Hayata başarıyla başlamak

HAYATTA BAŞARILI OLMAK İSTİYOR MUSUNUZ ? EVET !

Başarılı olmak için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz ? Evet !

Bunları niçin yapmanız gerektiğini biliyor musunuz ? Evet !

İsterseniz nasıl yapabileceğinizi biliyor musunuz ? Evet !

Yapmamakla neler kaybettiğinizi biliyor musunuz ? Evet !

Yaparsanız neler kazanacağınızı biliyor musunuz ? Evet !

                O halde sizi durduran ne ? !!!

Dışarıdan ellerine kelepçe takan almadığına göre, insanların içinde olup da ellerini kollarını bağlayan neydi ?

Bir süre sonra cevabı buldum : Atalet !

Ataletin kelime anlamı ‘eylemsizlik hali’ dir. Bir insan bir işi yapması gerektiğini biliyor, niçin yapması  gerektiğini biliyor, isterse nasıl yapabileceğini biliyor, yapmazsa ne olacağını biliyor ama yine de yapmıyorsa, o kişi atalet halinde yaşıyor demektir.

Ataleti Yenmek Dizisi’nin sloganı olan bir  Afrika  atasözü bu gerçeği mükemmel açıklar: “ Afrika’da her sabah bir ceylan uyanır. En hızlı aslandan  daha hızlı koşması gerektiğini, yoksa ona hem yem olup öleceğini bilir. Afrika ‘da her sabah uyanır, en yavaş ceylandan daha hızlı koşması  gerektiğini, yoksa açlıktan öleceğini bilir. Aslan ya da ceylan olmanızın önemi yok, yeterki her sabah kalktığınızda koşmanız gerektiğini bilin.”

Mümin Sekman’ın zevkle okuduğum bu kitabından bazı alıntıları paylaşmak istedim. Her işte olduğu gibi zayıflama sürecinde de başaracağına inanarak işe başlamanın önemini daha güzel ne anlatabilir ki.

PİRE DENEYİ

Kişisel gelişim kitaplarında sık sık konusu geçen bir deney vardır. “ Pire deneyi “. Bilim adamları pirelerin farklı yüksekliğe zıpladığını görür ve bir deney yapmak ister.  Deney için seçtiği birkaç pireyi 30 cm yüksekliğindeki cam bir fanusun içine koyar ve metal zemin ısıtılır. Pireler zıplayarak etrafa kaçışmaya başlar ve her defasında kafalarını tavana vururlar. Bir süre sonra 30 cm den daha fazla zıplamaması gerektiğini anlarlar ve eşit yükseklikte zıplarlar. Fanusun cam tavanı kaldırılır ama pireler hala 30 cm ye geçmemektedir. İsterlerse kaçabilirler ama kaçmamaktadırlar çünkü engel artık zihinlerindedir. Bu deney canlıların neyi başaramayacaklarını nasıl öğrendiğini göstermektedir. Pirelerin yaşadığı bu olaya “ cam tavan sendromu” da denilmektedir.iş ve kariyer konuşmalarında sık kullanılan bir deyimdir. Bir insanın gelebileceği en üst nokta onun cam tavanıdır. Sizin iç üst limitinizdir. İnsan  inandığına denktir, yapabileceğini düşündüğü kadardır.

Alman atasözü; “Hayatı olduğu gibi kabul etmeliyiz ama, kabul edilir hale gelmesi içinde çaba göstermeliyiz.”

Kaynak: Mümin Sekman Herşey Seninle Başlar kitabı.