Dondurma

YAZIN VAZGEÇİLMEZİ DONDURMA

Yaz aylarının vazgeçilmez besinlerinden biri dondurmadır . Serinletici, güzel lezzetiyle 7’den 70’e afiyetle yenen dondurma farklı çeşitleriyle de herkesin beğenisini kazanabilir.  Ülkemizde genelde yazın keyifle tüketilen dondurma aslında yaz kış sofraların hafif tatlı alternatifi olabilir. Dondurma besleyici bir besin, tatlı alternatfileri arasında sütlü tatlılar kategorisinde doğru bir seçimdir.

İdeal üretim koşullarında ve hijyen kurallarına uygun üretilen dondurmalar hem tatlı alternatifi olarak doğru seçimdir hem de besleyicilik olarak dengelidir. Protein ve karbonhidratın yanı sıra A, B, C, D ve E vitaminleri, kalsiyum, potasyum, fosfor, magnezyum, sodyum , demir ve çinko gibi mineralleri içeren dondurma porsiyon miktarlarına dikkat edilerek tercih edilmelidir. Özellikle süt grubunu tüketmeyen çocuklarda dönem dönem alternative olarak kullanılabilir

Çözülmüş ve tekrar dondurulmuş olanlar hijyen tehlikesi yaratabilir, dikkatli olun.

Soğuk zincirin korunması çözülen besinin tekrar dondurulmaması gerekmektedir. Marketlerde alışveriş arabalarında unutulan dondurmalar eridikleri veya uzun süre bekletildikleri takdirde kesinlikle tekrar kullanılmamalıdır. Bu konuda bilinçli olmalı mümkün mertebe paketi hasara uğramamış, sertliğini koruyan dondurmaları tercih etmelisiniz. Ağzı açılmış, yumuşamış, kırılmış ürünleri iade etmelisiniz.

Dondurma üretim şartlarına dikkat edilmediği takdirde fazlaca bakteri üreyebilecek bir ortamdır. İçeriğindeki süt içeriği ile , mikroorganizmaların üremesi için çok iyi zemin hazırlar. Bu nedenle özellikle açıkta satılan dondurmalardan uzak durmalı, iyi üretim kurallarına uygun tesislerde pastörize sütten hazırlanmışları tercih etmelisiniz.  

Peki ne kadar dondurma yenmeli?

Azı karar çoğu zarar mantığını unutmayın. Dondurma üzerine eklenen fındık, fıstık, soslar ve servis edildiği külahlar veya kağıt helvalarla kalorisi artabilirken,light olanları meyve salatası şeklinde sunulduğunda oldukça makul seçimler olabilir. Bu nedenle dondurma yaz kış tatlı alternatifi yerine haftada 1-2 kez tüketilebilir. Light olanları tercih etmeniz daha büyük porsiyonlar yemeniz anlamına gelmez. Kalori kısıtlaması yaparak kilo kontrolünüze yardımcı olmak adına light alternatifleri tecih edebilirsiniz.

 

Özellikle çocuklar tarafından çok sevilen dondurma kilo fazlası olan çocuklarda kontrollü sıklıkta ve miktarda beslenme planına yerleştirilmelidir.

Dondurma sizi de mi keyiflendiriyor!!!

Unilever tarafından 2002 Nisan ayında Londra'daki Psikiyatri Enstitülüsü Neuroimaging Bilimler Merkezi'nde gerçekleştirilen  araştırmada, katılımcıların beyinleri zararsız bir yöntemle izlenmiş, dondurma yediklerinde beyinlerinde hangi noktalarda aktivasyon olduğunu izlenmiştir. Sonuçta dondurmanın beyindeki keyif bölgelerine etki ederek insanları mutlu ettiği gözlenmiştir. Büyük kitleler üzerinde gerçekleştirilen tüketici araştırmalarında kişilerin dondurmayı  keyiflenmek ve sosyalleşmek adına yedikleri de görülmüştür.

Hafif bir tarif :

Dondurmalı Meyve Salatası

1 su bardağı dondurulmuş vişneyi çözdürün (dilerseniz tatlandırıcı katılmış sıcak su

kullanabilirsiniz) , içine 2 yemek kaşığı nar veya 1 kivi veya 1kırmızı erik doğrayın. 1

yemek kaşığı çilek 1 yemek kaşığı sade 1 yemek kaşığı çikolatalı

light dondurmayı karıştırın. Üzerine 1 tam ceviz içi kırabilir, 2 adet aromalı light

bisküvilerden doğrayabilirsiniz.

 

Başka alternatifler: Sadece sade dondurmaya dövülmüş aromalı kahve katabilir üzerine 2

tam ceviz içini hafif kavurup ekleyerek değişik aroma elde edebilirsiniz.

 

Taze meyve yerine kuru kayısı ve yaban mersini de ekleyebilirsiniz. Ya da dondurulmuş

yaban mersini, ahududu, böğürlen gibi alternatifler de değerlendirilebilir.

 

Aşırı tatlı krizlerinde: Light karamelli çikolatanın yarısını ufalayın, 2 top sade dondurma

ile harmanlayabilirsiniz.

 

NEDEN VİŞNE:

Vişne; cildi besleyen koruyucu antioksidanca zengin olduğu kadar, C vitamininden

Zengin biyoflavonoidler içeren yaşlanmayı önleyici bitkisel bileşenlerde barındırır.

Ve tabii ki düşük kalorilidir