Ödem ve şişliklerden şikayetçiyseniz

 

Ödem yüzde, ellerde, ayaklarda veya karında ağrısız şişlikler şeklinde görülür, yüzüğünüz parmağınıza girmeyebilir, makyaj yapsanız dahi gözler balon gibidir, ayakkabılarınız dar gelir, dudaklarınızı silikonlu gibi hissedebilirsiniz. Hastalıklara bağlı olmayan sebeplere dayalı ödemler genelde sabah uyandığımızda daha sık görülüp akşama doğru hafifleyebilir. Ancak ödemin türlü çeşidi vardır, doku arası bölmelerde veya vücut boşluklarında sıvı birikimi diyebileceğimiz ödem sorununuz sık tekrarlarsa mutlaka bir doktor kontrolünden geçmelisiniz. Özellikle mevsim geçişlerinde artan, sıcaklarda yakınmaların arttığı kişiler beslenme ve spor alışkanlıklarını da tekrar gözden geçirmeliler.


Vücut neden ödem yapar?

1. Kalp, karaciğer veya böbrek, tiroit hastalıkları, damar tıkanıkları, hormonal dengesizliklerden, dolaşım sorunlarından kaynaklanabilir.


2. Hareketsizlik: Dolaşım azaldıkça vücudun sıvıyı dokulardan damarlara aktarması zorlaşır ve sıvı dokularda birikir, ödem oluşur.


3. Yaşadığınız ortamın nem, ısı ve irtifası. Bedensel ve ruhsal açıdan insan sağlığını olumsuz yönde etkileye bilen lodos da vücutta su toplanmasına ve şişkinliğe yol açabilir.

4. Kullanılan İlaçlar: Bu konuda mutlaka yeni bir ilaca başlarken durumunuz hakkında doktoru bilgilendirip, önerilerini almalısınız.


5. Tuz ve tuzlu besinlerin, hazır gıdaların, fast foodun sık tüketilmesi.


6. Regl ve hamilelik dönemi.


7. Fazla kilolar.


8. Psikolojik gerginlik, stresli günler

 

Ödemi engellemek için neler yapılabilir?

 1. Yeterli miktarda su için ve tuz tüketimini azaltın. Özellikle terle su atımınızı fazla olduğu günlerde ve iklimlerde sıvı alımınızı artırmaya dikkat edin. Unutmayın su içtik su atarsınız.
 2. Karbonhidrat alımını azaltın özellikle beyaz pirinç, beyaz makarna, beyaz ekmek, sofra şekeri, reçel ve baldan uzak durun. Glutensiz ekmek ve hamur işlerini tercih etmeye çalışın. Sıkıntılarınızda iyileşme geliştikçe bu yasakladığınız besinler kademeli olarak ekleyin.
 3.  Maydanoz, salatalık, elma, üzüm, kabak, portakal, ananas, yeşil yapraklı sebzeler, tarçın ve karanfille yapılmış çay, kiraz sapı, mısır püskülü, biberiye ödemi atmaya yardımcıyken; salamura ve turşu gibi tuzlu yiyecekler, alkol, kola, kafein, çikolata, şeker, soya sosu ödemi artırabilir.
 4. Sebze ve meyve suları ile canlandırıcı enzimlerden faydalanın. Özellikle domates, ananas, kivi, kavun, yeşil yapraklı sebze suları kullanın.
 5. Sindirim sistemini temizleyen, idrara çıkmayı rahatlatan bazı besinleri sofranızdan eksik etmeyin bunların başında hindiba, su teresi, kızılcık, böğürtlengiller, salatalık, rezene, üzüm, limon, yeşil salata, papaya, siyah havuç, maydanoz, armut, ananas, taze soğan, karpuz sayılabilir.   
 6. Vücudunuz bazı besinlere karşı intolerans gösterebilir bu durum illa ki dışa vuran alerjik reaksiyonlar göstermeyebilir. Bunun için hangi besinleri iyi tolere edemediğinizi anlamak üzere testler yaptırabilirsiniz bunun gerekliliği hakkında doktorunuza danışınız.
 7. Sağlıklı kilo diliminde yer alın. Fazla kilo damarlar üzerinde ekstra basınç oluşmasına, dolaşımın yavaşlamasına ve sonuçta vücuttaki sıvı dengesinin bozulmasına neden olur.
 8. Vücudun arınabilmesine yardımcı zencefil, maydanoz, nane, biberiye çaylarına ağırlık verin.
 9. Düzenli egzersiz sıvı dengesini düzenlemeye yardım eder, fiziksel aktivite süresince nabzınızı kontrol edın.
 10. Mutlaka pasif ve aktif terleyin, sporla aktif terlerken sauna ile de pasif terlemek rahatlarıcı olacaktır. 
 11. Dolaşımı hızlandıracak, rahatlatıcı, lenfatik masajlar yaptırın.
 12. Meyve suları farklı amaçlara yönelik olarak özelleştirilebilir. Örneğin vakitsizlik nedeniyle pratik alternatifler olabileceği gibi, ödem hali veya enerjisizlik gibi özel durumlarınız için yardımcı olabilirler. Örneğin ödem atmak için ‘Triple Shot’ formülümü deneyebilirsiniz. 1 su bardağı domates suyuna, katı meyve sıkacağından çekilmiş 1 demet maydanozdan çıkan suyu, 2 adet salatalık suyunu, 1 orta boy havuç suyunu karıştırıp tüketiniz. Dilerseniz 1 çay kaşığı rendelenmiş taze zencefil de etkisini artırabilir.   
 13. Sağlıklı beslenme planınıza ilave edilecek 2 günlük özel programlar şişliklerle mücadelede, inatçı kiloların hareketlenmesinde yardımcı olabilir. Öte yandan aşağıda fikir olması adına verdiğimiz örnek mönüdeki gibi kısa dönemli programlar uzun süreli yaşam şekline dönüştürülmemelidir. Özellikle  tansiyon, diyabet gibi sağlık problemleri olanlar, hamileler, ameliyat sonrası nekahat dönemindekiler tarafından yapılmamalıdır.