Tatil dönemlerinde diyet kontrolü

Yemek şölenleri tartı kabuslarına dönmesin

Her yıl aynı senaryo değil mi, havalar hafifçe soğumaya başlar, günler kısalır, kapanan gökyüzü ruhlarımıza da bir moral çöküşü yaratır, daha az hareketli televizyon karşısında geçen akşamlar başlar rehavete dalarız. Kıyafetlerimiz yavaş yavaş üzerimize yapışmaya, bel bölgeleri sıkmaya başlar…

Öte yandan siz ister hazır olun ister olmayın önümüzde bol yemek ziyafetleri ile dolu bir dönem var. Şeker bayramı, yılbaşı, sevgililer günü derken bol eğlenceli ve yemekli tatil günleri bizi bekliyor peki bu özel günlere ruhen ve bedenen hazır mıyız? Zinde, formda ve huzurlu tatiller için tatil ve ziyafet dönemlerinde diyet kontrolümüzü elde tutmak için neler yapmalıyız…

Bir çalışma, her yıl yaklaşık 4 aylarını tatil ve kutlamalarla geçiren Amerikalıların bu sebeplerden ötürü aşırı yemeye bağlı olarak her yıl ortalama 05-5 kilo aldıklarını göstermektedir. Öte yandan hareketsizlik de durumu daha da kötüleştirmektedir. National Center for Health Statistics sonuçlarına göre 2003 verileri %59 Amerikalının boş zamanlarda hareketsiz oldukları gibi sporla da uğraşmadıklarını göstermiştir.

Diyetinizi bozabilecek birkaç sebep:

Yemek odaklı kutlamalar:  Genelde aile ve dostları bir araya getiren yemek davetleri özellikle sonbahar kış aylarında artmakta, süslü sofralar kilo artışlarına neden olmaktadır. Düğün, davetler, bayramlar derken yılbaşı partileri, kışa merhaba yemekleri uzun gecelerde bol atıştırmalı geçen günler kalori alımlarında enflasyona neden olmaktadır. Midenizi şişirip yemek yemenize bir nebze yardımcı olabilecek diyet lifleri ile hem tokluk hissinizi artırabilir hem de tembel barsaklarınızı daha çok çalıştırabilirsiniz.      

Stres. Stresin mutluluk hormonunu düşürüp daha fazla yemeye teşvik ettiğini artık biliyoruz. O zaman şartları tersine çevirmeye gayret edip, stress hallerinde daha bol su içip, fiziksel aktivitemizi artırarak boş kaloriler ve abur cuburlardan uzak durmalıyız. Öte yandan kendinizi yemekle değil de masajlarla da rahatlatabileceğinizi unutmayın.       

Yorgunluk. Kış aylarının kapalı havası kişileri kronik yorgunluğa sokarak fazla yemeğe yöneltebilir. Gerçek yorgunlukla, duygusal yorgunluğu ayırt etmeye buzdolabı değil de spor salonunda enerji kazanmaya gayret etmelisiniz. Bu durumlarda C vitamininin dinçlik kazandırıcı etkisinden faydalanabilirsiniz. 

Duygusal yemeler. Mutsuzluk, endişe, tatminsizlik veya kayıplar gibi keyif kaçıran durumlarda mutlu olmak adına yemeğe saldıran duygusal yiyicilerin özellikle kış aylarında daha fazla yeme ataklarına tutuldukları gözlenmiştir. Kilo kontrolünde başarı için psikolojik açlıklarınızı bastırmalısınız, bunun için en kolay yöntem kendinizi sosyalleştirmenizdir, eve kapanıp paket paket abur cubur yemek yerine belki modayı takip etmek için alışveriş merkezlerinde gezinebilir, sevdiğiniz bir dostunuzla kahve molası verebilirsiniz.   

Soğuk havalar. Düşen dereceler artan kalorilere sebep olur çoğu zaman, genelde soğuk havalarda yemekten hoşlandığımız karbonhidratlardan vazgeçmek için kardiyo egzersiz yapmanın koruyucu olacağını biliyor muydunuz? Haydi doğru sokağa açık havada bol oksijen soluyarak iştah bastırmaya.

Hareketsizlik. Zaman bulamamaktan yakınan çoğu kişi hareketsiz kalarak vücudun yağlanmasına neden olmaktadır. Kasların iş görmez hale gelmesi metabolizmada baskın hale gelen yağ hücreleri sizi zamanla daha da tembelleştirip, patates çuvalına döndürmeden harekete geçmelisiniz.

Kış aylarında kilo almamak için 3 çıkış yolu:

Ziyafet ve tatil ayları olarak sayılabilecek kış aylarında form korumak adına atılacak 3 kaçış yolu şöyledir.
 

1. Farkındalık kazanın

Neyi, ne kadar yediğinizin farkında olun. Tatile çıkmış ya da bir davete katılmış olmak demek herşeyi istediğiniz kadar yiyip, içmeniz anlamına gelmez. Fazla yediğinizi düşündüğünüz her gün hareketinizi de artırarak denge kurmaya çalışın.

2. Stres ve duygularınızı iyi yönetin

İlk adım olarak tatil ve ziyafetlerden beklentilerinizi azaltabilirsiniz, bu sayede normal bir gün gibi davranabilirsiniz. Ortamda bulunmadan önce ‘fazla yemeyeceğim’ fikrine kendinizi alıştırarak önlem alabilirsiniz. Davetlerde kişilerin fazla yemesine sebep olan en temel etkenlerden biri de kibarlıktan ev sahibine hayır diyememektir. Oysa ki kimse 2 kepçe yerine1 kepçe alsanız yada her hazırlananın tadına bakmasanız üzüntüden kahrolmayacaktır, bu biraz sizin kendi kendinizi kandırma yolu olmasın sakın, porsiyon kontrolünü unutmayın.

Öte yandan bazı kişilerin de yemek organizasyonlarında sosyalleşemedikleri için kendilerini yemeğe, içmeye verdikleri bilinmektedir, bunun için tanıdıklarınızın yanında kalıp sohbet etmeye, resim çekmek gibi bazı parti görevleri edinmeyi deneyebilirsiniz.       

3. Planlı olun

Özel yemeklerde kontrollü olmak adına mekana hafif tok gitmeli, o gün fazla kaçıracağınızı bildiğiniz için gün içinde daha hafif beslenmeye gayret etmelisiniz. Eğer kısa veya uzun bir tatile çıkıyorsanız muhakkak ara öğünler için yanınıza sağlıklı atıştırmalıklar almalısınız. Özel durumlarda kilo kontrolü için yediklerinizden çok beraber olacağınız aile fertleri, akrabalar veya dostlara odaklanmalısınız. Yemek seçimlerinde porsiyon kontrolü ve çeşide dikkat edeceğinize dair önceden mantığınızı hazırlamalısınız.