Sağlıklı beslenme ve yaşam / Check-up testi

Beslenmenizi kontrol edin

Kendiniz İçin Bunu Yapın!

Kendinize iyi bakın ve yaşamınız için tüm bunları yapın. Yaşınızı, cinsiyetinizi ve aile hikayenizi kontrol altına alamadığınız bir gerçek. Fakat güçlü kalabilmek için yapabilecekleriniz var. Birçok sağlık problemi için risk faktörleri aynıdır. Benzer acı yaşam örnekleri, çeşitli kronik hastalıklarından sizi koruyabilir. Sağlığınızı en iyi nasıl korursunuz? Aşağıdaki sorulara `evet` cevabı veriyorsanız işaretleyin.

Vücudunuzu `Kontrol` Programı

* Sağlığınız için ideal vücut ağırlığınızı koruyor musunuz?

* Son zamanlarda fiziksel muayeneden geçtiniz mi?

Kendi değerlerinizi biliyorsanız, aşağıdaki normal sınırlar içinde mi?

* toplam kan kolesterolü (200 mg/dL’den daha az)………

*HDL-kan kolesterolü (35 mg/dL’den fazla)……….

*LDL-kan kolesterolü (130 mg/dL’den daha az)…………

*kan basıncı (90-140)…………

*açlık kan şekeri (110’un altında)…………

Sağlıklı Olmak için Beslenin!

*Günlük ekmek, tahıl ürünleri, pirinç, makarna ve diğer tahıllı besinlerden en az 6 porsiyon tüketmeye çalışıyor musunuz?

*Bu tahıl ürünleri içinde tam tahıl ürünlerinden günde en az 3 porsiyon tüketiyor musunuz?

*Günde özellikle, lahana türü sebzeler dahil en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketiyor musunuz?

*Her gün kalsiyumdan zengin süt ve süt ürünlerinden yeterince tüketiyor musunuz: en az 2 porsiyon ve menapozdaysanız daha fazlası?

*Proteinden zengin besinleri günde 150 ile 210 gram kadar tüketiyor musunuz (et, kümes hayvanları, balık, yumurta, kurubaklagiller ve yağlı tohumlar)?

*Özellikle doymuş yağ ve kolesterolden düşük az yağlı besinleri seçiyor musunuz (Örneğin: az yağlı et, derisiz kümes hayvanları, balık, az yağlı süt ürünlerin ve haftada 4 yumurta sarısından daha azı)?

*Bir haftada birkaç defa kurubaklagil tüketiyor musunuz (yağ içeriğinin düşük olması yanında, protein, demir ve posa içeriği yüksektir)?

*Yağlar ve şekerli besinler gibi enerji veya kalori veren, ancak besin değeri az olan yiyecekleri tüketiyor musunuz (örneğin; yağlar ve tatlılar)?

*Orta düzeyde sodyum ve tuz içeren besinleri seçebiliyor musunuz?

Şimdi... Yaşam Tarzınız

*Haftanın birkaç gününde en az 30 dakika orta düzeyde fiziksel aktivite yapıyor musunuz?

*Aktivitelerinizin bazıları kilo verdiriyor mu?(örneğin; yürüyüş, dans, tenis)

*Alkollü içecek alıyorsanız, orta düzeyde mi oluyor? (kadınlar için günde bir, erkekler için günde ikiden fazla olmamalı)

*Sigaradan kaçınıyor musunuz?

Beslenmenizi kontrol edin (Devamı)

.....Şimdi, tüm `evet` cevaplarınızı sayın.....

Her bir evet yanıtı size 5 puan verir.

Toplam puanınız kaç?_____

Tabi ki, bu 20 faktör sadece sağlığınızı korumanın yolu değil. Fakat ‘’ evet ‘’ cevabını çok daha sık söylediğinizde sağlıklı ve uzun bir yaşam şansınız daha çok olacak.

Puanınız ne öneriyor? Bu puan sağlık problemlerinden kendinizi her zaman korumanın farklı birkaç yolunu gösteriyor. Ve eksiğinizi, geliştirmeniz gereken noktalarını gösteriyor.

50 puanı,100 puan ile karşılaştırdığınızda sizde iki kat daha fazla kalp, kanser, diabet veya diğer bazı sağlık problemlerinin gelişeceği anlamına geliyor. Ve bu hızlı ‘’kontrol ‘’ herhangi bir sağlık probleminin teşhisini göstermiyor. Bu teşhisi ancak hekiminiz koyabilir. Düzenli fiziksel muayene yaptırmayı ihmal etmeyin.

REFERANS

AMERİKAN DİYETİSYENLER DERNEĞİ’NİN
GELİŞTİRİLMİŞ BESİN ve BESLENME REHBERİ
ROBERTA LARSON DUYFF, MS, RD, CFCS