Diyetisyen Berrin YİĞİT - Sağlıklı Beslenme Uzmanı | YAZILAR » NTVMSNBC » NTVMSNBC yeni yazı: Hayatımıza katma değer katacak özel besinler

Sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmek önemli ama çok da kolay değil. Genel iyilik hali için kişilerin ideal kilosunda olması, yeterli ve dengeli besinleri almaları çok önemli ama bunu da hayat tarzı yapabilmeleri için kolaylaşması gerekir. İşte buradan yola çıkarak bazı olmazsa olmaz özel besinleri sizin için toparladık.

KETEN TOHUMU

Lignan denen özel içeriği ile göğüs ve prostat kanserinden koruyan en iyi lif kaynaklarındandır. Salata, sebze ve yoğurda ekleyebilirsiniz.

LAHANA

Elma sirkesi içinde kurulmuş beyaz veya kırmızı lahana yemeklere garnitür olarak eklenmelidir. Özellikle kış aylarında kapuska olarak ya da salatalara eklenmesi lezzetli bir değişiklik olacaktır.

MAYDANOZ

Doğal şifa, gençlik formülü vitamin minerallerle dolu maydanoz süs garnitüründen çok fazlasıdır.

Hastalıklarla savaşta antioksidan zengini A ve C vitamini için mükemmel kaynaktır. Damar duvarlarının temiz ve sağlıklı kalması için gereken A vitamini, göz hastalıkları için de elzemdir. Mikropsuz iltihaplanmanın önlenmesini sağlayan maydanoz astım ve romatizma içinde faydalıdır.

Grip, nezle gibi enfeksiyonlardan koruyucu güçlü C vitamini içeriği bağışıklık sisteminin dostudur.

Kan basıncının düşürülmesi, kalp kriziyle savaşta koruyucu potasyum kaynağıdır.

Tuz, sodyum, su atılımını tetikleyen maydanoz doğal diüretiktir. Potasyum sodyum dengesi kuran vücut suyunu dengeleyen özelliği ile bilinir. Özellikle aşırı spor yapanlar, seyahat edenler, sık sık uçanlar, az su tüketenler için ödem atıcıdır.

Pişirmeyle kayba uğrayan faydaları için çiğ tüketin.

Kemik, sinir sağlığı için kalsiyum, magnezyum, hafıza için mangan, yorgunluğun önlenmesi için demir, yara iyileşmesi için çinkodan zengindir. Anti-kanser etkilerini veren limonun ayrıca sigaranın zararları ile de az da olsa savaşır.

Yemek sonrası maydanoz çiğnemek nefes konusunu düzeltir, hazma yardımcıdır.

YULAF EZMESİ, BUĞDAY RUŞEYMİ

Karbonhidratların kana karışma hızı birbirinden farklıdır. Yağlanmamak için tercihinizin liften zengin yulaf ezmesi veya buğday rüşeymi olmalıdır.

BROKOLİ, KARNIBAHAR

Lif, vitamin ve minerallerden zengin bu sebzelerin kalori ve karbonhidrat oranları da düşüktür. Yemeği, haşlaması veya çorbası afiyetle sofralarınızı süslesin beslenmeniz zenginleşsin. Karnıbahar haşlarken kötü kokuları önlemek ve gazı azaltmak için kimyon ve kereviz sapları ekleyin.

SİYAH MANTAR

Haftada 3 kez yemeye gayret edin, kanser savaşçısı bu süper gıda marketlerde rahatlıkla bulunyor. İçeriğindeki yüksek protein sayesinde vejeteryanlar için de idealdir.

ADAÇAYI

Anti septik, antibakteriyel, antivirütik

Öksürük, soğuk algınlığı ve solunum rahatsızlıklarında geleneksel tedavi edicidir. Antiseptik etkileriyle boğaz ağrılarına çok iyi gelir. Ruh ve zihin gelişimi için , kısa ve uzun vadeli hafıza becerisine katkı sağlar.

Duygusal stresle mücadelede çayı tüketilmelidir.

Menapozda sıcak basmalarına faydalıdır. Gece basmalarına da katkı sağladığından uyku kalitesini yükseltir.

Barsak hareketlerinin hızlanması, dışkı kıvamını yumuşatıcı özelliği ile barsak toniği olarak kullanılır. Yemek sonrası içilen adaçayı infüzyonu karında gaz şişkinlik iyileştiricidir.

