Womens Healt Mayıs: Çam fıstığı ile güçlen!

Dolmalık fıstık ya da çam fıstığı, tariflerde çok sık yer almayan, irmik helvası ve dolmalardan bildiğimiz bir tat.

Oysa zengin besleyici içeriği ile beslenmemizde daha sık yer almayı hak ediyor.

Özellikle zayıflamaya olan desteği ile ön plana çıkan çam fıstığını, her gün beslenmene ekleyebilirsin.


Minik ebadına rağmen yüksek yağlı ve kalorili bir besin olan çam fıstığı, kontrollü ve düzenli tüketildiğinde kilo kaybına yardımcı oluyor. Öte yandan balla ve tatlılarla birleştiğinde kalorisi oldukça yüksek. Bu özelliğiyle de kilo almak isteyenler için iştah açıcı olarak kullanılabiliyor. Hafif tatlımsı bir aromaya sahip çam fıstığının 100 gramı ortalama 670 kalori içeriyor. Dolayısıyla kilo vermek isteyenler ölçülü tüketmeli.


SAĞLIĞA OLAN FAYDALARI

> A Vitamini ve lutein göz sağlığı için oldukça önemli bir yere sahip. Çam fıstığında ikisini de bulunuyor. Kalp dostu, damarları besleyen tekli doymamış yağlar içermesi, kolesterolü düşürmeye katkı sağlarken, felç riskini de azaltıyor.
> D Vitamini eksikliği özellikle kış aylarında sıkça karşılaşılan problemlerin başında geliyor. Kilolu, diyabetik ve hareketli bireylerde ise bu sıkıntı daha fazla oluyor. Artık senin de çok iyi bildiğin gibi güneş D Vitamininin en temel kaynağı. Ancak çam fıstığı yiyerek de bu vitamini alabilirsin. Kemik sağlığına ve kilo kaybına destek olmak istiyorsan ya da anksiyete şikâyetin varsa, beslenmene eklemeyi dene!
> Çam fıstığındaki C Vitamini bağışıklık sisteminin korunmasına, demir ise dolaşım, sinir sistemi ve enerji yönetimine katkı sağlıyor. İçerdiği vitamin ve mineraller kadar, antioksidanlarla da yaşlanma karşıtı özelliğe sahip. Magnezyum, demir ve protein içeriğinin sunduğu iyileştirici etkisinden faydalanabilirsin.
> Çam fıstığının en önemli ve son çalışmalarla ispatlanmış şifası ise, içeriğindeki pinelonik asit sayesinde tokluk hissi verip, kilo kaybı ve kontrolüne destek olması. Yapılan araştırmalarda, günde bir çorba kaşığı düzenli olarak tüketenlerin karın ve bel çevresinde incelme olduğu gözlenmiş.
> Son olarak çam fıstığı da diğer yağlı tohumlar gibi tam bir E Vitamini deposu. Saç ve damar sağlığına katkıda bulunurken cildini de serbest radikallerden koruyor.

MUTFAKTA NASIL KULLANMALI?

• Salatalara çiğ olarak ya da yanmaz tavada azıcık kavurduktan sonra serp.
• Ispanak veya pazı sotelerine ekle.
• Sebzeli makarnalara tatlımsı bir aroma katmak için kullan.
• Müsli, yulaf ezmesi ve mısır gevreğine ekle.
• Sütlü tatlılara serpiştir. Tarçınla da birbirine çok yakışır.
• Kek harcına ekle, meyveli ya da sade dondurmaları süslemede kullan.
• Ev yapımı çikolata ve kurabiyelerde dene.
• Blenderdan geçirip salata sosuna ekle.

Yazı: Diyetisyen Berrin Yiğit