Damak tadı ve algılar

Kaç farklı tadı algılayabilirsiniz?

Tatlı,acı, tuzlu, ekşi duyularını biliyorduk peki ya çin mutfağında yayılan 5. tat “umami”yle tanıştınız mı?. Dilimizin 4 farklı tat ayırt edebilen yeteneği beynin becerisiyle daha yüzlerce ayrım yapabilmektedir. Bu farklı sıfatları ayırt edebilme kişisel farklılıklar gösterebilir, tat alma duyumuzu geliştirmeyle doğru orantılı olarak zenginleşebilmektedir.

Japon kimyager Kikunae Ikeda deniz yosunu içeren bir çorba içtikten sonra kuşkonmaz, peynir, domatese benzer ama çok daha farklı bir tat almış bunun üzerine laboratuvarında incelemelere başlamıştır. Çalışmalar sonucunda glutamik asiti bulmuş ve bunu Japonca ‘lezzetli’ anlamına gelen ‘umami’ olarak adlandırmıştır.

Glutamat neredeyse tüm yaşayan canlılarda bulunmakta, öldükten sonra parçalara ayrılmaktadır. Bu etinizi pişirirken oluşabilir, beklemiş parmesan peynirinde görülebilir, soya sosunun fermentasyonunda ya da güneşte kurutulmuş domateslerde de gözlenebilir.  Glutamatın L-Glutamat formuna dönüşmesi ise yediklerimize eşsiz lezzet katar.

 

Uzun yıllardır tartışılan bu 5. duyu kabul görmüş, insanların duyu algılamasına yardımcı dil üzerindeki papillada L-glutamat algılayan reseptörler dikkat çekmiştir. Eğer yediğiniz şey ne acı ne tatlı ne tuzlu ne de ekşiyse ve bu lezzetli yemeği yorumlamakta zorlanıyorsanız muhtemelen siz de umami tadıyla tanıştınız.

Konumuz yeni duyular ve yeni tatlarken kilo kontrolüne dikkat etmeliyiz. Yaşınız ilerledikçe, geçirmiş olduğunuz bazı hastalıklara veya kullandığınız ilaçlara bağlı olarak ya da  aşırı sigara kullanımı nedeniyle tat alma duyularınız körelmiş olabilir. Bunun için eskisinden çok veya normalden çok daha tuzlu yiyebilir, içeceklerinize çok fazla şeker ekleyebilir, yediklerinizden tat almadığınız için de aşırıya kaçabilirsiniz. Bunun için lütfen tat alma duyularınızı kontrol etmeli daha aktifleştirmek için mümkün olduğunca taze, günlük besinler tüketmeye özen göstermeli. Yemeklerinizi çeşnili baharatlar, limon ile tatlandırmalısınız. Göze hitap eden renkli ve zevkli sofralar kurmak da yardımcı olacaktır. En önemli adımlardan biri de sigarayı bırakmak olacaktır.