Ekosistemi yenileyin

VÜCUDUN EKOSİSTEMİNİ DÜZELTMEK İÇİN SAĞLIKLI YOLLAR

 

Modern tıp, genel sağlığın korunmasından çok hastalıklarla ilgilenmekte, nedenleri bilip köklü tedavi yolları aramaktansa anlık çözümler peşinde koşmaktadır. Başınız ağrır hemen bir ağrı kesici alarak sorunu giderirsiniz, peki acaba neden başınız ağrıyor, daha doğal yöntemlerle önüne geçebilir misiniz düşünüyor musunuz? İlaç odaklı batı tıbbı yaklaşımı kişileri hap bombardımanına tutmakta, zamanla kirlenen içsel ekosistem uzun vadede sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Daha geleneksel, doğal çözüm yolları arayan doğu tıbbi ise yine ilaçların etken maddesi olan ancak yüksek dozda kullanılmayan besinler, otlar ve baharatlardan destek almaktadır. Batı tıbbının hedefi kişilerin kısa sürede kendilerini iyileşmiş hissetmelerine yardımcı olmakken, doğu tıbbının amacı doğal yöntemlerle sorunu çözüp kişilerin iyi hissetmelerini sağlamaktır.

 

İyi hissetmek (wellness) nedir?

Kişilerin kendilerini:

 • Daha enerjik
 • Daha motive
 • Daha iyi ruhsal durumda
 • Adet ağrıları veya ateş basmaları yaşamadığı
 • Sürekli ağrı, acı hissetmediği
 • Sağlıklı tırnak, saç, parlak cilt
 • Normal kan basıncı, kolesterol seviyeleri
 • Düzenli sindirim sistemi
 • Kaliteli uyku düzeni
 • Artmış cinsel istek ve güce sahip
 • Dengeli nefes alma becerisi gelişmiş
 • Daha yoğun konsantrasyon gücüne sahip hissetmeleridir.

 

İyi hissetmek için neler yapılabilir?

İyi hissetmenin temelinde vücudun özüne ve ekosistemine uygun programlanması yatar. Bunun için optimum beslenme, fiziksel aktivite ve stresle mücadele teknikleri geliştirmiş olmak ana kurallardır.

 

Optimum Beslenmek için:

Vücudun temel ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik, elzem besin gruplarının diyetlerde yeterli ve dengeli yer alması gerekir. Optimum beslenme kişisel ihtiyaçlar doğrultusunda belirlenir, her öğünde her besin grubunun kontrollü olarak yer almasına dayanır. Bunun için hayali tabağınızın yarısının sebze, çeyreğinin hergün değişen bir et grubu (tabii sağlıklı yöntemlerle hazırlanmış olan), son çeyreğinin ise tam tahıllardan oluşmasına dikkat edin. Peki ya bardağınız? Kesinlikle gazlı içecekler, renkli şeker yüklü içecekler yerine su, az yağlı ayran, kefir veya yoğurt tüketmeye dikkat etmelisiniz. En pratik ve akılda kalan yöntem bu olmakla birlikte profesyonel bir yardım alarak daha spesifik beslenme önerileri uygulayabilirsiniz.

 

Optimum beslenemediğine inanan bazı kişiler kendilerini vitamin mineral desteklerine boğmaktadır, ama çok para daha iyi sağlık anlamına gelmez. Bunun için bilinçli davranmalı her sağlık iddiasında bulunan ürüne saldırmamalısınız.

 

Optimum beslenmezsek ne gibi sorunlarla karşılaşabiliriz?

2004 yılı çalışmasına göre katılımcıların %81’i barsak tembelliğinde, %80’i enerji yetersizliğinden, %62’si karında gaz şişkinlikten, %46’sı depresyona eğiliminden, %42’sı yorgun uyanmaktan, %34’ü yağlı ciltten, %39’u çay, kahveye aşırı bağımlılıktan, %25’i kötü ten kokusundan şikayetçidir.

 

Katılımcıların sadece %6’sı kendilerini optimum sağlık kriterlerine uygun görmekte, %50’si ortalama, %44’ü çok düşük sağlık düzeyine sahiptir.

 

 

%100 sağlık için olmazsa olmaz dengeler:

Kan şekeri dengesi:

Kan şekeri moral seviyenizden, karın bel bölgesindeki yağlanmanıza kadar pek çok kriteri etkileyebilir. Yale üniversitesinde 25 sağlıklı birey üzerinde yapılan çalışmada, öğrencilere 1 kutu kolada bulunan kadar şeker içeren su verilmiştir. Vücut bu şeker yükselmesime, artmış insülin seviyeleri ile yanıt vermiş bu da kan şekerinde ani düşüş yaratmıştır. Bu ani fark normal adrenalin seviyelerinin 5 saat süreyle, 5 katına çıkmasına neden olmuş bu da konsantrasyon kaybına, huzursuzluk hissine sebep olmuştur. Öte yandan stress özellikle bayanlarda düşük serotonin seviyelerine yol açmıştır.

Düzenli sindirim ve aktif detoks sistemleri

Vücudu doğru besleyen ve temizleyen sindirim sistemi ekosistem için çok önemlidir. İşlevsel eksikliğinde, arınma sistemlerinde aksaklık olursa toksin birikimleri içsel kirlenmelere neden olarak vücudun kendi içindeki iletişim gücü zayıflayarak büyüklü küçüklü sorunlar baş gösterir.

Dengeli hormon seviyeleri

Östrodiol, progesteron ve testesteron kadar önemli olan bir diğer test ise homosisteindir. Kalp sağlığı ile ilgili bilgi verebileceği gibi, ruhsal durumun da göstergesi olan nörotransmitter seviyelerinin dengeli olup olmadığını da anlatır.

Sinirsel uyarıcılar arasında başarılı iletişim

Vücut kendi içindeki iletişimi kaybettiği anda hücresel bazda kopukluklar yaşanabilir, iletilemeyen görevler iş akışında aksamalara neden olacağı gibi verimi de düşürecektir.

Güçlü bağışıklık sistemi:

Vücudun sağlıklı olması, kişilerin kendilerini iyi hissetmeleri kadar bu sağlığın korunması da önemlidir. Bu, metabolizmayı koruyacak bağışıklık sisteminin gücü ile ilişkilidir.

Durağan İnflamasyon yanıt :İnflamasyon cinayet mahaline çekilen sarı bant gibidir, vücut dokularının mikrobiyal enfeksiyonlardan hasar görmemesi için sorunlu bölgeyi kapatır, bu da ağrı, kas kaybı, kronik durumlarda artrit, alerji, cilt sorunları ve gastrointestinal sorunlara neden olabilir. Bu nedenle vücudun düzenli tetkikleri yapılmalı, inflamatuar parametreler kontrol altında tutulmalıdır.