2008 spor eğilimleri

2007’de yürüyüş yapmaktan, bisiklete binmekten, makinelerle çalışmaktan sıkıldınız biraz farklılık mı istiyorsunuz o zaman 2008 trendlerine hazırlıklı olun. Dans ederek, eğlenerek kalori yakmaya, hula hop çevirmeye, ip atlamaya, çocuklarınızla spor yapmaya, kamplara katılmaya, outdoor aktivitelere, hem gezip hem fit olmaya ne dersiniz?

Fiziksel aktivitenin kalori muhasebesi üzerindeki vazgeçilmez önemi ideal kilonun korunmasına yardımı, eklem sağlığı, sağlıklı duruşun inşa edilmesi, ruhsal dinginlik gibi pek çok önemli faydası vardır. Ancak zamanla tembelleşen insanoğlu tüm bu faydaları adeta unutturur oldu, hareketsiz toplumlar haline geldik.

Fiziksel aktivite yetersizliği global ve ulusal bir sağlık problemidir. Amerika’da yapılan çalışmalar meydana gelen ölümlerin ortlama %9-16’sının hareketsizliğe bağlı olarak geliştiğini göstermektedir. Yine Amerikalılar üzerinde yapılan farklı bir çalışmaya göre, sedanter yaşayan %37’lik erkek nüfus %25’lere indirilebilirse ölüm oranları da %3-6 azalabilir denmektedir. Öte yandan 2002’de Avrupa Birliğinin yaptığı bir çalışmaya göre ise 15 yaş ve üstü popülasyonun üçte ikisi günlük önerilen fiziksel aktivite seviyelerini yerine getirememektedir. WHO Avrupa Birliği projesi kapsamında her 5 kişiden 1’i çok az veya neredeyse hiç hareket etmemekteyken batı bölgelerde hareketsizlik daha ciddi tehdit altındadır. Bu nedenle bu bölgelerde yılda yaklaşık 600,000 ölüm vakasının gözlendiği, sağlıklı yaşam sürelerinin 5,3 milyon kadar kayba uğradığı bildirilmektedir.  

Düzenli fiziksel aktiviteye sahip kişilerin hareketsiz yaşam tarzını benimsemiş bireylere göre pek çok kronik dejeneratif hastalıklara karşı koruma altında olabileceği artık bilinen bir gerçektir. Buna göre obezite,koroner arter hastalıklar, hipertansiyon, felç, kemik erimesi, tip 2 diyabet riskleri sporla engellenebilir, immun sistem güçlendirilebilir, kolon kanseri riski azaltılabilirken, iyi hissetme hali de düzenli sporla sağlanabilmektedir. Aktif yaşama sahip olmak sadece fiziksel sağlık değil aynı zamanda mental becerilerinde artmasına yardımcı olmaktadır. Sosyal becerileri artırabilen, zaman planlaması yapmayı geliştirmeye destek olan düzenli spor her yaş grubu için olmazsa olmaz kuraldır.

AÇIK HAVA SPOR SALONLARINDAN YARARLANIN

Fiziksel aktivite yetersizliğine neden olabilecek tuzakları temizleyerek çözüm yoluna gidebiliriz. Buna göre bu faktörler makro ve mikro çevresel etkenler, kişisel nedenler olarak iki gruba ayırabiliriz. Makro çevresel etkenlerin başında sosyoekonomik statü gelmektedir. Kişilerin boş zamanlarını geçirme seçimleri sosyoekonomik statüleriyle ilişkilidir. Buna göre sosyal imkanları düşük kişilerin boş zamanları da daha azdır ve sosyal imkanları kısıtlıdır. Ancak ideal olan herkese spor yapabilme imkanının tanınmasıdır ve 21. yüzyılda bu konuda gelişmeler yaşanmalıdır. Bu bağlamda 2007 yılında başlayıp giderek yaygınlaşan ve 2008’de tüm parklara yayılmasını umduğum açık hava spor aletleri uygulamasının halkımızı sporla buluşturup, sevdirdiğine inanıyorum. Yine makro çevrede araba kullanımın, teknolojinin hayatı kolaylaştırmasının da payı vardır. Ancak bu nedenleri avantaja çevirebilmek elimizdedir, buna göre teknolojik zaman kazanımlarını televizyon karşısında kanalları zaplamaktansa. spor yapmaya ayırabiliriz

SPOR KOÇUNUZ OLSUN

Fiziksel aktivite yetersizliğine mikro çevrede bakarsak şehirleşmenin aktif yaşamı azaltması, sosyal toplantıların sedentar aktivitelerle özdeşleşmesi, çevrenin spor yapmaya uygun olmaması ve kişisel olanakların yetersizliği zaman bulamama, spor yapmamak için asılsız bahaneler (ben spor insanı değilim, atletik değilim, bir yerlerimi sakatlayabilirim, ben zaten gün içinde hareketliyim gibi) üretmek gelmektedir. Bunun için kendinize iyi bir spor partneti bulun ya da personal koçluk desteği alın. En ideali profesyonel yardım almaktır şüphesiz ama eğer ki yeterli bütçe ayıramıyorsanız sizi spor yapmaya teşvik edecek bir partner edinin.

