Sıcak ve nemli havalara özel tarifler

Sıcak ve nem oranı yüksek havalarda terlemeyle birlikte sıvı kaybı oluşur. Böyle havalarda vücut sıcaklığını düşürmek için, sıcak ve kuru havaya göre daha fazla zaman harcar. Terlemeyle birlikte deride  sıvı buharlaşması  olmadığı için  derinizi sıcak ve nemli hissedersiniz. Soğuk içeceklerle  vücudun serinlemesine katkıda bulunabilirsiniz.

 

BİLİYOR MUYDUNUZ ?

                ** Çok tuzlu yiyecekleri tükettikten sonra vücudumuz fazla sodyumu atmak için suya gereksinim duyar. Atılan su kaybıyla birlikte susuzluk hissi gelişir ve daha fazla su tüketme ihtiyacı hissedersiniz.

                **  Sıcak bir yaz gününde buz gibi bir bira susuzluğunuzu dindirmeye yetmez. Alkol idrar atılımını hızlandıran bir içecektir vücutta sıvı kaybına neden olur.

 

SICAK HAVADA SUSUZLUĞUNUZU GİDEREN İÇECEKLER*

·         Buzlu su içine limon, ıhlamur çiçeği ve portakal dilimleri ekleyerek kendinize yaz çayı hazırlayabilir veya  buz kalıplarınızı meyve suyuyla dondurarak bu karışıma ekleyerek daha lezzetli içecekler elde edebilirsiniz.

·         Sizin ve aileniz için alternatif olabilecek başka bir içecek ise; 180 ml’lik bir şişe üzüm suyu konsantrasyonunu 360 ml’lik bir şişe soğuk sodanın  içine ekleyerek oluşturacağınız karışımdır. Servis öncesi içerisine taze nane yaprakları atmanızı da önerebiliriz.

·         Bir blender içerisinde  yapacağınız, böğürtlen, ananas parçaları ve dondurulmuş limon konsantresi  ve nane yaprakları karışımı bir kere çekildikten sonra lezzetli ve sıcak havalarda serinletici bir içecek olur.

·         Damak tadınıza uygun içecekler  yapın. Mikserde  kavun ve şeftali dilimlerini, ezilmiş buz tanelerini birer  tutam tarçın ve zencefili  ekleyerek  ezilene kadar karıştırın afiyetle için.

*Kaynak:Amerikan Diyetisyenler Derneği Besin ve Beslenme Rehberi