Bayramı formda geçirmek için öneriler

Ne zamandır fazla kilolardan kurtulma çabasındasınız, şu bayramlar, düğünler, dernekler olmasa ne de kolay olacak işimiz. Ancak hayat kendimizi sosyallikten kısıtlayabileceğimiz, güvenli bir fanus içerisinde tahrik edici dış etkenlerden uzakta yaşanacak steril bir ortam değildir, bunun için özgür irademizin güçlü olması gerekir. Kilo verme girişimlerinin başarılı sonuçlar getirmesi adına yaşamınızda yapmanız gereken tek ve en önemli şey karar vermektir. Gitmek istediği yolu seçmiş bir kişinin önünde hiçbir engel duramaz, tüm ışıklar yeşildir artık.

Çevrenizi arındırın.

Değişim sağlayabilmek için önce çevremizi, yaşadığımız atmosferi değiştirerek işe başlamalıyız. Bunun için kalori tuzaklarını ortadan kaldırmalısınız. Bayramda misafirlerinize ikram etmek üzere aldığınız çikolata, tatlı, baklavalar hazırladığınız leziz ama yüksek kalorili hamur işleri muhtemelen hala tükenmemiştir ki bu büyük bir kriz yaratabilir. Bunun için öncelikle diyetinize aykırı bu besinleri gözden uzak tutmalı, beslenme programınız dahilinde tüketmeniz gerekenleri acilen temin etmelisiniz.

Destek ürünlerden yardım alın.

Kişisel ihtiyaçlarınıza uygun, doktorunuza danışarak diyet süresince vücudun ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik destek suplemanlar kullanabilirsiniz. Ancak önemli olan gerçekten ihtiyacınız olup olmadığının uzmanlarca değerlendirilmesidir.

Sağlığınız için alışveriş yapın.

Doğru seçimler yapın, markete hazır listeyle, tok karna gidin böylece süpermarket tasarımcılarının sizi cezp etmek için hazırladıkları tuzaklara düşmeden alış veriş yapabilirsiniz. Light bisküviler, light süt ve süt ürünleri, çeşit çeşit sebze ve meyveler gibi olmazsa olmazları hazır edin, böylece diyete giremiyorum çünkü gerekli malzemeler yok bahanesini ortadan kaldırmış oluruz.

İzin verin ‘su’ derdinize derman olsun.

Obezitede son yeniliklerin tartışıldığı bir toplantı sonucu açıklanan yeni bir araştırma sonucuna göre, şekerli içecek tüketimini su ile ikame eden bireylerin diyetlerinde başka değişiklik yapmadan yılda ortalama 2,5 kilo, şekerli içecek içmeyen ancak günde en az 4 bardak su içenlerin ise yılda 1 kilo verdikleri gözlenmiştir. Metabolizmanın temizlenmesine yardımcı olan, kişileri fizyolojik ve ruhsal olarak arındıran suyun saymakla bitmeyecek faydaları yanında bu etkisi de hiç yoktan 1-2,5 kilo kaybına yol açarak hayatımızdaki değerini iyice gözler önüne sermiştir.

Yüksek hacimli, düşük kalorili besinler seçin.

Kalori hesaplaması yapmadan, zayıflamak isteyenler için ideal bir beslenme biçimi olan volumetric yeme şekli;sebze, meyve gibi yüksek su, lif, düşük yağ ve kalori içeriği olan yiyecekleri tüketmeye dayanmaktadır.  Doygunluk hissini artırmaya yönelik bol posalı besin seçimleri, yüksek kalorili besinlerin çatal, düşük kalorilileri tabak hesabıyla tüketmeye dayanmaktadır.  

Motivasyon kilosu verin.

Sadece 1-2 gün yapılacak vücudu arındırmaya yönelik fasting programları ile kısa süreli hızlı kilo kayıpları ile kendinizi motive edin. Özellikle bayramda fazla kaçıranların eski disiplinlerini kazanmaları adına bu programlar fayda sağlayacaktır.

Bu noktada, sadece 1-2 gün yapılabilen ‘fasting’ uygulamaları kişileri mutlu edebilir. Ancak beslenme düzeninde radikal değişiklikler yapan bu tarz programların hamile, emzikli, adölesan, yeni ameliyattan çıkmış, ciddi rahatsızlığı olan bireyler tarafından kesinlikle uygulanmaması gerekir. Detoks özelliği taşıyan bu programlarda en temel kurallar şöyledir:

-Kalkar kalkmaz oda ısısında 2 bardak su, 15 dakika sonra ise 1 büyük bardak sıcak su içerisine eklenmiş 2 kalın dilim limon ve 2 cm kalınlığında taze zencefilile bekletip, su ılınınca için.

