KİLO VERMEYE HAZIR OLMA TESTİ PUAN YORUMLAMA

............. Puanınızı Yorumlayın …………………………

Yanıtlarınız, kilo verme başarınızdaki bazı engeller hakkında ipucu verebilir. Puanlarınız arasındaki her hangi bir `0` puanı kilo kaybetmeyle ilgili yanlış anlamaları veya sorunlu bir alanı göstermektedir. Bu nedenle her soruyu daha detaylı inceleyelim.

1- Anlamadığınız bir konuyu değiştiremezsiniz. Yeme ve aktivite alışkanlıklarınız hakkında biraz daha bilgi edinmek için bir hafta boyunca kayıt tutun. Neyi, ne zaman ve neden yediğinizi-ve düzenli fiziksel aktivite yapma engellerini kaydedin.

2- Yeme alışkanlıklarınızda veya fiziksel aktivite düzeyinizde aniden çok kısıtlı veya kesin değişiklikler yaptığınızda kısa süreli olarak kilo verebilirsiniz. Fakat bu tarz yaşamada sürekliliği sağlayamazsınız. Beslenme ve aktivite planlarınız sürekli uygulayabileceğiniz ve keyif alabileceğiniz sağlıklı değişimleri içermelidir.

3- Çoğu kişi gerçek olamayacak kadar düşük olan bir kiloya ulaşma fantezisi kurar. Size de böyle geliyorsa, başarının anlamını tekrar düşünün. Akılcı bir hedefte, vücut tipi göz önünde bulundurulur-ve zamanla yavaş yavaş ulaşılabilir hedefler yerine getirilir.Başarılı ve gerçekçi bir şekilde kilo verme, düzenli aktivite ve özenli beslenmeyle rahatlıkla sağlanabilir.

4- Hızlı kilo vermeyi başarı olarak görürseniz, kilonuzu korumada sorunlarınız olacaktır. En iyi ve sağlıklı yaklaşım, kilonuzu normal sınırlarda tutabileceğiniz kalıcı yolları öğrenerek yavaş kilo vermektir.

5- Başarılı olmak için, kilo verme isteği ve hedeflere sadık kalma kendinizden gelmelidir. Bu konuda aileniz veya arkadaşlarınız söz sahibi olmamalıdır. Kilo veren ve bunu koruyan insanlar, kendi sorumluluklarını bilen ve hedeflerini belirleyen kişilerdir. Aile ve arkadaşlar daha sonra önemli bir destek kaynağı olmaktadır.

6- Fazla kilolu olmak bazı sosyal problemlere neden olabilir, fakat çoğunlukla tek neden değildir. Tüm problemlerinizi kilo vererek çözebilme inancı pek gerçekçi bir yaklaşım tarzı değildir. Ve sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Vücut şekli ve öz güven yakından ilişkili olduğu için, sağlıklı alışkanlıklarınızı korumada motivasyon sağlayabilecek bir vücuda sahip olmak kendinizi iyi hissetmede önemlidir.

7- Düzenli, orta düzeyde fiziksel aktivite alışkanlığı başarılı kilo vermede ve bunu korumada önemli bir noktadır. Kilo kontrolü için egzersizin etkili olabilmesinde çok ağır aktivite özelliğini taşımasına gerek yoktur. Yapmaktan keyif aldığınız orta düzey bir aktivite de işe yarayacaktır. Sadece harekete geçin ve buna devam edin.

8- Çoğu kişi, günlük yaşamında kusursuzluk beklememekle birlikte, katıldıkları kilo verme programına kusursuzca sadık kalmaya çalışırlar. Kusursuz olmak bir kilo verme eyleminde gerçekçi değildir. Hatalarınızı bir felaket olarak değerlendirmek yerine, sorunlarınızın nedenlerini bulmaya ve gelecek için çözüm yöntemleri oluşturmaya çalışmalısınız.

9- Başarılı bir şekilde kilo vermek için, kendinize sorunlu olduğunuz alanları fark edebilecek süreyi tanımalısınız. Daha sonra sizin için en iyi olan yaklaşımı geliştirmelisiniz. Başarı planlama, buna sadık kalma ve süreyi gerektirir.

10- Devam eden bir kilo verme programında kilonuzun sabit olarak kalması kesinlikle normal bir durumdur. Bu nedenle sakın bırakmayın! Motivasyonunuzu kaybetmeden önce, geçmişteki başarısız olduğunuz çabalarınızı düşünün, sonra bunlarla başa çıkabileceğiniz yöntemleri planlayın.

11- Kilo verme tek başına bir stres kaynağı olabilir. Zaten kendinizi baskı altında hissediyorsanız, şu anda bir kilo verme programının gerektirdiklerini yerine getirmek için doğru bir zaman olmayabilir. Kilo verme girişimine başlamadan önce yaşamınızdaki diğer stres faktörlerini çözümlemeye çalışın.

*REFERANS*

AMERİKAN DİYETİSYENLER DERNEĞİ’NİN
GELİŞTİRİLMİŞ BESİN ve BESLENME REHBERİ
ROBERTA LARSON DUYFF, MS , RD,