Diyetinizi sabote eden gizli düşmanlar

Diyet yapıyorsunuz ama kilo veremiyorsunuz? Uzun süredir diyettesiniz ama tartıda ibre hiç aşağı göstermiyor, ya da sürekli aldı verdi şeklinde bakkal defterine dönüştü tartı grafiğiniz. Demek ki yolunda gitmeyen birşeyler var. Öncelikle bu hataları tespit etmeli, fazla kilolarınızı gönül rahatlığıyla düelloya çağırmalısınız.

Adım 1: Kendi kendinizi test edin. Diyet mi yapıyorum yoksa diyette olduğumu mu sanıyorum. Uzman kontrolünde diyet yapmayan kişiler zayıflama süreçlerinde almaları gerekenden fazla kalori alıp kendilerini diyet yapıyor sanabilirler. Bunun için diyetinizin size özel olduğundan emin olun.

Adım 2: Kendi kendinizin diyet polisi olmaya çalışın. Diyette olduğunuzu düşünmeyin. Kaloriler ve diyet yemekleri düşünmekten çok beslenme biçiminizde yapmakta olduğunuz hataları ve size kilo aldıran suçluları tespit etmeye çalışın. Diyete başlamak yemeğe karşı obsesif olmanıza, yeme atakları geliştirmenize ve erken havlu atmanıza neden olabilir.  

Adım 3: Başarı hikayelerini okuyun. Kendi beslenme hatalarınızdan olduğu kadar başkalarının hatalarından ve başarılarından da dersler almaya çalışın. İşte diyetinizi sabote edebilecek 10 gizli düşman:

Diyet düşmanı 1: Yemek yerken peşinizden atlı koşturmuyor

‘Hızlı yemek yeme’ yarışmaları dışında, rekor kırmak istermişcesibe hızlı yemek yemenin kimseye yararı yoktur. Hızlı yaşam ve iş çevremiz hepimizi aceleci kişiliklere çevirmiş olsa da yemek zamanı kişiye özeldir, her öğün yavaş ve küçük lokmalar halinde tüketilmelidir.

Diyet düşmanı 2: Öğün atlamak

Yapılan çalışamalar kahvaltıyı atlayanların atlamayanlara oranla daha kilolu olduklarını göstermiştir. Öğün atlayarak daha başarılı kilo verilecektir yönünde yanlış bir inanış vardır. Ancak gerçek şudur ki, günde 3 öğünden az yiyenler gün sonunda çok daha fazla kalori almaktadırlar. Güne kalorisi dengeli, lif oranı yüksek, besleyici bir öğünle başlayıp, az az sık sık beslenmeye devam edin.

Diyet düşmanı 3: Sıvılarda gizli kaloriler

Alkol, smoothieler, kremalı tatı kahveler, meyve konsantreleri, şekerli çaylar ve meşrubatlar sinsice kilo alımını hızlandırabilecek besleyiciliği yok denecek kadar az yoğun kalorili içeceklerdir. Yapılan bir çalışmada Amerikalıların günlük kalorilerinin ortalama %21’ini meşrubatlardan aldıkları gözlenmiştir. İçecekler tokluk duyusu vermediğinden daha fazla yemeye teşvik etmektedir. Unutmayın küçük değişiklikler büyük kalori tasarrufu yapmanıza yardımcı olabilir.

Diyet düşmanı 4:  Büyük porsiyonlar

Mide doygunluğundan çok göz doygunluğuna dikkat edin. Restoranlarda, izlediğimiz reklam ve filmlerde büyük ebatlarda yenen yemekleri görmeye alışan beynimiz evde de bu ebatları aramaya yönelebilir. Öncelikle mide kapasitenize uygun, makul porsiyonlarda yemeğe, ekstra büyük menüler seçmemeye, restoranların küçük bir ekstra ile verecekleri promosyonlara hayır demeyi öğrenin. İhtiyacınızdan fazlasını yemeyin, yemek sonrası duyabileceğiniz rahatsızlığı anımsayın.

Diyet düşmanı 5: Sağlıksız ekstralardan kaçının  

5 numaralı diyet hatası özellikle, diyet yapmanın salata, sebze yemekten, diyet kola içmekten ibaret olduğunu düşünenler içindir. Zayıf olmanın güzellik ikonu haline geldiği günlerde değişen yemek kültürümüz, restoran mönülerinde salataları ana yemek olarak görmeye başlamamıza neden oldu. Ancak eklenen ekstra soslar ve malzemelerle mükellef bir ana yemeğin kalorisine ulaşabilecek salatalarınızı doğru süslemeniz gereğini unutmayın.

Diyet düşmanı 6: Şuursuz Yemek Yemek

"Şuursuz yemek yeme" adeta bir hafıza kaybı yaşayıp bilinçsizce bulunan (ki genelde bunlar yoğun kalorili sağlıksız şeylerdir) yemeklere saldırmaktır. Yemek yemek nefes almak gibi kişilerin fizyolojik ihtiyaçları için vazgeçilmez bir ihtiyaçtır, zevk alma duyusu olarak kullanılmamalıdır. Her ekstra kaçamak karın ve bel bölgenizde çıkacak ekstra katlar olarak size dönecektir

Diyet düşmanı 7: Medyatik diyetleri takip etmek

Basında büyük vaatlerle hızla yayılan medyatik diyetlerin başında düşük karbonhidrat içeriği olan programlar gelmektedir. Özellikle Amerikan halkının 10 milyondan fazlasının kalbini feth eden bu diyetler uzun vadede baş ağrısı, mide bulantısı, sersemlik ve kendini yorgun hissetme halleri yaratabilmektedir. Bu tarz tek tip kalori kısıtlı diyetler uzun vadede kişilerde kalori atakları yaratarak, yoğun kalorili besinlere saldırılara neden olabilmektedir, kişiye özel yazılmış diyetlerle en doğru yanıtı alabilirsiniz.

Diyet düşmanı 8: Aşırı kalori kısıtlaması yapmak

Tartı ibresi düşüşü göstermeyince pek çok kişi hemen çok ciddi kalori kısıtlamaları yaparak kilo kaybı sağlamaya çalışmaktadır. Oysa ki günlük alınan kaloriyi çok fazla düşürdüğümüz takdirde vücut direnç gösterebilir ve yağ kaybı yavaşlayabilir. Bunun yerine enerji alımını düşürmekten çok harcamayı artırmak daha faydalı bir etki yaratacaktır.

Diyet düşmanı 9: Dışarıda yemek yerken ipleri gevşetmek

Yemek fizyolojik ihtiyacımız olduğu kadar sosyal içerikli keyif alınan bir ihtiyaçtır şüphesiz. Dışarıda yemek özellikle bayanların da çalışma hayatına daha fazla dahil olmasıyla artış göstermiş kişilerin evde yeme sıklığı düştüğünden günümüzde çok sık tekrarlanır olmaktadır. Bunun için her dışarıda yemek okazyonunu şölene çevirmemeli, makul ve doğru seçimler yaparak diyet yolundaki başarı ivmemizi düşürmemeliyiz.

Diyet düşmanı 10: Kendinize inanmamak

Merdivenin en uç noktasını görmek zorunda değilsiniz önemli olan her adımda hedefe yaklaşıyor olduğunuzu bilmektedir. Küçük başarılardan keyif almalı, takdir etmeli ve kendinize inanmalısınız.