NAR, ANANAS ve ELMA

Vücudu zararlı maddelerden koruyan harika vitamin, mineral ve lif kaynağı bu meyveleri hergün düzenli olarak tüketin. Suyundan çok bütününü tüketin.

NANE

Sindirim dostu

Soğuk algınlıklarında burun ve göğüs komplikasyonları yumuşatır.

Sakinleştirici, iltihap giderici özelliği yanı sıra kan yapımı için demir, kemik ve dişler için kalsiyum kaynağıdır. Antiseptik özellikleriyle diş macunları gargaralarda görmeye alışık olduğumuz nane, nefes tazeleyicidir.

Dolaşım düzenleyiciliği ateşli hastalıklarda faydalıdır.

Barsak hareketlerini düzenleyici bakterileri öldürüp, yanma, ağrı şişkinlik düzelticidir.

Mide rahatsızlıklarını iyileştirip, helikobakter pylori ile savaşan nane reflüde de iyidir.
 

BİBERİYE

Egzema, stres, soğuk algınlıkları, asabi ruh haline iyi gelir.

Antiseptik, antioksidan, spazm giderici , dolaşım sorunları, sinir sıkışması, spastik kolon, ağız ve diş eti enfeksiyonları ile savaşan güçlü bileşikleri vardır biberiye, unutkanlık için birebir kan dolaşımını hızlandırıp, beyin oksijeninin iyi kullanarak hafızayı güçlendirmesini sağlar.

KEKİK

Harika bir aromatiktir, yemeklere verdiği lezzet içeriğindeki uçucu yağlardan ileri gelir. Antiseptik özelliği sayesinde mikrobiyal durumlarda işe yarar, antioksidan hücre koruyucudur ve hazma yardımcıdır. Kuru kekik veya tazesi rahatlıkla tüm yemeklerde kullanılmaktadır. Kekiğin etken maddesi olan timol pek çok gargara, diş macunu ve öksürük şurubunda bulunmaktadır.

KARATURP, KUZU KULAĞI

Ana yemeklerin yanında her zaman salata veya buharda sebzeler olmalı. Salatalarınız çok çeşitli olmalı, özellikle kara turp, kuzu kulağı, kara hindibağ, tere, roka, dereotu, maydanoz eklenmelidir. Semizotu ve ıspanağı yemek olarak yemenin dışında salata olarak da hazırlayabilirsiniz.

SİYAH FASULYE

Siyah fasulye başta olmak üzere tüm baklagiller nohut, yeşil, kırmızı, kara mercimek, kırmızı fasulye, kuru fasulye tüm bu grup çok faydalıdır. Haftada 2 kez düzenli olarak tüketilmelidir.

SİYAH ERİK

Ara öğünlerin vazgeçilmezi, tatlı krizlerini masumca tatlıya bağlayan kuru meyveler arasında siyah eriğin tüm türleri, kuru kayısı, yaban mersini, vişne, hurma unutulmamalıdır. Her gün 1 avuç tüketilebilir. Yanında içeceğiniz ıhlamur veya yeşil çay çok da lezzetli bir mola öğün olacaktır.

SON GÜNLERDE MERAK EDİLEN BİR LEZZET HİNDİSTANCEVİZİ

HİNDİSTANCEVİZİNİN MUCİZESİ YAĞINDAN GELİR

Doymuş yağ zengini olsa da farklı tipte içeriği ile bunlar kırmızı et ve süt ürünlerindeki gibi zararlı değildir. Rahat çözünür, sindirilip metabolize olarak, depolanmak yerine enerji olarak kullanılır.

Orta zincirli yağ asitleri kalsiyum, magnezyum ve bazı aminoasitlerin emilimini arttırıp, tiroid fonksiyonlarını da iyileştirir.

E vitamini ile kırışıklıkların giderilmesi, cilt hassasiyetini yatıştırır. Hindistancevizinin içinde su, yani sütü doğanın en dengeli elektrolit kaynağıdır. Özellikle spor sonrası, ishal ve ateşli hastalıklarda harika kaynaktır. Ama yine de favorim zeytinyağından vazgeçmeyin. 

http://www.berrinyigit.com/ntvmsnbc/ntvmsnbc-yeni-yazi-hayatimiza-katma-deger-katacak-ozel-besinler