Mevsim geçişlerinde metabolizmayı hızlandırmanın yolları

MEVSİM DEĞİŞİMİNDE METABOLİZMA HIZLANDIRICI ÖNERİLER:

Vücudumuz mükemmel adaptasyon gücüne sahip bir mekanizmadır. Her mevsime, diyete, fiziksel aktivite koşullarına, yaşınıza göre gereksinimler değişecek siz de buna göre beslenmelisiniz. Metabolizmayı hızlandırmanın mucizevi yolu yoktur, ilaçlardan sihirli bitkisel kökenli karışımlardan uzak durmalısınız. Yapılacak en doğru 3 adım su içmek, az az sık sık yemek, düzenli yürüyüş yapmaktır.

Sonbahara girdiğimiz, gündüzlerin kısaldığı, enerjinin düştüğü, oruç tutanlar için azalan öğünler ardından ilk iş su tüketiminizi artırmaktır. Yeterli miktarda düzenli olarak su içmelisiniz.

Su yaşam için oksijenden sonraki en gerekli maddedir. Su, vücudumuzda ve dünyada en bol bulunan maddedir.

Su depolanmaz, bir gün çok bir gün az içerek vücudun su gereksinimi karşılanamaz.

En önemli temizlenme yardımcı olan su bağışıklık sisteminin korunması ve iyileşmesinde elzemdir. Susuz toksin, ödem gereksiz maddelerin atımı gerçekleşemeyeceği gibi gerekli besin ögeleri de taşınamaz bu nedenle vücut sıvınızı kontrol ettirmelisiniz. Şiddetli susuzluk sorunu varsa bir an önce sıvı tedavisi yapılmalıdır.  

Su yorgunluğun giderilmesi için gereklidir. Stres, gerginlik ve depresyonun hafiflemesine yardımcı olup, uykuyu düzenleyebilen su hergün düzenli olarak gerekli miktarlarda doğru kaynaklardan karşılanmalıdır.

Su içsem yarıyor deyimine aldanmayın. Aksine su içmezseniz vücudun besinleri sindirim ve atım hızı düşeceği için kilo artışları yaşanabilir. Hücresel sağlık adına önemli olan su alımınızı artırarak vücudun çalışma hızına destek verip dolaylı yoldan kilo kaybına yardımcı olabilirsiniz.

Kabızlık ve gaz şikayeti  yaşayabilirsiniz. Barsakların aktif çalışmalarını devam ettirebilmesi için posa alımı, hareket ve su alımı 3 önemli olmazsa olmaz kuraldır. Bunun için sindirim enzimleri ve barsak hareketlerinin devamlılığı adına günlük sıvı alımınızı takip etmelisiniz.

Metabolizmanızı hızlandıracak en doğru beslenme tarzı kahvaltıyla başlayan günde 6 öğünü bulan bir program hazırlamaktır. Pabucu dama atılan balık, sebze, salata ve meyvelere ağırlık vermelisiniz.

Gün aşırı ya da yapabiliyorsanız hergün ritme girmeden nabzı şaşırtan yürüyüşler yapın. Hızlı, yavaş yürüyün, zıplayın, koşun, tekrar yürüyün jogging yapın koşun tekrar yürüyün değişen hareketleri değişen sürelerde yapan kaotik egzersiz yapın. Metabolizmayı hızlandıran bunu takiben yağ yakımını artıran bu yöntemle eğlenerek form bulabilirsiniz. Ancak ne yaparsanız yapın muhakkak spora başlamadan önce ve sonra esneme hareketleri yapın bu sayede hem sakatlanma riskiniz azalacak hem de günlük işlerde becerisini artacaktır.

 

Bilim her geçen doğanın bize sunduğu farklı şifalı besinleri keşfediyor bunlardan biri de vahşi pirinçtir. Zengin protein içeriği ile pilav tadında yenebilecek vahşi pirinç metabolizmanızın da dostu olacaktır özellikle küp küp sebzelerle pişirmelisiniz.

Çay olarak hazma yardımcı ve metabolizma hızlandırıcı beyaz çay, adaçayı ve melisa , baharatlardan da biberiye, rezene, pul biber tercih etmelisiniz.

Boş kaloriler sorunlu kiloların sorumlusudur gereksiz şeker, yağ, tuz yüklü hazır gıdalardan uzak durun.

Doygunluk hissi için elmayı bol su ile tüketin lifi açılıp şişkinliğiniz yeme hızınızı düşürecektir.