Vücudu güçlendirme zamanı

VÜCUDU GÜÇLENDİRME ZAMANI

 

Vücudunuzu güçlendirmek için başta vücudun temizlik elemanlarını güçlendirmelisiniz sadece metabolizmaya güçlü savaş malzemeleri vermek yetmez. Bu nedenle öncelikle barsakların düzenli çalıştığından emin olun, florayı düzenleyin, idrar renginizin açık olup olmadığını kontrol edin. Özellikle antibiyotiğe başlayanlarda zayıflamış barsak florasının desteğe ihtiyacı artmaktadır.  Beslenmenizde tam tahıl, demir, C vitamini, protein ve bol sıvı alımını artırarak bağışıklığınızı güçlendirip hastalıklara karşı savaşma gücünüzü artırabilirsiniz.

 

Barsak florasını zenginleştirin, pre ve probiyotikleri bir arada almaya gayret edin. Bu nedenle piyasadaki zenginleştirilmiş besinleri kullanabilir öte yandan destek ürünlerden de faydalanabilirsiniz.

 

Sağlıklı tahıllar: Muhakkak tam tahıl ürünleri tüketin. Ne kadar esmer o kadar iyi değildir bazen sadece kakao ile renklenmiş tatsız ve besleyici olmayan tam tahıllı ekmekler tüketebilirsiniz bunun önüne geçmek ve hijyenden emin olmak için besin etiketi olan ambalajlı ekmek kullanmalısınız. Enfeksiyonla savaşta en önemli kuralların başında gelen hijyen konu olunca ülkemizde hala yaygın olarak alınan açık ekmeklerden uzak durulması uyarısını da yapmalıyım. Öte yandan Türk mutfağımızın güzel yemeği bulguru da biraz daha sık pişirmeliyiz.

 

Protein: Sağlıklı protein kaynaklarından yumurta, yağsız kırmızı et, balık ve reishi mantarını sıklıkla kullanmalısınız. Yemeklerinizi hazırlarken en kısa sürede en az yağlı hazırlananlardan tercih etmeli, proteinli öğünlerin yanında bol C vitamini kaynağı olması adına buharda pişmiş sebzeler ve salatayı bol limonlu büyük porsiyonlarda tüketmelisiniz.

Yine kavrulmamış fındık, tuzsuz badem, ceviz günde 1 Türk kahvesi fincanı kadar tüketmelisiniz.

 

C vitamini kaynaklarından taze sebze ve meyveleri çeşitlilik sağlayarak hergün tüketin. Önemli olan mevsim meyvelerini almanızdır. Koyu yeil yapraklı sebzeler, taze yaban mersini, nar sıklıkla tercih edilmelidir.

 

Sıvı ile vücudun toksinlerden arınmasına, bitki çayları ile dolaşımın hızlanmasına yardımcı olun. Bu amaçla günde 2 litre saf su, bir şişe soda, en az 3 bardak bitki çayı alın. Bitki çaylarından ekinezya, kök zencefil, karanfil, tane karabiber, kök zerdeçal ile demlenmiş, limon dilimli yeşil çay, ıhlamur ve adaçayı da önemlidir. Yine roobio, beyaz çay da unutulmamalıdır.