arkadaş ortamında hayal edin. Konuşulan mevzular genel hatlarıyla nedir? Politika, ülkeyi kurtarma planları, sevgililer, alışveriş/moda, dedikodu veee son ama üzerinde en uzun soluklu durulan asıl konu ‘diyet ve form tutma’... haksız mıyım? Hiç sanmıyorum.

Yabancı bir araştırmacının Türkiye ziyaretinde edindiği izlenimleri anlattığı bir söyleşi de bir tespiti beni çok etkilemişti. Diyor ki ‘Türkiye’de insanlar ilk karşılaştıkları anda birbirlerinin kilolarını eleştiriyor. Ne kadar kilo almış ya da vermiş olduklarını karşıdakinin üzülüp üzülmemesini düşünmeden daha hatırını bile sormadan söylüyor!’. Dünyanın pek çok noktasını gezmiş gözlem yapmış bu gezginin eleştirisi hiç de yanlış sayılmaz değil mi?

Bu kadar içiçe yaşadığımız bu diyet fanatizmi ve form tutma idealizmi çerçevesinde bir diğer soru akla geliyor hemen. Peki bu kadar farkındalığa rağmen bu kadar bilinçli miyiz acaba? Diyet yalanları ile ilgili çok sık yazı yazıldı, doğru bildiğimiz pek çok yanlış mercek altına yatırıldı peki egzersiz ve fitnessmitleri’  hiç duydunuz mu? İşte profesyonel anlamda en sık karşılaştığım bazı mitler:

  1. Fitness performansındaki gelişimimi en iyi gösteren metod tartılmaktır.
     

Bu soruya kilo tartısı değil yağ analizidir yanıtı vermemi bekliyorsunuz aslında ama hayır değil. Evet tabii ki o da çok önemli bir değerlendirme tekniğidir ama konu fitness gelişimi olduğunda spor takip çizelgenizdeki değişikliklerdir önemli olan. Fitness çalışmalarında artan tekrar sayıları ve dayanıklılık kapasitesi önemliyken, kardiyo çalışmalarında egzersiz sürelerindeki yükselen şiddet ve süreler doğru kıstaslardır. Öte yandan kıyafetlerinizin daha güzel durması ve kendinizi daha iyi hissetmeniz en önemli değerlendirme aracıdır. 
 

  1. İyi sonuçlar için günde 2-3 saat spor yapmalısınız.
     

‘Herşeyin azı karar çoğu zarar’ ilkesi diyet anlamında olduğu kadar egzersiz için de geçerlidir. Çalışmalar günde 1 saaten uzun yapılan şiddetli egzersiz programlarının kortizol seviyelerini artırararak ters etkili olabileceğini göstermiştir. Kortizol kas kaybına neden olabilecel yıkım odaklı bir hormondur. Bu nedenle kendi performansınızı çok zorlamadan, düzenli yapılan makul spor en idealidir. Unutmayın metabolizmamız akıllı olduğu kadar bencildir, ne kadar çok verirseniz o daha da çok ister. 

Vücudumuz hızlı ve yoğun çalışmalar için programlanmıştır. Yani 40-45 dakikalık ağırlık çalışması ve 35-40 dakikayı aşan kardiyovasküler çalışmalarla vücudu yormanın anlamı yoktur. Zira buradan çıkan sonuç eğer bu sürelerin üzerine çıkarsanız kas kaybedersiniz ya da metabolizmayı yavaşlatacak periyoda girersiniz demek değildir. Ben sadece yapılan çalışmalar ışığında fitness uzmanlarının önerilerinin kısa süreli ama sürekli olduğunun altını çizmek istiyorum.

Bayanlara ağırlık çalışması yaparlarsa genişler.

Bayanlar ortalama olarak erkeklerin üçte biri kadar testesterona sahiptir yani isteselerde bir erkek gibi geniş kaslı görünüme kavuşamazlar. Dergilerde gördüğümüz aşırı kaslanmış bayanlar ise muhtemelen steroid veya büyüme hormonu kullanmakatadır. Öte yandan çok aşırı kiloya sahip bayanlar zayıflama periyodunda ciddi ağırlık çalışmaları yapmaya başlar ve profesyonel yardım almadan bilinçsiz yürütürlerse iri görünebilirler. Tabii yağ kaybederken kas inşa etmeye başlarsanız istenen görünüme kavuşabilirsiniz.  

Başarılı sonuçlar için hergün düzenli olarak spor salonuna gitmelisiniz.

Başarılı sonuçlar için abartıdan uzak durmalısınız. Hayat boyu sürdürebileceğiniz alışkanlıklar edinmeli, bunun için makul diyet ve fiziksel aktivite hedefleri belirlemelisiniz. Hergün spor salonuna giderek çoğu zaman sohbet eden, vitamin barda vakit geçiren veya pin pon oynayan çok kişi gördüm önemli olan icraattir. Bunun için düzenli, sürekli ama kendi seviyesine uygun spor yapanlar en başarılı sonuçları alacaktır. Kendini spora adayarak hedefe odakli haftada 3 kez yapılan sporu lakayıt yapılan haftada 6 gün spora tercih ederim.

Dümdüz bir karın için çok sık ve ağır karın hareketleri çalışmalısınız.

Dümdüz bir karna sahip olmak, severek giyilen o şık elbiselerden istenmeyen çıkıntıları törpülemek için yapılması gereken ilk şey kalori kısıtlı diyetler uygulamak ve egzersiz yapmaktır. Bölgesel zayıflamaya yönelik diyetler malesef ki yalandır. Zaten yağ fazlası neredeyse uygulanan doğru diyetle o bölgelerden gidecektir. Çok bol su içmeyi ve yiyecekleri küçük lokmalar halinde yavaş yavaş yemeyi de ihmal etmeyin.