En sık yapılan diyet hataları

Çok sık zayıflama diyetlerine giren ve bi şekilde devamını getiremeyenlerin pek çok nedeni vardır. Bunlardan en belirginleri psikoloij faktörlere, daha çok da hazır olmayışa ve yanlış hedefler koymakla ilişkilidir. Diyetin ruhsal zorlayıcıları ile ilgili derlediğim 10 öneriye göz atmalı, kendinizi değerlendirmelisiniz. BU yazıyı okuduktan sonra farklı bir başlangıç yapmanızı ve başarı kazanmanızı umarım.


1. 20 kilo vericem diyorsam veririm! Kafanızda bir rakam belirlemediyesniz diyete girmenin ne anlamı var? Önemli olan makul, ulaşılabilir bir rakam belirlemektir. Vücudun ekolojisine uygun olarak fiziksel aktivite artışı ve diyetle alınan kalori kısıtlamasına vücut kilo kaybı olarak cevap verir ancak bu her geçen yıl farklıdır. Kötü haber bekçisi gibi olmak istemem ama yaş ilerledikçe kilo kaybının zorlaştığını artık diyetlerle biraz yakınlığı olan herkes biliyor sanırım. Bunun için vücut yapınıza göre kilo kaybu hedefi belirleyin, zamanlamasını da makul ölçülerde tutun.


2. Diyet yapmak sevdiğin tüm yemeklerden vazgeçmektir! Önemli olan kilo vermek değil doğru beslenmeyi öğrenebilmek dolaylı olarak da kilo kaybıdır Bunun için kendinizi açlık orucuna sokmak, aşırı kısıtlamalara sokmaktansa kontrollü gitmek önemlidir.


3. Film yıldızı gibi olucam.  Herkesin bir vücut yapısı vardır bunu bilerek kilo kaybı hedefleri koymalısınız. Kimseyi taklit etmeden, doğru rol modelleri baz almalısınız.


4. Diyet biter bitmez eskisi gibi yemeye devam edicem. Kendiniz için yapacağınız en büyük iyilik bu fikri kafanızda silmek olacaktır. Aksi takdirde verilen kilolardan daha fazla geri gelir.


5. Beni disipline edecek, sürekli kontrol altında tutacak birilerine ihtiyacım var! Otokontrol geliştirmeli, kendi kendinize mesuliyet duymalısınız. Diyetinizi hazırlayan, sizi takipte tutan diyetisyeniniz bu konuda destekçiniz olacak ancak her zaman unutmamalısınız ki önemli olan kendinize itiraflarınızdır.


6. Egzersiz yaparsam hergün istediğimi yiyebilirim. Evet egzersizin kilo kaybına desteği vardır ancak harcanan kaloriler çok da çabuk geri gelebilir. Daha fazla yemek yiyebilmek için değil, daha fit ve sağlıklı olabilmek için spor yapmalısınız.


7. Spor yapacak vaktim yok, kalori kısıtlaması yaparak kilo kaybetmeye çalışıyorum! Yine benzer kural geçerli sporu daha iyi zayıflamak için değil sağlık için, düzenli ve sürekli yapmalısınız. Unutmayın %80 sağlıklı beslenip, spor yaparsanız %20 hataya izniniz olabilir.


8. Diyet günlüğü tutmak zaman kaybından başka birşey değil! Böyle düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Otokontrol sağlamada faydalı araçlardan biri olan yediklerinizin günlük tutat gibi öğün öğün, miktarlarıyla yazılması yararlıdır. Nerde başarılı nerde hatalı olduğunuzu görmeye yardımcıdır.

9. Kilo vermeyi çok denedim olmuyor! Hayır mutlaka olacak yeter ki inanın. Daha önceki denemelerinizi unutup sil baştan başlamak en doğrusudur.


10. Yeni yıla kadar özgürüm sonra herşey çok farklı olacak! Bu sizi motive ediyorsa haklısınız ancak ötelenen diyet günleri hiçbir zaman gelmeyebilir. Yeni yıla az günler kala böyle bir düşüncedeyseniz tamam ancak çok uzun süreli başlangıç tarihleri belirlemenin doğru olmadığını hatırlatmak isterim.