Yaz meyveleri ne kadar masum?

 

Yaz meyveleri mercek altında

Yazın sıcak havaların bastırmasıyla serinletici yemekler ya da meyveler rağbet artmaktadır. Çoğu kişi hafif bir yemek üzerine bolca meyve tüketmeye, hatta yemek yerine meyve tüketmeye başlar oysa meyve şekerinin yüksekliği de kilo artışlarına neden olabilir. Sağlık faydaları herkesce bilinen meyveleri de maalesef sınırsızca tüketmemiz doğru değildir mutlaka porsiyon kontrolü yapılmalıdır.

Genel sağlık için meyve sebze tüketiminizde doğanın sesine ve sizin için sunduklarına kulak vermek altın kuraldır. Dikkat ederseniz kışın bağışıklık sistemini güçlendirecek meyve ve sebzeler yaygınken, yazın sıcak havaların etkisiyle artan su kaybını engellemeye yönelik olarak su oranı yüksek meyveler yetişmektedir. Bunun için; öğün aralarınızda makul miktarlarda, çeşitli meyveler tüketilmelidir zira meyveler yalnız bırakılmayı sevmezler mutlaka yağlandırıcı etkilerini minümuma indirmek adına onlara light süt, yoğurt veya tam tahıllı bisküvi ya da fındık, fıstık eşlik etmelidir. Ama her zaman bir diğer altın kural ‘azı karar, çoğu zarar’ mantığını unutmadan.

Yazın gönül rahatlığıyla tüketilebilecek meyveler listesinin en başında yeşil erik gelir ama üzgünüm ki sezonu neredeyse bitti. Hala ekşi, sert, yeşil sulu erik bulabiliyorsunuz rahatlıkla tüketin ama tatlandı, yumuşacık kocaman olduysa kontrollü ölçülerde tüketmeye gayret etmelisiniz. Sinir ve sindirim sistemi için de faydalı olan yeşil erik dışında sodyumun etkilerini en aza indirgeyen potasyumdan zengin, güneşin zararlı ışınlarına karşı filtre görevi gösteren beta karotence kuvvetli kayısı, kavun, şeftali, nektar, nektarini de unutmamak gerekir.

Çilek, spazm gidericidir, parlak rengini sağlayan bitkisel özler güçlü antioksidan kapasite sağlar, regl ağrısı çekenler için ahududu iyi bir seçimdir. Yüksek C vitamini içeriği ile böğürtlen ve yaban mersini kendini yorgun, bitkin hissedenler için tavsiye edebiliriz.

Kiraz ise barsaklar için faydaları ile bilinip, iyi bir ürik asit dengeleyici görevi görebilen tatlı isteğini baskılayabilecek bir meyvedir. Saplarının ise idrar söktürücü etkisi özellikle ödem sorunu yaşayanlar tarafından iyi bilinir.

Yaz meyveleri çıkınca pabucu dama atılsa da elma her mevsimin vazgeçilmez meyvelerinden olmalıdır. Güçlü antioksidan yapıya sahip C vitamini, bitkisel özler, çözünür ve çözünmez posa kaynağı elma kilo koruması kadar vücudun korunmasına, kolesterolün düşürülmesine de yardımcıdır.

Karpuz peynir diyetlerine son verin, dikkat edin yağlanırsınız. Karpuz yazın en favori ve sağlıklı meyvelerindendir. Ancak karpuz bazı kişilerce sınırsız tüketilebilen, ana öğünlerin yerini tutabilecek bir meyve olarak algılanabilmektedir. Bu yanılgıya düşmeyin, ara öğünlerinizde 2 parmak kalınlığında kesilmiş yarım ay dilimi karpuz tüketin ve kan şekeri dengesi için akabinde 1 adet kepekli grisini ya da küçük bir parça peynir tüketmelisiniz. Ya da aşağıdaki smoothie tarifinden faydalanın.

Yaz mevsiminde, artan sıvı tüketimini artırmak adına, serinlemek için çok tükettiğimiz gazlı, şekerli, kafeinli içecekler yerine saf su, taze sıkılmış meyve suyu, soda, soğuk çay, su içeriği yüksek yaz meyveleri ve şekersiz kompostoları sıklıkla tüketiniz. Hem beklemiş meyvelerinizi değerlendirmenin tatlı yolu hem de vücudu sudan beslemek için iyi bir alternatiftit. Komposto; doğal tatlandırıcı, yaz meyveleri ve aroma artırıcı karanfil, tarçın, nane, elma, portakal, armut dilimleri, gül suyu veya yaprağı, belki de az miktarda vanilya ile hazırlandığında hem tatlı bir kaçamak, hem de su ihtiyacını karşılamanın keyifli bir aracı olacaktır.

Yazın serinletici formül: Zencefilli Karpuz Smoothie

Malzemeler:
25 ml ( 1/8 bardak) esmer şeker veya tatlandırıcı
25 ml ( 1/8 bardak) su
1,5 dilim ( her biri 5 cm kadar) taze zencefil
1/2 litre (2 bardak) çekirdeği çıkarılmış, küp kesilmiş karpuz
125 ml (1/2 bardak) vanilyalı soya sütü

Hazırlanışı:

Tatlandırıcı veya esmer şeker çözülene dek su ile düşük ısıda 3 dakika kadar pişirin. Zencefili ekleyip, ısıyı düşürüp 5 dakika kadar daha pişirin. Ateşten alın ve 30 dakika bekletin, bu şurup buzdolabında 2 gün kadar bekleyebilir.
Blenderda karpuz, soya sütü ve şurubu karıştırın, servis edin. 1 kişilik porsiyon çıkan bu karışımı en fazla 1 gün buzdolabında saklayabilirsiniz.
NOT: Bu karışım özellikle sabah mide bulantıları yaşayan hamileler için idealdir.