Diyetisyen Berrin YİĞİT - Sağlıklı Beslenme Uzmanı | YAZILAR » Hürriyet Aile » Hastalık Düşmanı Besinler

Sınavlarla boğuşurken bir de hastalıkla uğraşmayın diye sizin için bağışıklığınızı güçlendirecek yiyecekleri soruşturduk.
 

İşte Beslenme ve Diyet Uzmanı Berrin Yiğit'ten öneriler:


C vitamini: Kansere ve kalp hastalıklarına karşı korur. Limon, kivi, portakal, çilek, greyfurt, kırmızıbiber, dolmalık biber, enginar, brokoli, fasulye, maydanoz, kuşburnu ve ahudududa bol miktarda bulunur.


Beta karoten: Vücutta A vitaminine dönüşür, bağışıklık sistemini güçlendirir. Böylece yaşlanmayı geciktirir ve cildi güzelleştirir. Turuncu, kırmızı, yeşil sebze ve meyveler bol beta karoten içerir.


Omega 3 yağları: Damar sağlığı ve güçlü bağışıklık için çok önemli. Balık, ceviz, yumurta ve yeşil yapraklı sebzeler bol miktarda yenmeli.


E vitamini: Bağışıklık sistemini güçlendirir, kanser ve kalp hastalıklarına karşı korur. Cilt sağlığında da çok etkilidir. Doymamış bitkisel yağlarda, fındık, ceviz, badem gibi kuruyemişlerde, bezelye, fasulye ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.


Çinko: Cilt ve saç güzelliğinde, regl sancılarının hafiflemesinde, yaraların daha hızlı iyileşmesinde, gripte etkili. Peynir, kurufasulye, yumurta, mısır, brüksel lahanası ve brokolide bulunur.


Selenyum: Özellikle et, sakatat, balık, süt ürünleri, tahıllar, yumurtada yer alır.


Probiyotikler: Bol bol yoğurt, kefir gibi probiyotik ürünler tüketmelisiniz.

http://www.berrinyigit.com/hurriyet-aile/hastalik-dusmani-besinler