Dünya Yumurta Gününüz kutlu olsun

Anne sütünden sonra en kaliteli protein kaynağı olan yumurta 68 kalorilik değeri ile oldukça makul bir öğün destekleyicisidir. Hem ekonomik hem düşük kalorili hem de besleyici olan bir besin alerjik bünyeler haricinde çoğu kişinin diyetlerinde yer alabilir. Benim de severek yediğim yumurtanın bir gün değil her gün hatırlanması gerekir.

1 yumurta zayıflama diyetlerinin başarısını artırır

160 yüksek kilolu ve obez birey üzerinde yapılan 8 haftalık çalışma sonuçlarına göre,haftada en az 5 kez,  2 yumurta ve kahvaltılık yiyenlerin eşit kaloriyi ekmekli bir kahvaltıyla yapanlara kıyasla;  (Kaynak: Dhurandhar N, Vander Wal J, et al, FASEB Journal)

  • Yumurta yiyen grup yemeyenlerden 2 kat fazla kilo vermiştir
  • Bel çevresinde incelme oranı %83 daha başarılıdır
  • Enerji seviyelerinde belirgin bir yükselma gelişmiştir.
  • HDL, LDL ve TG seviyelerinde yükselme gözlenmemiştir.

İçeriğindeki kolin ile beyin, sinir sistemi gelişimi ve sağlığının korunmasında faydalıdır. Aynı zamanda vücutta ateş yapmadan sinsice ilerleyen iltihap olarak tanımlayabileceğimiz inflamasyonun da azalmasında etkilidir.

DİKKAT: Ispanak, pancar ve tam tahıl ürünlerinde zengin olarak bulunan betain yumurtanın inflamasyon önleyici etkisini artırır bu nedenle 1 dilim tam tahıllı ekmek yanında ıspanaklı yumurta ve pancar turşusu harika bir öğün olabilir.

Kalp sağlığı için faydalıdır. Özellikle zararlı homosistein seviyelerini zararsız bileşiklere çevirme konusunda yumurta B12 içeriği ile destek verir. Kolesterolü yükseltmemesiyle hatta lipit profilini düzelttiği de geçtiğimiz yıllarda açıklanmıştır.Yine kan pıhtı oluşumunu da azaltmaktadır.

Yaşa bağlı ilerleyen göz hastalıklarında da faydalıdır. İçeriğindeki lutein yine ıspanakla kullanıldığında ya da mantar sote üzerine poşe yumurta eklenmesi daha etkili olacaktır.

Daha sağlıklı ve leziz yumurtalı tarifler…

Katı kıvamda pişmiş yumurtaları taze sıkılmış limon suyu, zeytinyağı, ince kıyım dereotu veya hafif sotelenmiş pırasa ile salata olarak tüketin.

Sıcak suya yumurtayı kırın piştiğinde katılaşacaktır bir kepçeyle alıp sotelemiş ıspanak ve veya mantarın üzerine servis ederek afiyetle yiyin. Bol pul biber yakışacaktır.

İnce kıyım maydanoz, dereotu ve kırmızı dolmalık biber, lor peynirle çırpılmış yumurtaları omlet gibi pişirip bol kara biberle ana öğün olarak tüketebilirsiniz.

 

Yine bir ana yemek alternatifi ise Meksika mutfağından çırpılmış yumurta yanında haşlanmış siyah kabuklu fasuleyeler salatayla harika bir lezzet sunacaktır.