Yaz aylarında alışveriş listenizde sağlık, form bulmanıza yardımcı süper 10 besin

Yaz aylarında alışveriş listenizde sağlık, form bulmanıza yardımcı “Süper 10 besin”

Yüksek kalorileri avlayan basit değişimlerle marketlerde daha doğru seçimler yapmanız için basit 10 kolay adım.

1 - Dereoto   :  İştahı baskılar, metabolizma hızlandırır, tok tutar. Ayrıca harika bir kalsiyum kaynağıdır. Salatalara, yemeklere, çorbalara, tostun içine, ayran ve cacığa bolca eklenmelidir.

 

 

2 - Semizotu : Bütün kış salata niyetine marul, göbek yedik artık  göbek erittiren semizotunun zamanı. Zayıflatıcı özelliği dışında su içeriği yüksek olduğundan harika bir su giderici aynı zamanda Omega3 dostudur bu sayede kalp damar hastalıkları ve diyabette de bir numaralı sebzeler grubuna girer. Ayrıca tok tutar.                    

 

 

3 - Barbunya :  Basit enerjiyi değil, yağı yaktırır. Kan şekeri kontrolü sağlamaya da destek olan baklagiller iştah  baskılarken   kolesterol düşürülmesine de destekçidir. Lif kaynağı olmasıyla barsakları çalıştırır, kan şekerini dengeler.

 

 

4 - Mantar : Sağlığın güç ve enerji evidir. Enerji üretiminde iki farklı mekanizmada işlem gören B vitaminlerinden  zengin mantar besinlerle alınan enerjiyi daha idareli ve verimli kullandırır. Harika bir protein kaynağıdır. Izgarası, sotesi ana yemek olarak tüketilmeli, yemeklere garnitür yapılmalı hatta salatalara çiğ olarak da eklenebilir.

 

 

5 - Yumurta : Anne sütünden sonra en kaliteli protein olan yumurta, uzun süreli dengeli doygunluk hissi sağlayabilir. Öte yandan kan şekeri kontrolü de sağlayarak yemek yeme isteğini düşürür.  Yaz aylarında da yumurtadan vazgeçmeyin salatalara, sandviçlere ekleyin, menemen, çılbır yapın, sebze yemeklerine kırın. Kokusu rahatsız ediyorsa muhakkak kimyon ve pul biber serpin.

 


6 -  Kefir     : Vücudun  zabıtası, iyi bakterileri korur kötüleri öldürür. Ayrıca barsak içinde doğru bir flora kurduğu için mükemmel sindirim ve bağışıklık sağlar.

 

                                                                         

7 - Lor peyniri : En düşük yağ ile en yüksek protein. En ucuz ama en kaliteli peynirdir. Sofralarımızdan eksik olmayan peynir çeşitlerine muhakkak loru da ekleyin. Çörekotu, pul biber, biraz zeytinyağı ve ceviz eşliğinde diyetle yenebilir.

 

                                                                        

8 - Tarçın : Her gün 1 çay kaşığı kadar tarçın kan şekeri, trigliserid ve kolesterol seviyelerini  düşürebilmektedir.  Ayrıca tansiyonu da düşürmesi özellikle sıcak yaz günlerinde faydalıdır.

 

                                                                      

9 - Çörekotu :  Öğütülüp ya da doğal haliyle salatalara, yoğurda yakışacak çörekotu doygunluk hissi dışında zindelik de yaratır. Hazmı kolaydır aynı zamanda gaz gidericidir. Her gün 1 tatlı kaşığı çörekotu bağışıklık sistemi için de bir numaradır.

 

                                                                     

10 - Pul biber :  Vücudun ateşi, metabolizma hızlandırıcıdır. Her yemeğe, çorbaya muhakkak her gün eklenmelidir.