Bu bayram mideniz de bayram etsin

Her bayram zayıflama sürecinde olanlar için büyük keyif olduğu kadar bir risk etkenidir de. Bu özel tatil günlerinde yemeğe odaklanmadan sevdiklerinizle geçireceğiniz keyifli dakikalara odaklanmanızı dileriz.

Bayramı fazla kilolarla bitirmemek için aşağıdaki önerileri hayata geçirmenizi tavsiye ederim.

Bayram sofraları için yüksek hacimli, düşük kalorili besinler seçin.

Sebze, meyve gibi yüksek su, lif, düşük yağ ve kalori içeriği olan yiyecekleri ana yemeğin yanında servis edilecek sağlıklı aperatifler olarak hazırlayın. Et tüketiminin arttığı bayramlarda öğünlerin kalori değerini düşürmek, sindirime yardımcı olmak ve sağlık sorunları ile tadınızı kaçırmamak için mutlaka porsiyon kontrolüne dikkat etmeli, yağsız etleri ızgara, haşlama veya fırında pişirerek pilav, makarna, ekmek eşliğinde yemekten çok sebze veya salatalarla tüketmelisiniz. Porsiyon kontrolünde en kolay yöntem kendi avuç içiniz kadar hesap etmektir. Yine hayali olarak bir tabağı dörde bölerseniz yarısını sebzeler, çeyreğini et, diğer çeyreğini de yoğurt ile doldurmak da kolay porsiyonlama yöntemidir. Porsiyonlama ipuçları için ekteki dosyamızdan da faydalanabilirsiniz.

Sindirim sistemine yardım etmek için kısa sürelerde, az az sık sık beslenmeye gayret edin. Yine küçük lokmalar halinde iyice çiğneyerek tüketmelisiniz. Mide ve barsak floranızı zenginleştirmek için kefir ve probiyotik ürün alımınızı artırın.

Açık büfelerde disiplininizi kaybetmeyin. 1 küçük porsiyon menüde sizi en çok cezbeden yemeğin yanına bol yeşillik alın. Tatilin son günü öğle yemeğinde küçük bir tatlı kaçamağı yapmaya, 1 akşam balık yanında çok istiyorsanız 2 kadeh şarap almaya kendinize hak verin.

Uzun süre aç kalmayın, aralarda taze veya kuru meyve, ayran ya da 1 top dondurma (en kötü ihtimalle) veya 10 fındık/ badem atıştırmaya gayret edin.

Bitki çayları ile rahatlayın.

Misafirliklerde bolca ikram edilecek çay ve kahve ile yüklü bir kafein bombardımanına tutulacağımız bayram ziyaretlerinde mümkün olduğunca günlük limitlerinizi aşmamaya dikkat etmelisiniz. Çarpıntı, su içmemeye bağlı başağrısı, uykusuzluk gibi sorunları da doğurabilecek durumla başedebilmek için günlük su alımınızı korumaya, kafeinli içecek tüketiminizi de her zamanki oranlarda korumaya dikkat etmeli, bitki çayları tüketmeye de gayret etmelisiniz. Özellikle yemek sonrası içilen rezene, biberiye, adaçayı, ıhlamur ve papatya yardımcı olacaktır. Yemek aralarında ise yeşil çay veya rezene veya mate+nane çayları içmeyi deneyin.

Yemeğe başlamadan 20 dakika önce ılık limon dilimli su veya ıhlamur içmeyi unutmayın.

Muhakkak her gün 30 dakika hareket edin.

Oruç tutmuş olanlar aman dikkat AŞIRI TATLI İSTEKLERİ yaşayabilirsiniz. Ya da KARBONHİDRATA hayır diyemeyebilirsiniz. Eğer evet bana da olan bu diyorsanız bilin ki oruç diyetinizde yanlışlıklar yapmışsınız, vücut depolarınızda hatalı kompozisyonlar var ve bünyeniz susuz kalmıştır. Metabolizmanız her zamankinden çok SAHTE AÇLIK sinyalleri gönderiyor. ÇÖZÜM ?? 1 gün sıfır yağ, kepekli makarna bol sebze 1 gün düşük yağlı, sağlıklı protein kaynakları tüketmenizdir detayları sizin için özel şekillenmelidir hemen bizimle irtibata geçiniz. 2 litre su ve en az günde 4 bardak farklı kaynaklardan bitki çayı tüketiniz.