Beyin gücünüzden % 200 verim almak için doğru beslenin

Karar vermekde zorlanıyor, beyniniz mantığınız en önemli anlarda sizi yarı yolda bırakıyorsa hiç düşünmeden aşağıdaki besinlerle tanışın. Beyniniz, vücut ağırlığınızın sadece %2sini oluştursa da bir günde harcadığınız enerjinin %20sini oluşturabilir. Onu doğru besleyerek %200 daha verimli olabilirsiniz. Yaşınız, yaşam şartlarınız ne olursa olsun bu besinler beyin gücünüzü artırabilir, hafızanızı kuvvetlendirir, performansınızı yükseltir, ‘kendini iyi hissetmene yardımcı’ hormonların yüksek kalmasına yardımcı olur.
 

SIKÇA TÜKETİN UZAK DURUN
KISA SÜRELİ HAFIZA İÇİN
KAHVE
Taze demlenmiş 1 fincan kahve dikkat toplama, problem çözme gibi sorunları, kısa süreli hafıza gücünü artırıp yaşlanma sürecinin önüne geçmekte faydalıdır.
ENERJİ İÇECEKLERİ VEYA AŞIRI KAHVE
Aşırı dozda alınan kafein veya enerji içecekleri sizi uykunuzdan edebilir, bu da beynin dinlenmesini önleyip hafıza duraklamalarına neden olabilir.
   
UZUN SÜRELİ HAFIZA İÇİN
YABAN MERSİNİ
Yaban mersini içerdiği yüksek antioksidanlarla hücrelerin hasar görmesini engelleyip uzun süreli hafıza gücünü artırır, Alzheimer ve Parkinsonla savaşta başı çeker. Özellikle taze ve sezonunda olanlarını bulursanız çok şanslısınız.

Ham veya çok olgunlaşmış olanlarından uzak durun

Mevsimi dışında satılan yaban mersinlerinden uzak durun, aşırı pahalı olmaları dışında yararları da olmayacaktırç Uzun süre bekleyen meyvelerin besleyiciliği kalmayacaktır.

 

   
HIZLI DÜŞÜNME BECERİSİ İÇİN
SOMON veya USKUMRU
Beynin düşünme ve hafıza becerisi üzerinde en etkili yapı taşı olan omega 3 yağlarının en iyi kaynağı olan balık alışveriş listesinden eksik edilmemesi gereken besinlerin başında gelir. Somon omega 3 zenginliği dışında niasinden de zengindir ki bu bilişsel yeteneğin azalması ve Alzheimer hastalığı gelişimini engeller.
TAM YAĞLI DONDURMA, CİPSLER YAĞDA KIZARTMALAR
Bütün yağlar aynı değildir. Doymuş ve trans yağlardan zengin abur cuburlar kalp damarlarını tıkayıp, besinler ve kanın beyne akışını yavaşlatarak beynin beslenmesini engellediği gibi zamanla yaşlanmasına da neden olabilir.
   
ENERJİNİZİ YÜKSELTMEK İÇİN
SİRKELİ,ZEYTİNYAĞLI SALATALAR
Salatanın içeriğindeki yağ, sirke protein ve karbonhidratların yavaş sindirilip kan şekerinin dengelenmesine dolayısyla çabuk acıkmamanıza yardımcı olur. Daha fazla yarar sağlamak için salatanıza koyu yeşil yapraklı sebzeler özellikle ıspanak eklemelisiniz. Tabii enerji yükseltmek için yumurta, hindi, tavuk gibi sağlıklı bir protein kaynağı ilave etmelisiniz.
POĞAÇA, KEK BÖREK
MIT araştırmacılarının çalışmasına göre protein kaynaklı beslenenlerin, karbonhidrat ağırlıklı mönü tüketenlerden çok daha zinde olduğunu göstermiştir.
   
SAKİNLEŞMEK İÇİN
DÜŞÜK YAĞLI YOĞURT VE YAĞLI TOHUMLAR
Sakinlik kazanmak isteyenler 3 gram lizin ve arjinin birebirdir. Yani rahatlamak istiyorsanız düzenli olarak düşük yağlı tercihen evde mayalanmış yoğurt ve porsiyon kontrolü yapmak şartıyla yağlı tohumlardan badem, fındık, ceviz tüketebilirsiniz.
GAZLI İÇECEK VEYA MEŞRUBATLAR
Gazlı içeceklerin yavru vatanı Amerika’da yapılan çalışmaya göre günde 2,5 kutu gazlı içecek tüketenlerin tüketmeyenlere oranla 3 kat daha stresli, depresif ve heyecanlı olduğu gözlenmiştir.
   
KONSANTRASYON İÇİN
NANE ÇAYI
Nane mideyi sakinleştiren bir çay olarak bilinse de aroması konsantrasyon güvü ve hafıza performansı üzerine de çok başarılıdır. Özellikle uzun yol giden şoförler ve beyin yorgunluğu yaşayanlar için hem sakinlik hem de uyku hali basmasının önüne geçmektedir.
ŞEKER
Sınava giren öğrencilere konsantrasyon için şekerleme takviyesi yapılsa da bunun bilimsel bir geçerliliği yoktur, boş kalori almak ve anlık mutluluklar yaşamaktan öteye geçmez.
   
RUH GÜZELLİĞİ VE HUZUR İÇİN
ROKA VE ISPANAK
Mutluluk hormonları salgılanmasında yardımcı B vitaminleirnden zengin yeşil yapraklı sebzeler roka, tere,ıspanak kendinizi iyi hissetirecek mutluluk veren besinlerdir. B6 vitaminlerinin eksikliğinde heyecan, rahatsızlık, depresyona eğilimin arttığını unutmayın.
BEYAZ ÇİKOLATA
Çikolata bile sayılamayacak beyaz çikolata mutluluk veren hormonların salgılanmasına destek veremez. Şeker içeriği, tam yağlı sütü az kakaosu bol en koyu renkli çikolatan şaşmayın.
   
KESKİN VE SAĞLAM DUYU İÇİN
HERGÜN 1 YEMEK KAŞIĞI EZİLMİŞ KETEN TOHUMU
ALA denen sağlıklı yağlardan zengin keten tohumu duyusal faaliyetlerin şekillenmesinde etkin içeriği ile kişilerin kendilerini daha iyi hissetmeleri, tatmin duygusu için önemlidir. Yeterli alım sağlayabilmek için salata, yoğurt, sütlerinize ekleyebilirsiniz. Yalnız hijyenik şartlarda saklandığından emin olmalısınız.
ALKOL
1-2 kadehe kadar kendinizi rahat hissedebilirsiniz ancak limiti aştığınızda duyusal faaliyetleriniz yavaşlayacak kendinizi ifade gücünüz azalacaktır. Sınırın iyice aşılması durumunda kendinizi depresif, sersem hissetmeniz ise an meselesi.