El ayak şişliklerinde beslenme konusuyla Berrin Yiğit 16 Eylük sabahı Doktorum programındaydı

KAÇIRDIYSANIZ ÜZÜLMEYİN http://haber.kanald.com.tr/Haber/Dizi-42/Doktorumdan-odem-atici-diyet-8780.aspx adresinden tariflere ulaşabilirsiniz.

Tabii el ayak şişliklerinde bahsedeceğimiz en önemli nokta SU TÜKETİMİ. Bu konuda konuştuklarımızı da kaçırmanızı istemedik ve kısa bir özet paylaştık, faydalanmanız dileklerimizle....

Su hayatımızda oksijenden sonra gelen en önemli besin öğesidir. Aslında enerji vermemesine rağmen hayati önem taşıdığı için besin öğesi gibi değerlendirilmektedir. Çünkü su vücudumuzda her dokuda yer alır bir ajan gibi dolaşarak faaliyetleri kontrol eder ve düzene sokar eksikliği durumunda da sağlık sorunları için belirti verir uzayan durumlarda bunlar bazı hastalıkların habercisi olabilir.

 

HACİMLİ BESLENİN

Bir insan günde 1.5 kilo yemek yer bunun yüksek kalorili et yemeği olmasıyla düşük kalorili sebze yemeği olması aslında doygunluğu etkilemez önemli olan kişinin tabağında gördüğü miktardır. Bunun için çorba, sulu sebze ve meyveler yiyerek daha düşük kalorilerle kendinizi doyurun. Mideyi geç terk eden sıvıyı içinde barındıran besinler kilo ve iştah kontrolünüze fayda sağlar.

 

Bir şair 'pek çok kişi aşksız yaşamış ama susuz yaşayamaz' der haklıda. Susuz kalan su öncelikli olarak yaşamsal faaliyeti önemli olan organları beslemek için harcanır bu nedenle merkezden uzak el ve ayaklarda dolaşım azaldığı için şişkinlikler yaşanabilir. Beyin için glukoz yani şeker kadar su da önemlidir eksikliğinde hafif derecede depresyon, mutsuzluk konsantrasyon kaybı olurken devam eden susuzluklarda metabolizmada yavaşlama, çeşitli bölgelerde ağrı ki başta baş ağrısı yaşanabilir bunun için günde 2 litre su içmelisiniz özellikle de vücuttan su attıran kola, kahve, çay ve alkol almamalısınız.

 

AÇ MISINIZ YOKSA SUSUZ MU?

Amerikan nüfusunun %75’i susuzken, %25’i susuzlukla açlık belirtilerini karıştırmaktadırbu da fazla kilolar ve dolaşım sorunlarına zemin hazırlamaktadır. Bunun için su ve sulu sebze ve meyveler tüketmelisiniz bunların başında kereviz, domates, salatalık, maydanoz, kuşkonmaz ve lahana gelirken meyvelerden ananas, kivi, limon, kavun, karpuz ve kiraz da önemlidir.

Hadi herkes günde 2 litre su içmeye devam....