-Kahvaltı olarak keten tohumu eklenmiş, meyveli yoğurt karışımları tercih edin, klasik peynir ekmekli kahvaltı yapmayın. Yoğurt olarak sade probiyotik yoğurtları tercih etmeye gayret edin, biraz da kefir ilave edebilirsiniz.

- Her gün bitki çayı karışımlarından en az 4 bardak için.
 

Bitki çayı: Porselen demlik içerisinde 1 tatlı kaşığı adaçayı, 1 çay kaşığı biberiye, 2 adet funda yaprağı, 1 tutam ardıç tohumu, 1 tutam mısır püskülü, mersin yaprağı ve kiraz sapı, 2 poşet yeşil çay, 1 poşet elma çayı, çubuk tarçın, 3 adet kurutulmuş elma kabuğu, 2 adet tane karanfil 10 dakika sıcak suda demleyin. Süzün, 1 dilim limon ekleyip, şekersiz için.

Bu tonik dışında; papatya, nane, mate, rezene, ısırgan, ekineşya, melisa, kara hindiba çayları da tercih edilebilir.

- Tuzu kesmeyin ama mutlaka azaltın, şeker ve şekerli ürünler hiç tüketmeyin.

-Kafein içeriği yüksek olan kahveler, çay, gazlı içecekleri hiç tüketmeyin.

-Baharatlar stimule edici, canlandırıcı etkileriyle fasting programlarına yardımcıdırlar. Özellikle taze zencefil, kimyon, biberiye muskad, ve kişniş tohumunun güçlü toksin atıcı etkilerinden faydalanılmalıdır.

- En az 3 porsiyon mevsim meyvesi tüketin, ara öğünler en doğru zamanlamadır. Sadece bu fasting süresinde meyve yanında yağlı tohumlar tüketmemeye özen gösterin.

- Bitki suları ve meyve sularının harmanı olacak bu günlerde, 2 adet sade probiyotik yoğurt ve sebze çorbaları da ihmal edilmemelidir.

Bazı örnek meyve/sebze suları şöyle olmalıdır:

Sebze suyu: 2 büyük boy salatalık, çeyrek pancar, 1 büyük boy havuç, 1 kase kıyılmış maydanoz ve dereotu

Salatalık Esansı; 2 adet salatalık, 4 adet kereviz sapı, çeyrek zencefil kökü, 1 tutam maydanoz, 1 tutam dereotu, 1 tutam sumak

Meyve suyu: 10 orta boy çilek, 3 yemek kaşığı kara dut, 1 yemek kaşığı böğürtlen, 1 büyük boy yeşil elma, 1 yemek kaşığı toz keten tohumu, 1 yemek kaşığı diyet lifi.

Sebze çorba: 1 paket brokoli, ½ demet kuşkonmaz, 1 büyük boy enginar, ½ demet ısırgan otu, 2 orta boy domates, 1 orta boy havuç, 2 büyük boy kabak, 1 orta boy kırmızı biber, ½ demet maydanoz, ½ demet dereotu, 1 Türk kahvesi fincanı bulgur, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile pişirilebilir.
 

Sedanter yaşamı terk edin.

Amerika Birleşik Devletlerinde sinsi tehdit obezitenin artmasında büyük etken olan fiziksel aktivite azlığı üzerine hazırlanan son istatistikler çarpıcı veriler sunmaktadır. Buna göre ortalama 60 milyon obez bulunan Amerika’da, toplumun yarıdan fazlasının ihtiyaçları kadar spor yapmadığı, çeyreğinin ise günlük hayatlarının hiçbir aşamasında hareketli olmadıkları gözlenmiştir

Egzersiz eksikliği kişisel sağlığımıza pek çok zarar getirmek yanında sağlık giderlerini artırarak ülke ekonomisini de negatif etkilemektedir. Yetersiz egzersiz nedeniyle oluşan sağlık problemlerinin tedavisi için ülke çapında 2 trilyon $ harcanmaktadır. Her 5 yılda bir yayınlanan doğru beslenme, yemek pişirme ve saklama tekniklerini anlatan rehber ve besin piramidi gibi eğitici materyallere ek olarak 2008 yılı sonunda Amerikan halkına özel egzersiz rehberi hazırlanmasına karar verilmiştir. Hergün en az 30 dakika yürüyüş, dans, koşu, bisiklete binmek gibi sevdiğiniz bir spor yapın ve bunu devamlı sürdürmeye gayret edin.