Ramazanda metabolizmanızı rolantiye aldıysanız aman dikkat

Ramazan ayı kişilerin ister istemez yavaşladığı, metabolizmanın ise doğal olarak az beslenmeye orantılı olarak hızını düşürmesiyle yağlanmanın arttığı bir dönemdir. Bu zorunlu tablolara ilave olarak genel yaşam tarzınız da hareketsiz ise obezite oklarının hepsi üzerinizde, daha dikkatli olmanız şart.

Çalışan kadınlarda erkeklere göre obezitenin daha fazla olduğunu göstermektedir. Bu fark özelikle ileri yaşlarda daha da açılmaktadır. Bunun en muhtemel nedeni kadınların doğal olarak “bazal metabolizma hızlarının”, yani vücudun genel işlevlerinin sürmesi için gerekli en az en az enerji ihtiyacının daha düşük olmasıdır. Menopoz dönemine giren bir kadında yumurtlama sonrası dönemde artan kalori harcanımı da devre dışı kaldığından bu durum daha da belirginleşir.

Bazal Metabolizma, yani vücudumuzun “rölantide” çalışırken harcadığı enerji yaşla birlikte azalma eğilimindedir. Bilimsel veriler kadınlarda bu enerjinin 18 yaşından itibaren 10 yılda bir %2 azaldığını göstermektedir. Kadınlar bu düşüş nedeniyle günlük aldıkları besin maddeleri sabit kalsa bile her yıl yaklaşık 0.4 kilogram almaktadırlar. Egzersiz yapılarak günlük harcanan enerji miktarının artırılmasıyla bu durum bertaraf edilebilir. Bu nedenle “benim yaşım geçti, egzersiz neyime” anlayışını terk etmek, bunun yerine “yaşım ilerledikçe kilomu korumak için daha fazla egzersiz yapmalıyım” felsefesi benimsenmelidir.

İftar sonrası yarım saatlik yürüyüşler dahi fark yaratacaktır öte yandan hafif bölgesel egzersizler, yoga ya da bisiklet turları da kendinizi çok daha dinç hissetmenize yardımcıdır. Öte yandan fırsatınız olursa açık havada stretching hareketleri de stresinizi azaltacaktır.

Baş ağrısı gerek susuzluk gerekse inip çıkan kan şekerine bağlı olarak ramazan ayının kabuslarından biri haline gelebiliyor. Bunun için sahur iftar arası en az 2 litre su, sahurda çubuk tarçınlı, naneli, ıhlamur iftarda rezene ve yeşil çay içmeli, şakak ve ensenize biberiye yağı ile masaj yapmalısınız. Bu arada bir artı daha kazanmak isterseniz tüm vücudunuza da masaj yapabilirsiniz bu sayede dolaşım hızlanacaktır. Masajın yapana mı yaptıranı mı faydası var misali kolay yoldan fiziksel aktiviteniz artabilir.

“Ne yesem yarıyor” yakınması insana ilk başta kilolu olan birinin bahanesi gibi görünmektedir. Ancak bu maalesef doğrudur. Bazı kadınlar sıkı bir diyet yapmalarına rağmen zayıflayamamaktadır. Nefsine hakim olamama ve tembellik, obezite gelişimin açıklamada yetersiz kalmaktadır. Bazı insanlar tümüyle sağlıklı olmalarına karşın bazal metabolizmaları çok düşük olduğundan kolay kilo almakta, zor kilo vermektedir. Bu sorunu çözmek için yapılması gereken bir doktora başvurarak kilo alma sorununa neden olan tıbbi bir durumun söz konusu olup olmadığının belirlenmesi ve gerekli tedavinin alınması, bir sorun saptanmadığında ise günlük yapılan egzersiz miktarının artırılmasıdır. Diyetisyeniniz bu süreçte, platoya girmiş metabolic hızda artışlar yaratmak adına gerekli şaşırtmaları farklı besin içeriklerinden oluşan mönüleri size sunarak destek olacaktır. Bu süreçte en önemlisi moral bozmadan, daha sıkı disiplinle sürece devam etmektir, inanın sonunda kazanan siz olacaksınız….