DANSA VAR MISINIZ?

Hem eğlenip, hem sosyallik adına keyifli bir uğraş olan dansı 7’den 70’e herkes hayatına sokabilir. Bunun için illa bir kursa yazılmak zorunda da değilsiniz açın evde sevdiğiniz müzikleri ve dilediğiniz gibi ritmi yakalayın. Kabul etmek gerekir ki Buzda dans, Benimle dans eder misin? Gibi yarışmalar zaten dans etmeyi çok seven bizleri daha farklı kültürel danslara da meyilli ve daha istekli hale getirdi. Pek çok spor salonunda eklenen danslı aerobic sınıfları dışında artan dans kursları, okulları dolup taşar oldu.

HAYDI ÇOCUKLAR SPORA

Çocukluk çağı obezitesinin artan bir ivmeyle tehdit oluşturması günden güne hareketi azalan gençlere yönelik spor salonlarının açılmasına neden olacak. Yurt dışından başlayan bu yeni trend Türkiye’de de artacak ve aileler artık boş vakitlerinde beraber spor salonlarının yolunu tutacak, haftasonları daha aktif uğraşlar arayacak diye bekliyorum. Televizyon, bilgisayar, playstation karşısında vakit geçiren çocuklar, oyun alanlarının da azalması, çevresel kirlenmeden dolayı ebeveynlerin çocuklarını dışarıda tek başına oyun oynamaya yollama konusunda korkar olması malesef sedanter çocuklar ve kilolu yeni nesiller yaratmaktadır. Bunun için aileler çocuklara iyi rol model olmalı ve sporu sevdirmelidir.

Eskiye nazaran zorlaşan yaşam şartları yetişkinler kadar çocuklardaki stresi de artırmış bu nedenle sporun yararı bu anlamda da ön plana çıkmıştır. Yoga tarzı stretching bazlı sporlara eğilimi artırmıştır.

BU YIL FITNESS KAMPLARI DOLSUN TAŞSIN

Sezona uygun açılan fitness kamplarının 2008’de dolup taşmasını diliyorum. Yaz kış yapabileceğiniz uygun aktivitelerle eğlenerek form tutabilirsiniz, yeni arkadaşlarla tanışma fırsatı bulup keyifli sosyal ortamlar yaratabileceğiniz fırsatları değerlendirmenizi dileriz.

SPORU SEVDİREN KAMPANYALAR YAYGINLAŞSIN

Her yaş grubuna uygun spor kampanyalarının 2008’de yaygınlaşmasını umuyor, aktif yaşamı destekleyen firmaları bu yönde destekliyoruz.

FUZYON SPOR SİSTEMLERİ GELİŞSİN

Sporda unisex beden uygulaması yapamayız, herkes için farklı ihtiyaçlara yönelik farklı spor dalları ile uğraşmak gerekir. En ideali füzyon yapmak, kardiyo, stretching, fitness, dayanıklılık, eğlence, günlük hareketlere yönelik güçlenme gibi aktivitelerle farklılık yaratmalısınız.

KİŞİYE ÖZEL FITNESS UYGULAMALARI YAYGINLAŞSIN

Büyük kapasitelerde spor salonları yaygınlaşmakta ancak bir o kadar butik merkezlerde açılmaktadır. Sizin için en uygun olan kişiye özel uygulamaları hayatınıza dahil edin. Önemli olan en zengin aletlere sahip bir merkezde çalışmak değil tüm kas gruplarınızı çalıştırmak, düzene girmektir.

EĞLENEREK KALORİ YAKALIM

Spor illa ağırlıklar, nefes kesen aerobikler eşliğinde çalışmak değildir eğlenmek yaptığımız sporu hissedip, iyi zaman geçirmek ve kendimizi iyi hissetmektir aynı zamanda. Bunun için mutlaka sevdiğiniz bir spor dalı seçin ve bunu sürekli yapın. Sahilde yürüyüş, ip atlama, hula hop çevirme, oryantel dans, trekking turları bunlara örnek olabilir.