Karındaki şişliklere son vermek beslenme detaylarında gizli

Baharat seçimlerinize dikkat edin
Tuz içeren baharat karışımları yerine tuzsuz olanlara geçiş yapın. Özellikle tuz, tuzlu hazır gıdalardan ve paketli ürünlerden uzak durun. Çünkü sodyum vücut sıvısında normal dışı birikimler, ödem, ağırlık artışı ve sindirim sorunlarına neden olabilir.

Su içmeyi beklemeyin, sürekli için
Gün içinde sürekli çay, kahve, meşrubat tüketirseniz susuz kalma ihtimaliniz çok yüksek aman dikkat, Günde 8 bardak oda ısında su içmeli, özellikle sabah saatleri yeşil limon dilimleri ve nane yaprakları eklenmiş ılık su, kuşluk vakti çubuk tarçınlı, karanfilli sıcak su, ikindi ve akşam yemekleri sonrası zencefil parçaları ile beklemiş sıcak su içmelisiniz.

Karbonhidratları kesin
Mümkün olduğunca ara ve ana öğünlerde doğru kaynaklardan ve yeterli miktarlarda karbonhidrat tüketmelisiniz. Yağsız protein kaynaklarını artırıp, ara öğünlerde az yağlı peynir, süt veya yoğurt, fındık, badem tüketmelisiniz. Vücudumuz ihtiyaç halinde kullanmak üzere bir karbonhidrat türevi olarak glukojen depolamaktadır. Bu esnada her gram glukojen başına 3 gram su tutmaktadır. Bu durumda yoğun bir fiziksel aktivite ya da egzersiz düzeniniz yoksa depoları boşaltamamakta şişkinlikler yaşanmaktadır.

Sebze ve meyvelerinizi de kontrollü tüketin
Hazımsızlık yaşanmaması için sebzeleri hafif haşlayıp tuzsuz, meyveleri ise komposto, kurutulmuş ya da şekersiz konserve olarak tüketmelisiniz. Kan şekerinde ani iniş çıkışlar yaşatmayacak şekilde beslenmek için doğru seçimler önemlidir.

Acılı soslardan uzak durun
Fazla baharatlı beslenmekten hoşlananlardansanız belki de karındaki şişkinliklerin nedeni bu olabilir çünkü acı duyusu mide asitliğini artırarak sindirimi zorlaştırabilir. Barbekü, sarımsak sosları , kara biber, muskat, pul biber, acıso, soğan, hardal, sirke, domates sosdan bir süre uzak durmanızda fayda var. Bunun yerine yemeklerinizi dereotu, nane, adaçayı, kişniş, biberiye gibi tekli veya karışım baharatlar kullanmalısınız. Limon sos köri de özellikle tavuk veya balığa yakışmaktadır.

Az sakız çiğneyin
Sakız çiğneme alışkanlığınızı azaltın, eğer sürekli bir şeyler atıştırmak istiyorsanız sakız yerine düşük kalorili bir şeyler atıştırın çünkü sakız çiğnerken farkına varmadan hava yutarsınız bu sindirim sisteminde basınç oluşturarak karında şişkinlik yaratmaktadır.

Kızarmış gıdalar tam bir fiyaskoya neden olur
Kızarmış tüm gıdalar hem yağlanmanıza hem de gazlanmanıza neden olur. Daha zor ve uzun sindirilen kızartmalar yerine yağsız, teflonda kızarmış sebzeler, fırınlanmış çıtır yemekleri tercih etmelisiniz. Sindirim sistemini rahatlatmanın en kolay yolu yürüyüş, sırt üstü yerde yatarken ayaklar havada bisiklet çevirme, ayakta dururken ayaklarınızı teker teker yukarı çekme hareketleri faydalı olacaktır.

Gaz yapan sebzeler
Brüksel lahanası, brokoli, karnıbahar, baklagiller, lahana, soğan bu grup içinde ilk akla gelenlerdir yine turunçgiller ve biber de risk teşkil edebilmektedir. Bu alternatifler yerine mantar, taze fasulye ve kabak tercih etmelisiniz.

Özellikle çiğ sebzeleri sindirme konusunda sıkıntı yaşayan bazı bireyler sıklıkla kış aylarında ve salatayı fazla tükettiklerinde sıkıntı yaşayabilirler. Yine yazın bir oturuşta fazlaca meyve yemekte gaz yapabilir.

Diyet ürünler ve tatlandırıcılardan uzak durun
Kslitol, maltitol denen şeker alkolleri yani tatlandırıcı diyet ürünler barsaklarda sindirim sıkıntısına neden olarak gaz, şişkinlik ve ishale neden olabilir. Bu nedenle düşük karbonhidratlı, diyet ürünlerden, tatlandırıcılardan uzak durmalısınız.

Asidik içeceklerden uzak durun
Alkol, kahve, çay, sıcak çikolata ve asitli meyve suları gibi asidik içecekler sindirim sistemini irite ederek sindirim sorunu yani gaz, şişkinliğe neden olabilir. Bunun yerine rezene, adaçayı, ıhlamur, zencefil, yaseminli yeşil çay gibi gaz giderici bitki çayları tercih etmelisiniz.