Neden şişmanlıyoruz?

 

Neden şişmanlanıyoruz?

 

Yediklerimizden daha az hareket ediyoruz, 1970-1990 yılları arasında her 10 yılda bir günlük kalori alımının 200 kalori arttığı bilinmektedir. Ortalama bir Amerikalı yetişkinin haftada en ffazla 30 dakika egzersiz yaptığını düşünürsek terazideki dengesizlik ortaya çıkmaktadır. Öte yandan bu süreçte bizler tembelleştik ama besin sanayi seri üretim konusunda çok hız kazandı ve yapay gıdalarla dolu dünyamızda yemeğe ulaşılabilirlik kolaylaştı, dışarıda yeme sıklığı da artınca hesapsız kitapsız alınan kaloriler tartıdaki ibreyi hep sağa doğru kaydırdı.

 

Neden obeziteden bu kadar korkuyoruz?

 a. Çünkü son 10 yılda kilo fazlası olan kişi sayısı %45’den 56’ya yükseldi. Obez olarak tanımlanan kişi sayısı %12’den 20’ye sıçrarken, çocuklar ve adölesanlarda obezite iki katına çıktı.

 

 b. Kronik hastalıklara yatkınlığı artırır özellikle obezite diyabet riskini 10-20 kez artırmasından ötürü son 10 yılda şeker hastalığı %60’lara ulaştı.

 

 

 c. Salgın gibi tüm dünyayı ve tüm yaş gruplarını etkilemekte.

 

 d. Özellikle çocuklarda yaygınlaşmakta, tablo daha da vahimleşti….

 

 

Yaşam şekli yönetimine önem verin

 

 

Kadınların %50’si, erkeklerin %25’i hayatın belli dönemlerinde kilo vermeye çalışmaktadır, yani aslında kilo vermeye çalıştıkça kilo mu alıyoruz acaba?  

 

Temel kurallar:

Çok çeşitli beslenin.

Aldığınız enerjiden fazlasını harcamaya çalışın.

Tam tahıl, sebze ve meyvelerden zengin beslenmeye dikkat edin.

Doymuş yağlardan fakir, kolesterol kısıtlı total yağ alımı kontrollü mönüler takip edin.

Sofra şekerini hayatınızdan çıkarmaya çalışın.

Alkol almamaya gayret edin, içiyorsanız limitli ve bilinçli tüketin.

Porsiyon kontrolüne dikkat edin, XL porsiyonlar XL bedenler yaratmaktadır.  

 

 

Yürüyüş, koşu gibi aerobic egzersizler haftada 3-5 kez, 30-45 dakika kadar yapıldığında beslenmede değişiklik olmasa dahi uzun vadede total ağırlığın %2-3 düşmesine yardımcı olabilir. Vücudun daha sıkı, fit görünüme kavuşması, kardiyovasküler hastalıkların önlenmesi gibi faydaları da ekstrası tabii. Öte yandan kas kitlesini artırmaya yönelik ağırlık çalışmaları da yağ kitlesini azaltıp, kas kitlesini artırarak metabolizmanın yağ yakma gücünü artırabilir.

 

 

 

Sağlıklı kilo vermek ve bunu ömür boyu korumak için ideal olan ilk 6 ay toplam ağırlığın %10’unu vermek ya da haftada yarım kilo kaybetmektir.

 

Danışanlardan gelen en sık sorulardan biri de kaç kalorilik diyet yapacaklarıdır. Aslında ideal olan kalori sayma stresine girmeden diyeti takip etmektir. Beden kitle indeksi 27-35 arasında olanlarda günlük kaloriden 300-500 kalori düşmek yeterli olacakken, beden kitle indeksi 35 ve üzerindekiler için 500-1000 kalorilik daha radikal kısıtlamalar yapılması gerekebilir bunun için diyetisyen tarafından hazırlanmış reçetelerinize birebir uyun, listeyi elinizden düşürmeyin hiçbir öğünü atlamayın.