Doğru bilinen yanlışlar

Beslenme konusunda pek çok farklı yayın kuruluşunda çeşitli bilgilerle karşılaşmak mümkündür ancak bunların ne kadarı doğru ne kadarı yanlış bilinmemektedir. Hacettepe Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmaya göre medyada yer alan bilgilerin yaklaşık %70’i hatalıdır. Bu nedenle mantık süzgecinizde elemeden her bilgiye inanmayın, güvenilir kaynaklardan uzmanların haberlerinden yararlanın.

Yemek yemek yaşam için elzem bir alışkanlıktır, ancak doğru yemek yemeyi bilmek bilim ve sanatın bileşimidir. Doğru temellerle inşa edilmiş bir beslenme tarzı yaşam boyu kilo problemi yaşamadan, pek çok kronik rahatsızlıktan korunarak, sağlıklı, zinde ve enerjik bir yaşamın kapılarını açabilir.

Beslenme, farklı hedef kitlelerin ihtiyaçları, çeşitli sosyoekonomik standarda sahip ailelerin alışkanlıkları,değişen fiziksel aktiviteye sahip bireyler, farklı yaş grupları vb. gibi etkenlere bağlı sonsuz bir deryadır. İnce elenip sık dokunması gereken bir bilim ve tartışma platformudur. Kişilerin hatalı beslenmelerine yol açacak doğru bildiğimiz o kadar çok yanlış vardır ki işte bunlardan bazıları:

Karbonhidrat ve proteini ayırarak hızlıca zayıflarsınız, hem de aç kalmadan!!!

Zayıflamak çok basit bir matematiğe dayanır, yediklerin yaktıklarından az olacak. Yiyecekleri, besin bileşimlerine göre ayırmak bazı gıdalara ambargo koymak hatalıdır. Zaten besinleri karbonhidratlı veya proteinli diye ayırmamız da mümkün değildir. Örneğin, protein kaynağı besin olarak bilinen et, proteinin yanı sıra karbonhidrat ve yağ da içermektedir ya da sebze olarak bilinen mantar bol miktarda protein içermektedir. Bu nedenle et ile beraber hamur işi yenmesinde, porsiyon kontrolü yapıldığı sürece sakınca yoktur.

Sabah içilen limonlu-greyfurtlu ılık su  zayıflatır!!!

Ilık 1 bardak suya sıkılmış limon suyunun zayıflatıcı etkisi olmadığı sabah aç karna içilen fazla asitli bu içecek mideye zarar dahi verebilir. Yağ yakıcı olduğuna dair hurafeyi, küçük bir parça hayvansal yağa bolca limon sıkıp bekleterek yapacağınız basit bir deneyle çürütebilirsiniz. Ancak akşamdan 1 dilim eklenip bekletilmiş oda ısısında içilen 1 bardak suyun barsak içerisinde kalıntı yapmış toksik ögelerin atımına yardımcı olduğu bilinmektedir. Ayrıca limonun tok tutucu özelliği ve C vitamini içermesi de  zayıflama diyetlerinde sıkça yer almasına neden olur.

Kepekli ekmeklerin kalorisi düşüktür !!!

Halk arasında yanlış bilinen konulardan biri de kepek, çavdar gibi tahıllarla yapılan ürünlerin kalori değerlerinin buğdaya göre daha düşük olduğudur. Oysa ki kepek, çavdar, buğday unu ile yapılmış ürünlerin kalori değerleri aynıdır aradaki tek fark ise besleyici değerleridir.

Örneğin bir ince dilim kepek ve çavdar ekmekte 70 kalori bulunurken, aynı miktardaki beyaz ekmekte de 70 kalori bulunmaktadır. Fakat besleyici değeri bakımından incelendiğinde ise kepek ve çavdar ürünlerinin, B gurubu vitaminleri ve bir çok mineralleri içermesi, kan şekerini ani yükseltmemesi ve kan kolesterol düzeyini dengelemesi, yoğun lifli yapılarıyla tokluk hissi sağlaması gibi oldukça önemli faydaları bulunmaktadır.

Diyet ve diyabetik ürün aynıdır!!!

Diyet ürünler müadil ürüne göre kalorisi azaltılmış üründür, ancak diyabetik ürün şeker yerine tadlandırıcı kullanılarak üretilen şeker içermeyen ürünlerdir. Diyabetik ürünlerde çoğu zaman azalan karbonhidrat miktarına paralel olarak yağ miktarı artabilir. Mutlaka etiketlere dikkatle bakmalı, kalori miktarlarını hesaplarken de bir paketin gramajı ile etiket bilgilerindeki çoğunlukla 100 grama göre verilen kalori değerleri karşılaştırılmalıdır. Piyasada diyet olmayan ama "diyet ürün" adı altında satılan birçok ürün vardır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de üretici firmanın güvenilir olmasıdır.