Bin derde deva mantar

Yaşayan organizma mantar, kendine özgü aroması, koku ve tadıyla mantarın mercek altına aldık.

MANTARIN BESLEYİCİ ÖZELLİĞİ

Optimal sağlık için zengin besinsel içeriğe sahiptir

Son 20 yıldır içeriğindeki fitokimyasallar sayesinde kanseri önleyici çalışmalarda sıklıkla kullanılan mantarın özellikle karbonhidratlardan oluşan beta glukan ve polisakkaritleri dikkat çekicidir. Shiitake (odun mantarı), Reishi (Japonca’da ölümsüzlük mantarı anlamına gelir) ve Maitake (immune sistemi besleyen bir mantar türü) türlerinin üzerinden durulmaktadır. Beslenme planına mantarın eklenmesi başta göğüs kanseri olmak üzere  pek çok kansere karşı koruyucu olduğu gözlenmiştir.

Mükemmel selenyum, vitamin B2, potasyum, pantetonik asit, bakır, niasin ve fosfor kaynağı olan mantar bu zengin içeriği ile yüksek antioksidan kapasite göstermektedir Bu saye de kolonda kanser hücrelerinin çoğalmasına neden olabilecek toksik atıklarının birikimin engellenmesine desteği kadar, astım, romatizma, kalp hastalıklarına da yatkınlığı azaltabilmektedir.

Bir başka özel bir mantar türü olan Crimini ise demirden zengin içeriği ile dikkat öekmektedir. Enerji metabolizmasında önemli olan B vitaminlerinden zengin olan mantarlar vücudun enerji üretimine de katkı sağlayabilmektedir. Riboflavinden zengin olan mantar üzerinde yapılan başka bir çalışma ise günlük 1 kase mantar tüketiminin migren ağrılarını azaltabildiğini göstermektedir. Yine niasin kaynağı olmasıyla da homosistein seviyelerini dengeleyerek, kalp hastalıklarına yatkınlığı azaltabilmektedir.

Bağışıklık sistemi ve çinko

Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili olan çinkodan zengin olan mantarlar yara iyileşmesi, sağlıklı hücre bölünmesinin sağlanmasında da etkili olabilir. Öte yandan kan şekeri dengelerinin korunmasında ve metabolic hızın korunmasında da etkili olabilen çinko, kan damarlarının korunması, inflamasyonun önlenmesinde de etkili bulunmuştur

Alzheimer ve Bilişsel beceri kaybı üzerine etkileri

Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry dergisinde yapılan bir çalışma niasinden zengin olan mantar türlerinin Alzheimer ve yaşa bağlı bilişsel becerilerin azalmasını önleyebildiği gözlenmiştir.

Zengin antioksidan kapasite

2005 yılında American Chemical Society’nin yaptığı son çalışmalar ‘L-ergotionin’ isimli güçlü bir antioksidanın en yüksek kapasiteli olarak sayılabilen tavuk ciğeri ve buğday özünden sonra en fazla Krimini mantarlarında bulunduğu gözlenmiştir..

Mantar Satın Alırken

Sıkı dokulu, temiz ve tombul olanları tercih etmelisiniz. Pörsümüş, üzerinde yumuşak dokular oluşmuş olanlardan uzak durulmalıdır. Bekledikçe renklerinin koyulaştığını bildiğimiz için taze mantar almak istiyorsanız açık krem rengi, beyaza yakın olanları tercih etmelisiniz.

Mantarları saklamanın en iyi yolu ağzı hafifçe kapatılmış, kahverengi karton veya bez torbalarda, cam saklama kaplarında buzdolabında tutulmasıdır. Bu sayede nemi korunmuş olacak, hijyen ve tazeliği sağlanmış olacaktır.
 

DİKKAT

Bitki, hayvan ve insanlarda yer alan pürin isimli bir bileşik mantarlarda oldukça yoğun olarak yer almaktadır. Bazı bireylerde pürine karşı duyarlılık vardır ve mantarların fazla tüketilmesiyle sorun oluşturabilir. Bu sağlık risklerinden biri gut hastalarında görülen ürik asit yüksekliğidir. Pürin bileşiklerinin ürik asitlere parçalanmasıyla oluşan bu sorun böbrek taşlarının oluşmasına neden olabilir.